ggg
ggg ggg

Żywe wspomnienie „Hubala” w Porębie

28 września, w niedzielę w miejscowości Poręba w gminie Brańszczyk, odbyła się patriotyczna uroczystość związana z 80.rocznicą pobytu w tej miejscowości majora Henryka Dobrzańskiego (późniejszego) „Hubala“.

26 września 1939 roku, idąc na pomoc walczącej z hitlerowcami Warszawie Henryk Dobrzański ps. „Hubal” wraz ze swoim oddziałem zatrzymał się w pobliskiej Porębie. Właśnie temu wspomnieniu 28 września 2019 roku poświęcona została uroczysta Msza Św. odprawiona w tutejszej świątyni przez proboszcza parafii ks. Andrzeja Grzybowskiego oraz inscenizacja historyczna. To wyjątkowe wydarzenie zorganizowane już po raz dziesiąty, było kolejną refleksją nad trudną historią Polski.
Henryk Dobrzański urodzony w 1897 roku był świadkiem i czynnym uczestnikiem I wojny światowej, wojny polsko – bolszewickiej, a także II wojny światowej. Niedzielna rocznica wzbudziła żywe zainteresowanie uczestników, pośród których wymienić należy znamienitych gości, takich jak: poseł na Sejm RP Maria Wargocka, minister cyfryzacji Marek Zagórski. Licznie reprezentowane były władze samorządowe z wójtem gminy Brańszczyk Wiesławem Przybylskim na czele.
Swoje krótkie wystąpienie mieli wyszkowscy piłsudczycy, Konrad Wróbel i Sylwester Raniszewski. W uroczystej Mszy Świętej licznie asystowały poczty sztandarowe, a całość uświetnił krótki koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Wyszkowa pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiego i chóru parafialnego. Po mszy, pod pamiątkową tablicą złożone zostały kwiaty i znicze, a następnie obchody przeniosły się na pobliską łąkę, gdzie na licznie zebranych uczestników czekały występy sceniczne, gwóźdź programu, czyli luźno nawiązująca do pobytu „Hubala” w Porębie i wydarzeń sprzed osiemdziesięciu lat, rekonstrukcja historyczna.

/Anna Ewa Król/

1 051 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Spektakl „Artyści na szlaku” w Domu Polonii w Pułtusku

Pod koniec września miłośnicy teatru oraz stali bywalcy spektakli przygotowanych przez Krakowski Teatr Komedia w ramach projektu realizowanego z okazji...

Zamknij