ggg ggg

„Zdrajcy Wyklętych” – promocja z udziałem wyszkowian

3 marca w siedzibie powstającego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zlokalizowanego na terenie więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, odbyła się promocja wydanej nakładem wydawnictwa Fronda, najnowszej książki Szymona Nowaka „Zdrajcy Wyklętych”.

ZWP (4)

Spotkanie odbyło się w usytuowanej na piętrze sali – dawnej więziennej kaplicy, której stropopodłoga o ograniczonej nośności, pozwala na jednorazowe przyjęcie maksymalnej liczby 120 osób. Stąd też jego zamknięta, elitarna formuła – wyjaśnił na wstępie, witający zebranych gości, dyrektor tworzącej się placówki Jacek Pawłowicz.

Sylwetkę autora przedstawił prezes wydawnictwa Fronda Michał Jeżewski przypominając, że Szymon Nowak to autor całej serii książek poświęconych tematowi. Nakładem wydawnictwa wcześniej ukazały się także: „Oddziały Wyklętych”, „Dziewczyny Wyklęte” cz. I i II, „Bitwy Wyklętych”, których symboliczny pakiet przekazał na ręce dyrektora muzeum.

Dyskusję z autorem poprowadził znany dziennikarz, historyk i publicysta Tadeusz Płużański – syn prof. Jacka Płużańskiego – żołnierza Armii Krajowej, więźnia m.in. Pawiaka, Szucha i obozu w Stutthofie. Prawej ręki rtm. Witolda Pileckiego. Skazanego w 1948 r. na karę śmierci zamienionej na dożywocie z czego 9 lat spędził w stalinowskich więzieniach. Po zwolnieniu w 1956 r. ślusarza, który ukończył studia i został profesorem filozofii, autora 13 książek.
Płużański wspólnie z autorem omówił postacie sześciu opisanych w książce ludzi, którzy swoje powojenne kariery zbudowali na śmierci, tragedii i nieszczęściu innych m.in.:
Reginę Mordas – Żylińską – Perlińską. Łączniczkę i kurierkę „Łupaszki”, przez której zdradę wpadła „Inka”, „Zagończyk” i cały oddział w Bobolicach.

Edwarda Wasilewskiego „Wichurę”, a po przejściu na stronę UB „Huragana”, doświadczonego partyzanta i konspiratora, bohatera słynnej akcji polskiego podziemia na więzienie NKWD w Rembertowie. Który współpracę z SB rozpoczął od 500 złotowej nagrody na spodnie i buty, który jako agent „Marek” w 1951 r. doprowadził do aresztowania Jana Kmiołka oraz zlikwidowania jesienią tego roku ostatnich trzech żołnierzy jego oddziału w Jurgach w gminie Goworowo.

Na koniec spotkania, w którym udział wzięła grupa związanych z Wyszkowem osób – regionalista wyszkowskiej biblioteki Mirosław Powierza, siostrzeniec Jana Kmiołka Mirosław Włodarczyk, badacz tematu Dorota Cywińska oraz Marek Filipowicz, zaopatrzeni w książki uczestnicy mogli liczyć na pamiątkowy wpis z autografem autora oraz wspólne zdjęcie.
Ciekawą oprawę wydarzenia stworzyli przebrani w mundury z epoki członkowie warszawskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej WiN

Marek Filipowicz

1 845 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce w elitarnym gronie 50-ciu instytucji, które otrzymają dotację z NCK!

Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce znalazło się w elitarnej grupie pięćdziesięciu domów kultury, które otrzymają dotację na realizację Programu Dom...

Zamknij