ggg ggg

Zakończenie Wakacji w Brańszczyku

W ostatnią sobotę wakacji, 29 sierpnia 2020 r. zaproszono mieszkańców Brańszczyka i okolic do spędzenia wspólnie czasu na zorganizowanym w skansenie pikniku. Zaplanowano mnóstwo atrakcji i chociaż pogoda nie była wymarzona, to propozycje zajęć m.in. przygotowywania serów, plastyczne, z plecenia wianków, robienia wycinanek czy warsztaty perkusyjne cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Uwagę przyciągały pokazy motorowe, a na zakończenie kino letnie.

Sobotni piknik rozpoczął się od warsztatów serowarskich poprowadzonych przez Serowara Żuławskiego Krzysztofa Jaworskiego, Na warsztatach wykonano m.in. ser podpuszkowy dojrzewający, deser mennonicki, ser ricotta, ser feta, parzenicę żuławską. Warto dodać, że mleko na warsztaty serowarskie dostarczył sołtys Niemir – Jarosław Mościcki. Sery wyszły znakomite dzięki bogactwu nadbużańskiego klimatu łąk oraz staraniom gospodarza. Uczestnicy z wielką uwagą wykonywali wszystkie polecenia Serowara, a po przygotowaniu odbyła się degustacja wyprodukowanych serów. Jak się okazało sery były bardzo różnorodne, ale niebywale smaczne, co potwierdził osobiście wójt gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski poczęstowany specjałami przygotowanymi przez uczestników zajęć. Na zakończenie warsztatów mistrz Krzysztof Jaworski przygotował niespodziankę – zagrał na gitarze i zaśpiewał kilka biesiadnych utworów. Można było także nabyć książkę serowarską autorstwa Krzysztofa Jaworskiego pt. ,,Jak zrobić dobry ser w domu”. Podczas sobotniego popołudnia w Brańszczyku przygotowane były warsztaty plecenia wianków z ziół i kwiatów w wykonaniu pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Brańszczyka oraz Klubu Seniora ,,Turzyńska Seniorada”. Najmłodsi mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych, gdzie wykonali zakładki do książek i ozdobne talerzyki. Warsztaty wycinanek kurpiowskich zaprezentowała artysta plastyk Kamila Popko współpracująca z Kuźnią Kurpiowską w Pniewie. Sporym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty perkusyjne poprowadzone przez absolwenta Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach Dariusza Wantucha. Zainteresowane osoby mogły spróbować swoich sił na afrykańsko – kubańskich instrumentach m.in. djembe, conga. Odbył się także pokaz motorowy w wykonaniu grupy motocyklowej z Ostrowi Mazowieckiej. Miłośnicy polowań mogli wziąć udział w strzelaniu do tarczy przygotowanej przez Koło Łowieckie ,,Dzik”. Solowy występ akordeonowy przygotował Zbigniew Borkowski z Klubu Seniora z Brańszczyka, czyli atrakcji nie zabrakło. Na zakończenie wyświetlono film „Jak wytresować smoka 2” w ramach serii Kina Dobrych Filmów – wakacyjne kino plenerowe, które odbywało się przez całe wakacje w Porębie (film „Złap mnie, jeśli potrafisz”, Białymbłocie – „Zapach Kobiety” i Brańszczyku. „Niepamięć” oraz „Zimna Wojna” (powtórka tego filmu będzie miała miejsce 5 września o godz. 20:00 w Skansenie). Nad całością czuwała Monika Andrzejewska z Gminnego Centrum Kultury w Brańszczyku.
/J.Cz. + info /

608 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Katarzyna Kempista nowym skarbnikiem gminy Brańszczyk

Gmina Brańszczyk ma już nową Panią Skarbnik, która równocześnie będzie również pełnić funkcję głównego księgowego. Powołanie na wniosek wójta Wiesława...

Zamknij