ggg
ggg ggg

Ząbki świętowały 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości

11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli Polska odzyskała wolność i to obecnie również 11 listopada 2017 r. świętowali mieszkańcy Ząbek.

fot1Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione w 1945 roku, a przywrócono dopiero w roku 1989. Od tamtej chwili w dniu 11 listopada w całym kraju odbywają się patriotyczne wiece i pochody, a w kościołach odprawiane są msze w intencji Ojczyzny. Obchody 99. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła w Ząbkach uroczysta Msza święta za Ojczyznę w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, celebrowana przez księdza proboszcza Andrzeja Kopczyńskiego.
W uroczystości udział wzięli: Robert Perkowski, burmistrz miasta Ząbki, Wojciech Gut, przewodniczący Rady Miasta i ząbkowscy radni, Zbigniew Forysiak, komendant Straży Miejskiej, Janusz Dąbrowski, dyrektor Praskiej Giełdy Spożywczej, dyrektorzy placówek oświatowych i jednostek samorządowych. Na uroczystościach obecni byli także radni powiatowi: Sławomir Pisarczyk i Małgorzata Zyśk, i licznie przybyli mieszkańcy Ząbek. Poczet sztandarowy wystawił Związek Kombatantów RP Koło Miejskie w Ząbkach, który na uroczystościach reprezentowali m.in. Stefan Załęski, prezes ząbkowskiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych i Irena Tębicka, i Halina Ruszczyk.
Po zakończeniu Mszy delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem wielkiego Polaka – kardynała Stefana Wyszyńskiego, a następnie goście obejrzeli spektakl słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Ząbkach, pod kierunkiem swoich nauczycielek Jagody Żaboklickiej i Doroty Bisialskiej. Dekoracje przygotowały Marta Kamińska i Anna Słowik.
Kolejną inicjatywą w tym dniu był X Bieg Niepodległości, który rozpoczął się o godzinie 14:00 na Stadionie Miejskim. Organizatorami biegu byli Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ząbkach, Szkoła Podstawowa nr 1 w Ząbkach i Miasto Ząbki, współorganizatorami byli Powiat Wołomiński, i Straż Miejska w Ząbkach. Zawodnicy pokonali trasę rozpoczynającą się od ul. Słowackiego (Stadion Miejski), a potem ulicami: Chopina, Legionów, 3 Maja, Wyzwolenia, Lipową, Langiewicza, Sosnową, Sikorskiego, Kołłątaja, Westerplatte. Bieg zakończono na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Harcerskiej 9. Najlepiej tego dnia pobiegli Adrian Kołecki wśród mężczyzn i Patrycja Berezowska wśród kobiet, w kat. OPEN. Po wręczeniu zwycięzcom biegu nagród i medali, odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Uroczystości zakończyła uroczysta Msza święta za Ojczyznę z udziałem ząbkowskich Strzelców z JS 1533, którą w kościele Św. Trójcy koncelebrowali proboszcz Dariusz Korbik i wikary Andrzej Ziarek.
/oprac. na podst. info UM w Ząbkach/
foto. Bogdan Śladowski

Galeria Zdjęć

908 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wspólnym Śpiewem i toastem za Ojczyznę społeczeństwo Miasta Cudu nad Wisłą uczciło 99. rocznicę Odzyskania Niepodległości

Posiadające blisko trzydziestoletnią historię patriotyczne wieczornice Towarzystwa Przyjaciół Radzymina to już tradycja, bez której trudno byłoby sobie wyobrazić obchody Narodowego...

Zamknij