ggg ggg

Wspólnym Śpiewem i toastem za Ojczyznę społeczeństwo Miasta Cudu nad Wisłą uczciło 99. rocznicę Odzyskania Niepodległości

Posiadające blisko trzydziestoletnią historię patriotyczne wieczornice Towarzystwa Przyjaciół Radzymina to już tradycja, bez której trudno byłoby sobie wyobrazić obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Mieście Cudu nad Wisłą.

fot1W piątkowy wieczór 10 listopada o godzinie 18:00, w wigilię Święta Niepodległości Polski, w rocznicę rozbrojenia Niemców w Radzyminie, pamięć o bohaterach tragicznej historii naszego narodu, po raz kolejny połączyła się z wielką radością możliwości życia w wolnej Polsce.
Wieczornica Patriotyczna Towarzystwa Przyjaciół Radzymina już od dwudziestu dziewięciu lat kierowana jest do wszystkich pokoleń, do każdej grupy społecznej i do każdej radzymińskiej rodziny. W ten wieczór patriotyzm puka do serc wszystkich Polaków.
W tym roku wśród licznie zgromadzonych w Miejskiej Sali Koncertowej mieszkańców i sympatyków Radzymina tradycyjnie nie mogło zabraknąć również znamienitych gości. W wypełnionej do ostatniego miejsca sali obecni byli m.in.: starosta wołomiński Kazimierz Rakowski, radna sejmiku mazowieckiego Marzena Małek, przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Krzysztof Dobrzyniecki, dziekan radzymiński ks. prał. Stanisław Popis, wieloletni burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski, Dyrektorzy Szkół, radzymińscy seniorzy i osoby działające na rzecz naszego miasta i gminy.
Gospodarzami uroczystego wieczoru byli jak zawsze niezastąpieni w tej roli Państwo: Anna Grzegorek i Jerzy Berta. Patriotyczną wieczornicę Towarzystwa Przyjaciół Radzymina tradycyjnie rozpoczęła projekcja filmu dokumentalnego, przybliżającego okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego i modlitwie poprowadzonej przez księdza dziekana, przyszedł czas na oczekiwaną prelekcję historyczną prezesa TPR pana Jana Wnuka (nikt jak on, nie potrafi o patriotyzmie mówić równie gorąco i przekonywująco).
Główną atrakcją tegorocznego wieczoru patriotycznego było wspaniałe widowisko „Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą”, przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie, pod kierunkiem nauczycielek, pań: Moniki Król, Lidii Banasiak i Moniki Sawickiej. Młodzież poprzez taniec, muzykę, światło i śpiew w niezwykle sugestywny sposób zamanifestowała swój patriotyzm, prezentując widzom wydarzenia z najnowszej historii Polski. Zwieńczeniem widowiska był zachwycający taniec z białymi i czerwonymi szarfami, po którym młodzi artyści otrzymali zasłużone, owacyjne brawa publiczności. (Wielkie słowa uznania dla nauczycieli, za tak świetne przygotowanie młodzieży).
Tuż po przedstawieniu, Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Radzymina uhonorował dzieci słodyczami, a na ręce dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. E. Czartoryskiej p. Małgorzaty Osieckiej-Chmielewskiej przekazał prestiżowy Dyplom Uznania TPR. Kolejne tego rodzaju wyróżnienie wręczono dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych w Radzyminie p. Bożennie Bońskiej, w podziękowaniu za wieloletnią obsługę wieczorów patriotycznych. (Gratulujemy!)
W dalszej części spotkania, okolicznościowe przemówienia wygłosili: starosta wołomiński Kazimierz Rakowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Dobrzyniecki, który korzystając z okazji poinformował zgromadzonych, iż 8 grudnia władze Radzymina przedstawią skład Komitetu Honorowego, który zajmie się przygotowaniem obchodów 100. Rocznicy Cudu nad Wisłą w naszym mieście. (Czekamy z niecierpliwością).
Okolicznościowe przemówienia stanowiły zamknięcie oficjalnej części uroczystości, którą zwieńczyło patriotyczne karaoke, oraz symboliczny toast za pomyślność Ojczyzny. Boże, Szczęść Polsce!
/R. S. Lewandowski/

Galeria Zdjęć

772 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Polsko, Ojczyzno moja…

W miniony piątek, 10 listopada w wigilię 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w przepięknie udekorowanej i wypełnionej po brzegi...

Zamknij