ggg ggg

Z Ossowa do Radzymina na duchowe dziękczynienie za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

W upalną niedzielę, 13 sierpnia w południe do Sanktuarium Św. Jana Pawła II na polach Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie, dotarła piesza pielgrzymka z Ossowa.
O godzinie 13:00 odprawiona została uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bpa Romualda Kamińskiego, będąca duchowym dziękczynieniem Bogu i Matce Bożej Łaskawej za zwycięstwo odniesione nad bolszewikami 103 lata temu.

Tradycją Diecezji Warszawsko-Praskiej staje się inaugurowanie obchodów kolejnych rocznic Cudu nad Wisłą w Sanktuarium Św. Jana Pawła II na polach Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie.
W niedzielę, 13 sierpnia – w 103. rocznicę rozpoczęcia Bitwy pod Radzyminem oraz w 150. rocznicę urodzin
gen. Józefa Hallera, a także niespełna dwa tygodnie po 130. rocznicy urodzin ks. Ignacego Skorupki, wierni z całego regionu przybyli do radzymińskiej świątyni, aby podziękować Opatrzności Bożej za Cud nad Wisłą.
Zgromadzonych na duchowym dziękczynieniu Panu Bogu i Matce Bożej za wielkie zwycięstwo odniesione 103 lata temu, serdecznie powitał Proboszcz Parafii p.w. Św. Jana Pawła II ks. prał. Krzysztof Ziółkowski.
Liturgii przewodniczył Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bp Romuald Kamiński, a koncelebrowali ją:
ks. Krzysztof, ks. Kamil i ks. Marek, którzy w modlitwie pamiętali o zmarłych i żyjących darczyńcach sanktuarium.
W uroczystej Mszy Świętej udział wzięli m.in.: Członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego Paweł Dąbrowski, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Radzyminie Elżbieta Darka, Wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki oraz Dyrektor Muzeum Niepodległości Tadeusz Skoczek. Obecni byli Bracia z Zakonu Rycerzy Św. Jana Pawła II, reprezentujący 37 Chorągiew w Radzyminie wraz z delegacją Braci z Francji na czele z Prowincjałem Francji Andrzejem Tokarskim oraz Braćmi z Pułtuska, a także Wojownicy Maryi, rekonstruktorzy oraz darczyńcy parafii, a wśród nich m.in. Państwo Krystyna i Janusz Rasińscy, reprezentujący środowisko radzymińskich seniorów.
Na szczególne podkreślenie zasługuje obecność pątników, uczestniczących w pieszej pielgrzymce z Ossowa do Radzymina, którzy pielgrzymując w intencji zjednoczenia serc wszystkich Polaków, wyruszyli o godz. 5.00 rano spod Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie, aby w skwarnym słońcu pokonać blisko 20-kilometrowy dystans i w południe dotrzeć do Statuy Matki Bożej Łaskawej przy Sanktuarium w Radzyminie.
– Dzisiaj, 13 sierpnia rozpoczynamy wielkie świętowanie zwycięstwa 1920 roku, a rozpoczynamy je od dziękczynienia płynącego z głębi serca za wielkie dary Boże. Miejscowym nie trzeba tego tłumaczyć, że jesteśmy w samym centrum wydarzeń sprzed 103 lat – podkreślił w Radzyminie JE bp Romuald Kamiński, zachęcając wiernych do wspólnej modlitwy w intencji dwóch wielkich bohaterów Bitwy Warszawskiej.
– Dokładnie dziś, 13 sierpnia mija 150. rocznica urodzin gen. Józefa Hallera, a z końcem lipca minęła 130. rocznica urodzin ks. Ignacego Skorupki – przypomniał Biskup Warszawsko-Praski, który podczas okolicznościowej homilii przybliżył sylwetki obydwu czcigodnych jubilatów, odznaczających się zarówno ogromnym patriotyzmem, jak też niezachwianą wiarą w Boga. Obydwaj byli ludźmi bardzo przejętymi losami Ojczyzny, a jednocześnie ludźmi pełnymi wiary, mocno zakochanymi w Matce Najświętszej, którzy własnym przykładem potrafili zmobilizować innych, żeby ofiarowali swoje życie za umiłowaną Ojczyznę. Ksiądz Skorupka odnalazł w Bogu sens swego życia i to życie oddał na polach Ossowa. Z kolei, gen. Haller był człowiekiem niezwykłego zjednoczenia z Bogiem. Albo był wśród żołnierzy na froncie, albo korzystał ze wszystkich możliwych form modlitwy. – Chodzi o to, abyśmy umieli wydobywać te skarby z naszej historii i naśladować takich przewodników – powiedział bp Romuald Kamiński zwracając uwagę, że jest to szczególnie ważne w czasach, gdy za naszą wschodnią granicą trwa wojna. – Ten, kto poznał i rozpoznał Boga, rozpozna również siebie i zrozumie, że jest Dzieckiem Bożym. Ktoś, kto wznieca niepokój, czyni nienawiść nie zadał sobie trudu, albo nie umiał sobie z tym poradzić, żeby poznać Boga. Przez to nie jest w stanie zrozumieć siebie. I wreszcie, nie ma zrozumienia, już nie mówiąc o szacunku i miłości w stosunku do drugiego człowieka – mówił bp Kamiński.
Wspaniałą oprawę muzyczną uroczystej Mszy Świętej zapewnił Chór Męski im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa” z Warszawy pod dyrygenturą Łukasza Hermanowicza. Artyści, których występ odbył się dzięki wsparciu finansowemu ze strony Muzeum Niepodległości w Warszawie zainaugurowali uroczystość wykonaniem podniosłej pieśni „Maria Mater Gratiae”. W trakcie Eucharystii usłyszeliśmy także autorskie utwory zespołu: „O Salutaris Hostia”, „Ach, mój Niebieski Panie”, a na zakończenie hymn „Boże, coś Polskę” zaśpiewany razem z wiernymi.
Po Liturgii odbyła się procesja fatimska. Wierni wraz z Biskupem Warszawsko-Praskim przeszli pod statuę Matki Bożej Łaskawej, u podnóża której odbyła się ceremonia poświęcenia dwóch kolejnych kapliczek różańcowych.
Uroczystościom religijno-patriotycznym towarzyszył piknik historyczny. Uczestnicy mogli zwiedzić mieszczące się na terenie Sanktuarium przy ul. Słowackiego 58 Muzeum Św. Jana Pawła II i Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Można było obejrzeć nie tylko bogate zbiory placówki, ale także stanowiska rekonstruktorów, a nawet papieski samochód „papamobile” z 1979 roku, którym Ojciec Św. Jan Paweł II podróżował podczas swej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny.
Na zainteresowanych czekało również stoisko z pamiątkami i publikacjami, a także kawiarenka z pysznymi, domowymi ciastami, z których dochód przeznaczono na dalsze prace związane z urządzaniem będącego ciągle w budowie, ale piękniejącego z każdym dniem radzymińskiego Sanktuarium.

/R.S. Lewandowski;
foto: G. Jeleń/

355 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ponad 35 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla samorządów z terenu Powiatu Wołomińskiego!

Wśród największych beneficjentów Powiat Wołomiński – ponad 12,7 mln zł oraz Gmina Radzymin – ponad 8,9 mln zł! W ubiegły...

Zamknij