ggg ggg ggg ggg

Ponad 35 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla samorządów z terenu Powiatu Wołomińskiego!

Wśród największych beneficjentów Powiat Wołomiński – ponad 12,7 mln zł oraz Gmina Radzymin – ponad 8,9 mln !

W ubiegły czwartek, 24 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Wołominie odbyło się uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie zadań inwestycyjnych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, pomiędzy Wicewojewodą Mazowieckim Sylwestrem Dąbrowskim, a włodarzami 17 samorządów z regionu warszawskiego, do których trafi łącznie blisko 71 mln zł rządowego wsparcia.

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg do mazowieckich gmin i powiatów z regionu warszawskiego trafi prawie 71 mln zł, w tym ponad 35 mln zł otrzymają samorządy z terenu powiatu wołomińskiego. Łączna długość dróg realizowanych w ramach rządowego wsparcia to ponad 16,5 km.
Uroczystość podpisania umów pomiędzy beneficjentami, a Wicewojewodą Mazowieckim Sylwestrem Dąbrowskim odbyła się w ubiegły czwartek, 24 sierpnia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Wołominie. W wydarzeniu udział wzięli również: Poseł na Sejm RP Zdzisław Sipiera oraz Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński.

Dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzymają m.in.:

POWIAT WOŁOMIŃSKI – dwie umowy na łączną kwotę ponad 12,7 mln zł na rozbudowę drogi powiatowej nr 4337W na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 634 do przejazdu kolejowego w miejscowości Dobczyn oraz na rozbudowę drogi powiatowej nr 4328W na odcinku ulicy Kwiatowej w Sulejowie (Gm. Jadów).

GMINA RADZYMIN – umowa na kwotę ponad 8,9 mln zł na rozbudowę drogi gminnej – ulicy Ogrodowej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Wyszkowską do skrzyżowania z ulicą Korczaka wraz z rozbudową skrzyżowań z ulicami: Zwycięską I, Kwitnącą, Malowniczą, Wiśniową oraz Korczaka.

GMINA KLEMBÓW – umowa na kwotę ponad 7,1 mln zł na rozbudowę drogi gminnej nr 430303W na odcinku ulicy Kolejowej w miejscowości Ostrówek oraz na odcinku ulicy Stanisława Papczyńskiego w miejscowości Tuł wraz z przebudową obiektu mostowego.
MIASTO ZĄBKI – umowa na kwotę ponad 2,6 mln zł na rozbudowę drogi gminnej – ulicy Szwoleżerów na odcinkach: od ulicy Zielenieckiej do ulicy Maczka oraz od ulicy Maczka do ulicy Kościuszki.

MIASTO KOBYŁKA – umowa na kwotę ponad 2,3 mln zł na rozbudowę ulicy Sienkiewicza w Kobyłce.

GMINA JADÓW – umowa na kwotę ponad 1,5 mln zł na rozbudowę drogi gminnej nr 430226W w miejscowości Sitne oraz Szewnica na odcinku od ulicy Akacjowej do ulicy Leśnej.

POWIAT LEGIONOWSKI – umowa na kwotę ponad 3,9 mln zł na rozbudowę skrzyżowania drogi powiatowej
nr 1819W – ulicy Jagiellońskiej z drogą gminną ulicą Słowackiego w Legionowie.

GMINA SEROCK – umowa na kwotę ponad 874 tys. zł na budowę drogi gminnej w Borowej Górze między ulicą Zegrzyńską, a ulicą Lipową.

Podczas ubiegłoczwartkowego spotkania w Wołominie zawarte zostały również umowy z powiatami: Otwockim, Grodziskim, Piaseczyńskim i Pruszkowskim, a także z gminami: Sobienie-Jeziory, Raszyn, Tarczyn oraz miastami: Józefów i Otwock.
Dzięki środkom z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (wcześniej Funduszu Dróg Samorządowych), samorządy z województwa mazowieckiego otrzymają w 2023 r. dofinansowanie na realizację zadań polegających na budowie, przebudowie lub remoncie dróg gminnych i powiatowych w kwocie 299 487 081,96 zł. Dofinansowaniem na chwilę obecną objęte zostanie 114 zadań, z czego 23 zadania to zadania wieloletnie kontynuowane, a 91 to zadania, których realizacja rozpocznie się w 2023 r.
Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla zadań powiatowych i gminnych jest uzależnione od dochodów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego: im niższe dochody podatkowe, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania.
W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w latach 2019-2022 jednostkom samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego przekazano dofinansowanie na realizację 1050 zadań gminnych oraz powiatowych w łącznej kwocie prawie 1,5 mld zł. Długość odcinków dróg objętych dofinansowaniem w latach 2019- 2022 to ponad 1400 km, ponadto dofinansowaniem objęto podniesienie poziomu bezpieczeństwa na ponad 300 przejściach dla pieszych.

/opr. KW/

426 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dożynki Diecezjalno-Powiatowe oraz muzyczne pożegnanie wakacji w Chrzęsnem

W ubiegłą niedzielę, 27 sierpnia na terenie Gminy Tłuszcz odbyły się Powiatowo-Diecezjalne Dożynki 2023. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem...

Zamknij