ggg ggg ggg ggg

Z działalności Instytutu Tradycji Narodowej i Zespołu Nadzieja

Instytut Tradycji Narodowej został założony w grudniu 2016 roku, a funkcję Prezesa pełni pani Urszula Bartosiak. Przy ITN działa zespół wokalno-kostiumowy Nadzieja, który w dn. 3 grudnia 2019 r. wystąpił w Teatrze Rampa z programem Lata 20, lata 30.

Zespół Nadzieja, który działa przy ITN od 14 lutego 2018 r. jest skoncentrowany na śpiewie utworów z dawnych lat, występuje w strojach adekwatnych do wykonywanego repertuaru. Chętnie współpracuje z organizacjami użyteczności publicznej, gminami, starostwem, domami kultury i domami opieki, szkołami, klubami seniora, urzędami stanu cywilnego i osobami prywatnymi. (Warto zobaczyć relacje z wielu koncertów na stronie www.itn.edu.pl).
Nasz – największy z rodu Polaków – Papież Jan Paweł II podczas całego swego długiego pontyfikatu akcentował potrzebę i konieczność zachowania własnej tożsamości narodowej. Przesłanie św. Jana Pawła II stało się myślą przewodnią przy prezentowaniu materiałów przygotowanych przez Instytut Tradycji Narodowej w mediach.
Tak rozumiana tradycja porządkuje i utrwala osiągnięcia z przeszłości oraz stabilizuje je i stanowi istotny element więzi społecznych, zasad etyczno- moralnych.
Mając powyższe na uwadze, ITN daje możliwość poznania dawnych tradycji, pamiątkowych zakątków i zjawisk kulturotwórczych, odtwarza bogatą przeszłość dla przyszłych pokoleń.
Współpraca i działania Instytutu Tradycji Narodowej zataczają coraz większe kręgi, dzięki czemu ITN wspiera twórczość, eksponuje obrazy, organizuje koncerty, występy artystyczne, prowadzi prelekcje, odczyty, co stanowi bazę, na której budowane są trwałe relacje.
Dlatego też, Instytut Tradycji Narodowej jest często mecenasem wystaw, promuje talenty regionalnych artystów na spotkaniach autorskich, wizytach w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędzie Marszałkowskim, Polskiej Akademii Nauk, prowadzi aukcje obrazów na kiermaszach, udziela Patronatów Honorowych. ITN prowadzi i patronuje przeglądom, organizuje konkursy o charakterze patriotycznym.
Instytut wspiera działania m.in. Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej. Do ciekawych projektów realizowanych z TPZW można zaliczyć wcielenie się pani Urszuli Bartosiak wraz z mężem w role Barbary i Bogumiła Niechciców podczas gminnego festynu w lipcu 2016 r.
ITN promuje trendy, które odzwierciedlają świat, w których panują, są ściśle związane z kulturą i obyczajowością. Dlatego też, ITN prowadzi zajęcia ruchowe w rytm muzyki ludowej, w których biorą udział osoby o różnej sprawności i przedziale wiekowym. W trakcie prowadzonych zajęć uczestnicy mogą ćwiczyć sprawność motoryki małej i dużej, zwiększyć koordynację ruchową, zaakceptować swoje ciało, ćwicząc w grupie nawiązywać relacje międzyludzkie.
– Moja filozofia życia opiera się na przekonaniu, które dawno temu było dobrze znane, a współczesna nauka na nowo do niego dochodzi. Człowiek, jako świadomy obserwator, ma bezpośredni wpływ na kształtowanie otaczającej go rzeczywistości za pomocą myśli, emocji i intencji. Dlatego tak dużo mówi się, że wiara czyni cuda, co dajesz od siebie, to do ciebie wraca. To dzięki temu jestem tu, gdzie jestem. Moja rada: przede wszystkim oderwij się na chwilę i daj sobie czas na zastanowienie się, czego tak właściwie chcesz w życiu, kim jesteś i kim chcesz być. Świadomość bycia wolnym, otwiera nam drogę do bycia szczęśliwym. Każdy dzień jest dobry, by podjąć ryzyko, a moment na zmiany nie mija. Strach ma wyłącznie wielkie oczy, a jego koleżanka porażka to jedynie kolejny postój w życiu, który wcale nie musi nastąpić.
Wisława Szymborska kiedyś napisała, że „życie choćby długie, zawsze będzie krótkie”. Pamiętajcie – przykro byłoby obudzić się pod koniec tego krótkiego życia z poczuciem braku spełnienia.

/Urszula Bartosiak – Prezes ITN;
foto: Instytut Tradycji Narodowej/

2 649 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Radzymin bez lodowiska i świątecznego oświetlenia miasta zimą 2019/2020

W związku z nieplanowanym wcześniej spadkiem dochodów gminy Radzymin o około 500 tys. zł w roku bieżącym, co wynika ze...

Zamknij