ggg ggg ggg ggg ggg

W Wyszkowie Bug przekroczył stan alarmowy – Alarm powodziowy w gminie Zabrodzie – W Pułtusku było groźnie…

W niedzielę 21 stycznia o godz. 8:15 burmistrz Wyszkowa wprowadził stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie gminy Wyszków w związku z wysokim poziomem rzeki Bug na terenie gminy Wyszków.

Poziom wody wynosił wtedy 434 cm. Wieczorem o godz. 19.40, osiągnął 454 cm i przekroczył o 4 cm stan alarmowy. Powodem spiętrzenia wody był tworzący się śryż lub lodowy zator. 22 stycznia, o godz. 11:30 burmistrz Wyszkowa zdecydował o wprowadzeniu stanu alarmu przeciwpowodziowego na terenie gminy Wyszków w związku z wysokim poziomem rzeki Bug, gdyż osiągnął on poziom wody 464 cm (22.01, godz. 16:10). Sytuacja jest rozwojowa, bo wszystko zależy od skali spiętrzenia się zatoru oraz warunków pogodowych. Postępujące zamarzanie wody (mróz w nocy) w głąb może powodować rozlewanie się wody, która z kolei za dnia rozmarzając z pół będzie spływać do rzeki.
/J.Cz./

 

Alarm powodziowy w gminie Zabrodzie

W związku z wzrostem poziomu wody w rzece Bug i Fiszor od godz. 13:00 w dniu 22 stycznia wprowadzono stan alarmu powodziowego.

W gminie Zabrodzie prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody w rzekach. Samorząd zwraca się do mieszkańców o zabezpieczenie dobytku i przygotowanie się do ewakuacji w przypadku przekroczenia stanu alarmowego. Jak poinformował nas sekretarz gminy Zdzisław Damian Bocian w Wyszkowie wskaźniki były powyżej stanu alarmowego o 13 cm. W gminie Zabrodzie przelana jest droga w Młynarzach, a w kolonii utrudniony dojazd do 6 zabudowań. Taki stan był na godz. 15.00. Wszystkie inne drogi SA przejezdne. O godz. 13.00 wójt Tadeusz Michalik ogłosił alarm powodziowy w sołectwach Młynarze i Słopsk. Rzeka Bug na wysokości Młynarzy i w górę płynie pod spodem, a na wierzchu jest warstwa śryżu. Woda dopływa rzeką Fiszor. Czekają na to, ze Narew popłynie, ale rano na 10 km u ujścia Narwi był zator śryżowy. Jeśli tak się stanie to rzeka Bug zacznie spływać. Dobrą sprawą jest to, że stan wody w Bugu jest wysoki i nie zmroziło rzeki do dna. Jeśli zmrozi, to i u nas będziemy mieli zator. Dodatkowo zmarznięta woda z pól będzie spływać do rzeki, a ta stanie.
„Jesteśmy w kontakcie z mieszkańcami miejsc zagrożonych, mają nasze telefony” – zapewnia Z. B. Bocian. „Jak trzeba będzie podjąć działania to mieszkańcy są poinformowani i przygotowani do ewakuacji” – podkreśla. Wprowadzone zostały w gminie dyżury całodobowe. Informacje odbiera i udziela dyżurny pracownik pod numerem (29) 757-12-28
Z innych informacji na godz. 15:30 gmina Somianka wprowadziła stan alarmowy w Jasieńcu, Barcicach, Jackowie Górnym, Jankach, Popowie Kościelnym, Popowie Parcele.
Na zdjęciach widzimy drogę w Młynarzach w kierunku na kolonię oraz most i powiatową drogę dojazdową w Młynarzach.
/J.Cz./

W Pułtusku było groźnie…

Sytuacja była jednak niepokojąca na tyle, że Burmistrz Miasta Pułtusk 19 stycznia 2018 roku w związku z wysokim stanem wód zarządził natychmiastową ewakuację inwentarza i ludności z miejscowości Pawłówek.

Następnie burmistrz ogłosił decyzję o natychmiastowej ewakuacji ludności zamieszkałej w Pułtusku przy ulicy Pod Wróblem. 19.01.2018 r. o godz. 16:00 poziom wody wynosił – 454 cm, a o godz. 22:00 – 456 cm. Wystąpiły utrudnienia (głównie z przejazdem) na ul. Pod Wróblem, w okolicach parku Solna i na drodze Pułtusk – Ponikiew, gdzie został wyznaczony objazd.Od 20 stycznia poziom powoli spadał.
Wydział Zarządzania Kryzysowego, Spraw Wojskowych i Straży Miejskiej Urzędu Miejskiego w Pułtusku 22 stycznia poinformował, że stan wód rzeki Narew na godz. 14:00 wskazuje na dalsze obniżenie. Niemniej jednak Narew nadal utrzymywała się w strefie stanów wysokich i osiągała na wodowskazie w Pułtusku: – 21.01.2018r. godz. 22:00 – 430 cm. – o godz. 24:00 – 429 cm, – 22.01.2018r. godz. 02:00 – 428 cm, – o godz. 06:00 – 427 cm. – 22.01.2018r. godz. 08:00 – 427 cm, a o godz. 14:00 – 420 cm.
Zaobserwowany spadek ma związek z dalszym przemieszczaniem się zatoru lodowo – śryżowego w stronę ujścia. Jednak jest to proces bardzo powolny. Podobna sytuacja występuje w górze rzeki na odcinku powyżej na wysokości miejscowości Pawłówek i Szygówek, gdzie także stwierdzono obniżenie poziomu Narwi. Kontynuowane jest monitorowanie wałów i pozostałych urządzeń chroniących Pułtusk i okolice przed powodzią. W powyższych działaniach brały udział: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pułtusku i młodzież z Pułtuskiego Pododdziału Jednostki Strzeleckiej 1313.
Oprócz rutynowych działań polegających na patrolowaniu, zabezpieczano również rezerwę kruszywa w miejscach, gdzie pojawiały się przecieki spowodowane naturalną filtracją. Dowóz piasku zorganizowali pracownicy Pułtuskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o.
Obecnie utrudnienia w ruchu występują już tylko w okolicach parku Solna (zakaz wjazdu na teren parku).
Wszelkich dodatkowych informacji dotyczących zagrożenia powodziowego udzielają pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Spraw Wojskowych i Straży Miejskiej Urzędu Miejskiego w Pułtusku pod całodobowym numerem telefonów: 0 23 692 06 12 lub 505 013 175.
/oprac. K.W./

3 656 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przebudowa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na trasie Rail Baltica – trasa Warszawa – Białystok odcinek gminy Małkinia Górna

W ostatnich latach w Polsce rozpoczęła się intensywna modernizacja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., na którą podróżni czekali od dawna....

Zamknij