ggg ggg ggg ggg

Wyśniona, wytęskniona, wymodlona, wywalczona wolna Polska

„Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał niepodległość. Podczas corocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

Sukces ten był możliwy dzięki zaangażowaniu całego Narodu, który w walce o niepodległość Ojczyzny potrafił zjednoczyć się pod mądrym przywództwem polityków reprezentujących wszystkie nurty i stronnictwa. Wolna i demokratyczna Polska narodziła się dzięki ówczesnej niepodległościowej i narodowej prawicy, ludowcom, ugrupowaniom chadeckim i konserwatywnym, jako państwo tolerancyjne, wielonarodowe i wrażliwe społecznie. Dziś trzeba raz jeszcze podkreślić wielki wkład w dzieło odzyskania niepodległości ojców naszej wolności, prawdziwych patriotów i mężów stanu, takich jak Daszyński, Dmowski, Witos, Paderewski i Piłsudski oraz kilku pokoleń Polaków, które przez lata niewoli, zachowały płomień nadziei na powrót wolnej Ojczyzny.”- powiedział Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk podczas obchodów 105 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Tłuszczańskie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od uroczystej Mszy Św. w intencji Ojczyzny w kościele Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu, którą celebrował dziekan Dariusz Skwarski. Oprawę Mszy Świętej zapewnił Chór Miejski LUX MEA po batutą dyrygent Joanny Krejzler.
Następnie goście i mieszkańcy przy dźwiękach marsza w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Tłuszczu pod dyrekcją kapelmistrza Sławomira Łagockiego w asyście pocztów sztandarowych reprezentowanych przez młodzież z placówek oświatowych z terenu gminy i strażaków oraz harcerzy z towarzystwa Skautowego Horn, którzy po raz kolejny podążali w korowodzie niosąc flagę Polski przemaszerowali na halę sportową przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Są takie wydarzenia w naszej gminie, które pozostawiają w nas wielki ładunek emocjonalny na dłuższy czas. Po ich zakończeniu myślimy o tym, że piękno i artyzm jest naprawdę blisko nas. Ogromne emocje w zebranej publiczności wywołał program „Pokolenia Niepodległej” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Postoliskach oraz pokaz „Światło i dźwięk” w którym wystąpili uczniowie, absolwenci, rodzice, dziadkowie oraz pracownicy szkoły w Postoliskach. To co zrobiliście było wzruszające i poruszające. Blisko 200 osób stworzyło niezapomniane przeżycie artystyczne, wypełnione pięknem, dumą, a także nutą nostalgii i nadziei. Chyba nie trzeba dodawać, że owacje na koniec wyjątkowego spektaklu nie miały końca. Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Gajcy wręczyli podziękowanie Dyrektor Zespołu Szkół w Postoliskach Marzenie Boruc oraz Wicedyrektor Małgorzacie Denoch- pomysłodawczyni części artystycznej. Jak podkreśliła, w wykonanie i organizację godzinnego spektaklu zaangażowana była ogromna liczba osób, armia ludzi dobrej woli z ogromnymi biało- czerwonymi sercami, którzy stworzyli niepowtarzalne, oryginalne i niesamowite widowisko na światowym poziomie. Kłaniamy się nisko i dziękujemy za poruszenie naszych zmysłów i emocji oraz zabranie nas w podróż po najważniejszych wydarzeniach naszej Ojczyzny.
/Info UM Tłuszcz/

348 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wróć, Jasieńku, z tej wojenki…”

W ubiegłoniedzielny wieczór, 12 listopada w Powiatowym Centrum Kultury Fabryczka w Wołominie, odbył się wyjątkowy, musicalowy koncert z okazji Narodowego...

Zamknij