ggg
ggg ggg

Wyruszyli z Powiatu Wołomińskiego na Gibraltar!

W ubiegły piątek, 28 czerwca z Dąbrówki wystartował Rajd Motocyklowy na Gibraltar. Przed śmiałkami do pokonania dystans 7 500 tys. km w ciągu 14 dni! Uroczysty sygnał do startu dali motocyklistom: Starosta Wołomiński Adam Lubiak i Wójt Gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski.

W miniony piątek, 28 czerwca o godzinie 9:00 z placu przed Urzędem Gminy w Dąbrówce wystartował Rajd Motocyklowy Warszawa – Gibraltar 2019.
Celem eskapady jest dotarcie na jubileuszowe uroczystości – 76. rocznicy katastrofy na Gibraltarze, w której zginął gen. Władysław Sikorski. Organizatorem Rajdu Warszawa – Gibraltar 2019 jest Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga, a współorganizatorem Starostwo Powiatu Wołomińskiego.
Jak przyznają organizatorzy, ruszając z Dąbrówki chcemy oddać cześć i honor bohaterom II wojny światowej. To właśnie tu, w nocy z 9 na 10 kwietnia 1944r. w lesie pod Kołakowem w ramach operacji lotniczej Weller 2 wylądowało 4 skoczków Cichociemnych: podporucznik Stefan Bałuk „Starba”, porucznik Edmund Łastowski „Łobuz”, kapitan Tadeusz Runge „Osa” i kurier Henryk Waniek „Pływak”. Odbiorem zrzutu kierował porucznik Jan Górski „Jastrzębiec”. Obecny był także zastępca komendanta placówki AK Małopole podporucznik Tadeusz Andruszkiewicz „Zator” – nauczyciel w szkole w Chajętach. W akcji uczestniczyło kilkunastu żołnierzy Armii Krajowej z terenu obwodu. Zrzut pod Kołakowem był jednym z wielu, jaki wykonano w okupowanym przez Niemców kraju.

Łącznie zrzucono do Polski 316 Cichociemnych.
Na terenie gminy Dąbrówka mieszka również kilku uczestników Rajdu Warszawa – Gibraltar, m.in.: Krzysztof Banas – wielokrotny uczestnik rajdów motocyklowych, regionalista, poeta i patriota.
Jednakże głównym celem wyprawy jest dotarcie na Gibraltar w dn. 4 lipca 2019 r. w 76. rocznicę śmierci gen. Sikorskiego oraz oddanie czci temu wybitnemu Polakowi i pozostałym tragicznie zmarłym uczestnikom owego feralnego lotu.
Nasz blisko dwutygodniowy trud i poświęcenie jest swego rodzaju żywą lekcją historii oraz krzewieniem postaw patriotycznych. Jesteśmy przekonani, że nasza wyprawa przyniesie chlubę naszej małej Ojczyźnie, jaką jest ziemia wołomińska, jak też i naszemu krajowi.
Komandorem Rajdu jest Artur Rytel-Andrianik, mieszkaniec Marek, wielokrotny uczestnik rajdów motocyklowych, patriota, regionalista, autor licznych opracowań historycznych.
Ubiegłopiątkowy start rajdu poprzedziła krótka uroczystość, podczas której motocyklistów poświęcił i pobłogosławił przed drogą ks. Piotr. Wyruszających w trasę uczestników pożegnali mieszkańcy Dąbrówki oraz koledzy motocykliści m.in. z Łochowa oraz formacji MotoCud Radzymin. Honorowy sygnał do startu dali: starosta wołomiński Adam Lubiak oraz wójt Dąbrówki Radosław Korzeniewski.
Jak wspomniano, uczestnicy Rajdu mają do pokonania 7 500 km i wrócą do kraju 12 lipca. Najmłodsza uczestniczka rajdu ma 16 lat, a najstarszy uczestnik 58 lat.
Wszystkim uczestnikom życzymy szerokiej drogi! LwG!
/opr. rl, foto: UG Dąbrówka/

928 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Burmistrz Łochowa z absolutorium – radni jednogłośnie byli na TAK

W ubiegłą środę, 26 czerwca 2019 r. w Łochowie odbyła się jedna z najważniejszych sesji dla samorządowców. IX sesja Rady...

Zamknij