ggg ggg ggg ggg

Wybory 2024 do Rady Powiatu w Wyszkowie

Prawo i Sprawiedliwość okazał się zwycięzcą wyborów do Rady Powiatu Wyszkowskiego. Z wynikiem 10 tysięcy 654 głosów partia uzyskała 7 na 19 mandatów, ale…

Przegranymi okazali się m.in. były starosta, radny powiatowy i w okresie końcówki poprzedniej kadencji będący przewodniczącym Rady – Bogdan Pągowski uzyskując 332 głosy oraz Wojciech Kozon – starosta wyszkowski z końcówki ostatniej kadencji (552 głosy), który startując z innej listy mógłby wejść do obecnej Rady, wyprzedzając np. Grzegorza Nowosielskiego (byłego burmistrza). Jak się okazało burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski uzyskał żenujący wynik– 518 głosów! Jednak 7 mandatów Prawa i Sprawiedliwości nie zapewni większości, a to za sprawą wyszkowskich „starych” władz samorządowych.
W świetle wcześniejszych doniesień Grzegorz Nowosielski ma zostać nowym starostą. Zapewne tak się stanie, bo połączone głosy komitetów: KWW Wspólnota Samorządowa (4 mandaty)+ KKW Koalicja Obywatelska (1 mandat)KWW Razem dla Ziemi Wyszkowskiej (1 mandat) KWW Porozumienie Służy Ludziom Trzecia Droga (3 mandaty) oraz KWW WIS Masz Wybór (3 mandaty) to gwarantują. Jeżeli wyborcy mieli wrażenie, że głosują na nową siłę w samorządzie, to należy zwrócić ich uwagę na to, że Masz Wybór prawdopodobnie nie zapewni zmiany układu rządzącego podległego dotychczasowemu burmistrzowi Grzegorzowi Nowosielskiemu. Podobnie jak iluzja w wyborach parlamentarnych dot. zmiany, którą będzie gwarantować Trzecia Droga, nie spełniła się. Tak samo tu w Wyszkowie przedstawiciele KWW WIS Masz Wybór przyczynią się do utworzenia podobnej koalicji. Dotyczyć to będzie samorządu powiatowego, jak i samorządu miejskiego w Wyszkowie. Szanse na przejęcie władzy w powiecie zwiększyło mnożenie komitetów, które w ostateczności doprowadzą do zawiązania koalicji i objęcia przez Grzegorza Nowosielskiego stanowiska starosty.

W świetle obecnych wyników do Rady Powiatu nie weszli także: Krystian Pędzich (296 głosów) i Ewa Bartosiewicz (323 głosy).
Bogusław Frąckiewicz – członek Zarządu Powiatu startujący do Rady Miejskiej nie wszedł (z pozycją nr 3 tuż za Grzegorzem Nowosielskim; otrzymał 368 głosów), podobnie jak radny Piotr Wykowski, który uzyskał jedynie 160 głosów.
Adam Przemysław Turek – dotychczasowy radny powiatu, obecnie dostał się do Rady Miejskiej w Wyszkowie
z 261 głosami.

A oto wyniki:
KW Prawo i Sprawiedliwość (7 mandatów)
Teresa Czajkowska – 1678 głosów (10,67%)
Iwona Wyszyńska – 499 głosów (3,17%)
Agnieszka Eychler – 451 głosów (2,87%)
Krzysztof Wawrzyńczak – 896 głosów (13,23%)
Marzena Dyl – 1215 głosów (17,94%)
Mariusz Bryk – 1023 głosy (11,84%)
Stanisław Żołyński – 725 głosów (8,39%)

KWW Wspólnota Samorządowa (4 mandaty)
Elżbieta Piórkowska – 424 głosy (2,70%)
Grzegorz Nowosielski – 518 głosów (3,29%)
Mieczysław Pękul – 577 głosów (8,52%
Agnieszka Ołdak-Prokop – 522 głosy (6,84%)

KWW WIS Masz Wybór (3 mandaty)
Arkadiusz Stanisław Darocha – 1553 głosy (9,88%)
Bartłomiej Adler – 404 głosy (2,57%)
Danuta Maria Rzempołuch – 344 głosy (2,19%)

KWW Porozumienie Służy Ludziom Trzecia Droga (3 mandaty)
Marek Kaniewski – 550 głosów (8,12%)
Tadeusz Mirosław Kuchta – 604 głosy (6,99%)
Paweł Abramczyk – 653 głosy (7,56%)

KKW Koalicja Obywatelska (1 mandat)
Adam Mróz – 1317 głosów (8,37%)

KWW Razem dla Ziemi Wyszkowskiej (1 mandat)
Paweł Deluga – 727 głosów (4,62%)

Podsumowanie
Przejęcie Rady Powiatu w powiecie wyszkowskim i współpraca z KWW WIS Masz Wybór pozwoli długoletniemu układowi władzy i rządzącemu od 5 kadencji w mieście Grzegorzowi Nowosielskiemu na przejęcie władzy również w Radzie Miejskiej w Wyszkowie. Dotychczasowe działania związane z partią Szymona Hołowni a później Trzeciej Drogi, promowanie od lat osoby Leszka Marszała (pracownika i naczelnika promocji w Urzędzie Miejskim a ostatnio wicestarosty w Powiecie) wskazywały na wdrażanie planu przejęcia kontroli. Co prawda plan nie całkiem wyszedł, Leszek Marszał startując na burmistrza nie wszedł do drugiej tury wyborów samorządowych 2024 r., ale nie przeszkodzi to projektowi, gdyż w II turze spotkają się: kandydat Prawa i Sprawiedliwości Piotr Eychler oraz kandydat KWW WIS Masz Wybór Piotr Płochocki. Wracając do układanki w Radzie Powiatu Wyszkowskiego w naturalny sposób ewentualna wygrana Piotra Płochockiego spowoduje, że nastąpi przedłużenie ewentualnej koalicji z powiatu i przejęcie Rady Miejskiej przez dotychczasowy układ władzy pod kierownictwem Grzegorza Nowosielskiego.
UWAGA! Jeżeli mieszkańcy Wyszkowa ochoczo i bez refleksji wybiorą na burmistrza kandydata Piotra Płochockiego, to najpewniej przez najbliższe 5 lat, a zapewne i przez kolejne lata, w Wyszkowie NIC SIĘ NIE ZMIENI mimo najlepszych wydaje się pomysłów i zapewnień przedstawicieli KWW WIS Masz Wybór. W ocenie sytuacji szczególnie ważne są powiązania i zależności, o których możemy nic nie wiedzieć.

/Janina Czerwińska/

325 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wybory samorządowe w powiecie wyszkowskim

Rada Gminy Zabrodzie Paweł Jan Kamiński KWW Wspólnie dla Zabrodzia: 89 głosów,Maria Iwona Podolak KWW Wspólnie dla Zabrodzia: 83 głosy,Sylwia...

Zamknij