ggg
ggg ggg

Polsko, Ojczyzno moja…

W miniony piątek, 10 listopada w wigilię 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w przepięknie udekorowanej i wypełnionej po brzegi szkolną bracią sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, odbyła się uroczysta akademia zatytułowana „Polsko, Ojczyzno moja”.

fot1Po wspólnym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”, dyrektor szkoły p. Elżbieta Jeleń cytując słowa Jana Zamojskiego „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”, wyjaśniła zgromadzonym uczniom cel zorganizowania uroczystej akademii.
– Spotykamy się dziś, abyście poznali dzieje naszej Ojczyzny, którą jest Polska, abyście potrafili ją uszanować i docenić. Pamiętajcie, że wolność nie jest dana raz na zawsze. O wolność trzeba walczyć, trzeba o nią nieustannie zabiegać. Jeszcze Polska nie zginęła i nie zginie, dopóki ją kochamy, póki znamy polską literaturę i historię, kultywujemy polskie tradycje i zwyczaje – podkreśliła Pani Dyrektor.
Wśród wspaniałej scenografii, pełnej akcentów patriotycznych uczniowie kl. VIb, chórzyści z kl. Va i Vb oraz soliści z kl. VIa, przedstawili program artystyczny, w którym wierszem, piosenką i ciekawą narracją przybliżyli koleżankom i kolegom dzieje Polski. Opowiedzieli o wydarzeniach i ludziach, którzy przez sześć pokoleń o nią walczyli i po 123-ech latach niewoli doprowadzili do jej zmartwychwstania. Aktorzy w swoim profesjonalnym, jak na ich wiek przekazie użyli również technik multimedialnych, prezentując dzieła polskich malarzy, zgodne z tematyką przedstawienia. (Gwoli ścisłości dodajmy, iż przedstawienie przygotowane zostało pod kierunkiem p. Jolanty Cholewy i batutą p. Iwony Kalickiej, scenografię przygotowała p. Anna Liwska i p. Grzegorz Jeleń).
Ostatnim akordem uroczystości było wspólne odśpiewanie hymnu „Stalowej Jedynki”. Jakże wymownie zabrzmiały powtarzające się zwrotki refrenu, będące podsumowaniem naszego szkolnego świętowania wigilii Narodowego Dnia Niepodległości. „Dziękujemy Polsko za Twych wiernych Synów, którzy za Ojczyznę przelewali krew…” (Jeszcze długo po zakończeniu uroczystości na szkolnych korytarzach pobrzmiewały te proste słowa). Dziękujemy, bo jest za co dziękować, jest z czego być dumnym i jest o czym pamiętać. My chcemy i będziemy pamiętać o naszych przodkach, ich walce i poświęceniu dla naszej narodowej wspólnoty. Cześć i chwała Bohaterom!
/opr. SP nr 1/

Galeria Zdjęć

945 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zaproszenie na wystawę

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, od poniedziałku 6 listopada, w serockim ratuszu prezentowana jest wystawa Legiony Polskie w Zegrzu Południowym...

Zamknij