ggg

WPROST O BIZNESIE – Wieczór Tajwański w Ząbkach

Przede wszystkim chciałabym pogratulować burmistrzowi Ząbek takiego pomysłu i takiego kontaktu z Biurem Gospodarczym i Kulturalnym Tajwanu w Polsce. Jestem przekonana, że po tym spotkaniu wzrośnie zainteresowanie lokalnych przedsiębiorców biznesem z Tajwanem – powiedziała prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska -Ziemacka – która była gościem V spotkania lokalnych przedsiębiorców w Ząbkach, pn. „Wieczór Tajwański”.

fot.Bogdan +Uladowski (2)

Tego rodzaju spotkania dla lokalnych przedsiębiorców są organizowane w Ząbkach od kilku lat, głównie w celu integracji środowiska, nawiązania współpracy między lokalnymi przedsiębiorcami i promowania lokalnych produktów i usług. Tegoroczne spotkanie odbyło się 7 kwietnia br. w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Ząbkach (budynek Trybuny Głównej), organizatorami przedsięwzięcia byli: Miasto Ząbki, Miejski Ośrodek Kultury w Ząbkach oraz Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajwanu w Polsce. Gospodarzami spotkania byli burmistrz Ząbek Robert Perkowski oraz zastępca burmistrza Ząbek Artur Murawski. Na spotkaniu przedsiębiorców gościli również: wicestarosta Powiatu Wołomińskiego Adam Łossan, ekspert ds. zagranicznych w Gabinecie Prezydenta Pracodawców RP Patryk Tuczapski. Prezes Lokalnego Funduszu Pożyczkowego „Samorządowa Polska” sp. z o.o. Waldemar Krajewski, pełnomocnik burmistrza Kobyłki Adam Markuszewski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół i Placówek Edukacyjnych Powiatu Wołomińskiego Paweł Poboży, przewodniczący Rady Miasta Ząbki Wojciech Gut, radni miejscy oraz lokalni przedsiębiorcy.
„Wieczór Tajwański” poprowadził aktor i reżyser Marek Wysocki, który między poszczególnymi elementami spotkania, przekazał widzom wiele interesujących informacji na temat Tajwanu, począwszy od klimatu, poprzez kulturę, gospodarkę, modę, po zwyczaje panujące na wyspie. Przestrzegł także przed gafami jakie można popełnić, nie znając tamtejszych zwyczajów, wśród których można wymienić np. pozostawienie pałeczek w ryżu po skończonym posiłku czy podarowanie nowo poznanej osobie parasola, lub chusteczki. Tłumaczem tego wieczoru była Katarzyna Myśliwiec.
Była także część artystyczna – występy sekcji tanecznej młodzieży z sekcji Miejskiego Ośrodka Kultury w Ząbkach, kształcącej się pod kierunkiem Kingi i Roberta Jakubowskich.
Ważnym elementem ząbkowskiego spotkania był panel dyskusyjny o gospodarce na Tajwanie, dyskusję poprowadził z-ca red. naczelnego tygodnika „Wprost” Jacek Pochłopień, a gośćmi dyskusji byli Colin Kao dyrektor Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajwanu w Polsce, główny prelegent spotkania, który przedstawił prezentację nt. kultury i gospodarki Tajwanu oraz prof. Mączyńska – Ziemacka, która podsumowywała wypowiedzi dyrektora i komentowała je, osadzając w polskich realiach. Uczestnicy mieli także okazję obejrzeć film o relacjach polsko – tajwańskich.
Colin Kao opowiedział, m.in. o produktach które można sprzedawać na Tajwanie, a które w Polsce są bardzo wysokiej jakości, jak mleko czy jabłka, mówił także o dużym zainteresowaniu polskimi jagodami. Podkreślił, że to jest właśnie pole do współpracy. Wspominał także o przeszkodzie w handlu, jakim jest podwójne opodatkowanie, o którym toczą się rozmowy z rządem od 1992 r. i do tej pory nie ma rozwiązania. Mimo to, jak dodał, przedsiębiorcy umieją umiejętnie ominąć niesprzyjające przepisy.
Podczas spotkania, aby uhonorować firmy, które wyróżniają się wysokimi wynikami, najlepiej rozwijającym się przedsiębiorstwom, wręczone zostały statuetki „Ząbkowska Firma Roku 2015”. Firmy wybrała Kapituła, składająca się z przedstawicieli biznesu powiatu wołomińskiego i burmistrza Ząbek, wykorzystując do tego celu odpowiedni ranking – wywiadownię Bisnode Polska. W tym roku w składzie Kapituły przyznającej wyróżnienia zasiedli: Zenon Daniłowski przewodniczący Rady Nadzorczej Agrotechnika S.A.- jako przewodniczący kapituły, Rajmund Bogiel – prezes firmy Energo Bet oraz burmistrz Ząbek Robert Perkowski. Wyróżnienia Ząbkowska Firma Roku otrzymały następujące przedsiębiorstwa: Firma JAS POL sp. z o.o. – statuetkę odebrali Wanda Skorupa i Bartosz Naszkowski, Firma HADES Ryszard Kozieł Jan Kozieł Spółka Jawna – statuetkę odebrał Jan Kozieł, Firma KADIMEX spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa – statuetkę odebrał Jacek Dusiński. Wyróżnienia wręczyli członkowie kapituły: Rajmund Bogiel prezes Firmy Energo-Bet oraz burmistrz Ząbek Robert Perkowski. Członkowie Kapituły serdecznie gratulowali wyróżnionym firmom sukcesu w postaci wysokich obrotów i życzyli sukcesów na przyszłość.
Podczas uroczystości, przewidziano także część w której podziękowania otrzymali ząbkowscy przedsiębiorcy – nowi uczestnicy akcji promocyjnej miasta „Zniżka za dowód”, którzy przyłączyli się do akcji w 2015 roku. „Zniżka za dowód”, ma na celu zachęcenie mieszkańców do meldowania się w Ząbkach. Z akcji wynikają korzyści dla zameldowanych mieszkańców w postaci zniżek na produkty i usługi firm będących członkami akcji (ponad 100 firm), dla których z kolei, wynikają korzyści w postaci nieodpłatnej reklamy w gazecie samorządowej „Co słychać?” oraz na stronie internetowej Ząbek.

Podziękowanie otrzymali:
1. Firma Bonasi Usługi Stolarskie – podziękowania odebrał Kamil Gadomski
2. Firma Lucky Event Łukasz Lasecki – podziękowanie odebrał Piotr Kurowski
3. Firma Dolce Vita Anna Garbacz – podziękowanie odebrała Anna Garbacz
4. Firma LucRob Łukasz Sadłowski – podziękowanie odebrał Łukasz Sadłowski
5. Doomowy Hotelik dla Zwierząt Maria Waśkiewicz – podziękowanie odebrała Anna Waśkiewicz
6. Firma ACCEPT Kancelaria Księgowa Patrycja Zep – Ćwik – podziękowanie odebrała Patrycja Zep – Ćwik
7. Firma Tajemniczy Ogród. Edu – podziękowanie odebrał Tomasz Wapiński
8. Centrum Medyczne FUNDAMENTI – podziękowanie odebrał Marcin Tobota
9. Drukarnia Benedysiuk – podziękowanie odebrał Sebastian Benedysiuk
10. Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Borek – Owczarczyk – podziękowanie odebrała Katarzyna Borek – Owczarczyk,
11. Firma Martes Sport Grzegorz Terlecki podziękowanie odebrała Iwona Strzelczyk
12. Firma PRO-ROZWÓJ – podziękowanie odebrała Małgorzata Paczuska
13. Firma GRAVITAN HEALTH AND SPORT CLUBS – podziękowanie odebrały Joanna Olobry i Agnieszka Dobosz
14. Pracownia RETRO CONCEPT – podziękowanie odebrał Piotr Sosnowski.

Podziękowania ząbkowskim firmom wręczyli zastępca burmistrza Artur Murawski, wicestarosta Powiatu Wołomińskiego Adam Łossan i przewodniczący Rady Miasta Ząbki Wojciech Gut. Wicestarosta i przewodniczący Rady Miasta w kilku słowach podsumowali spotkanie, wskazując jego pozytywne aspekty dla przedsiębiorców oraz podkreślili znaczenie akcji promocyjnej „Zniżka za dowód”, która zachęca do współpracy przedsiębiorców i integruje ich ze środowiskiem, w których funkcjonują ich firmy.
Po tak pasjonującym i pouczającym wieczorze, gospodarze przewidzieli dla gości smaczne specjały kuchni tajwańskiej, przygotowane przez Restaurację „San Marino” w Ząbkach a także słodkości z cukierni „Ciasteczko” w Ząbkach.
Na sali, na której odbywało się spotkanie można było podziwiać wystawę fotografii udostępnioną przez Biuro Gospodarczo Kulturalne Tajwanu, gdzie wśród gry kolorów i świateł ze zdjęć spozierały rozpoznawalne budowle Tajpej, niespotykane okazy przyrodnicze roślin i motyli, występujące na Tajwanie czy piękne krajobrazy, w tym przystani w wieczornych światłach czy łodzi w płomieniach. Ponadto, Biuro udostępniło ulotki o Tajwanie wraz z kontaktami dla przedsiębiorców, zainteresowanych biznesem z tajwańskimi firmami.
Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęły dwutygodnik „Moja Gazeta Regionalna”, tygodnik „Kurier -W”, dwutygodnik gazeta samorządowa „Co słychać?” oraz Radio „Ząbki.”
Iwona Potęga

 

3 126 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dyrektor Barbara Skalik ze wzruszeniem pożegnała pracowników

W ubiegły piątek 8 kwietnia 2016 r. dotychczasowa dyrektor Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Warszawie - Centrum Kształcenia w Wyszkowie Barbara...

Zamknij