ggg ggg ggg

Wielki sukces VII Mazowieckiego Festiwalu Harmonistów w Kobyłce!

W ubiegłą niedzielę, 24 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Kobyłce odbył się VII Mazowiecki Festiwal Harmonistów. Wydarzenie, które po raz pierwszy zagościło na kobyłkowskiej scenie odniosło sukces frekwencyjny i okazało się prawdziwą muzyczną ucztą dla publiczności.

W ubiegłoniedzielne popołudnie, sala Miejskiego Ośrodka Kultury w Kobyłce była wypełniona do ostatniego miejsca. Goszczące po raz pierwszy w Kobyłce, niecodzienne i jedyne w swoim rodzaju wydarzenie muzyczne, poprowadzone przez Adama Struga zgromadziło bardzo wielu mieszkańców nie tylko Kobyłki, ale też całego regionu.
Wśród przybyłych gości nie mogło zabraknąć burmistrz Kobyłki Edyty Zbieć oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Kobyłce Agnieszki Kacprzak. Obecni byli również m.in.: radni miejscy – Konrad Kostrzewa i Zbigniew Kropiewnicki oraz dyrektor MSP ZOZ Urszula Starużyk. Nad przebiegiem całości czuwała honorowa Szefowa Festiwalu Jolanta Boguszewska.
VII Mazowiecki Festiwal Harmonistów w Kobyłce otworzył występ prawdziwego Kurpa, pochodzącego z Łęgu Przedmiejskiego koło Ostrołęki, Jana Karczewskiego – prawnuka znanego w całym regionie muzykanta Bolesława Karczewskiego.
Następnie, na kobyłkowskiej scenie wystąpiła Katarzyna Zedel – muzykantka, która gra na skrzypcach, bębnie, harmonii i suce biłgorajskiej, śpiewaczka, etnomuzykolożka, twórczyni i znawczyni instrumentów ludowych. Artystka, pomiędzy występami opowiedziała publiczności, jak ciężką pracą jest granie na harmonii. (Cytując: nie jest to takie „lelum-polelum”, jak się wielu osobom wydaje!). Tym większe uznanie zyskała mistrzyni harmonii Wiesława Gromadzka, gwiazda muzyki ludowej, muzykantka, która w ogólnopolskich przeglądach kapel, śpiewaków i instrumentalistów zajmuje na ogół najwyższe lokaty, a kilkanaście lat temu otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. (Ciekawostką niech będzie fakt, iż Wiesława Gromadzka zagrała również w filmie „Zimna wojna”).
Kolejnym artystą, którego mogliśmy usłyszeć w niedzielę w Kobyłce, a który oprócz solowego występu towarzyszył na scenie (wraz z Katarzyną Zedel) Wiesławie Gromadzkiej był Mateusz Kowalski – skrzypek, harmonista, bębnista, śpiewak, członek Kapeli Kowalski/Maziarz/Murzynowska, uczeń Jana Gacy (wybitnego skrzypka ludowego, laureata dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości).
Wspaniała atmosfera, klimatyczna muzyka i duże zainteresowanie ze strony publiczności świadczą najlepiej, że pomysł z przeniesieniem Mazowieckiego Festiwalu Harmonistów do Kobyłki okazał się strzałem w dziesiątkę. Organizatorom i władzom miasta należą się słowa najwyższego uznania za pomysł i jego realizację.
Pozostaje mieć nadzieję, że to wyjątkowe wydarzenie, które w tym roku było współfinansowane ze środków samorządu województwa mazowieckiego, już na stałe zagości w kobyłkowskim kalendarzu kulturalnym, dostarczając wielu wrażeń melomanom i promując miasto nie tylko w regionie.

/opr. KW, foto: UM, MOK/

1 819 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rok pracy starosty Adama Lubiaka i starostwa wołomińskiego

W miniony piątek, 22 listopada 2019 r. minął rok od wyborów i przejęcia przez Adama Lubiaka kierowania pracami starostwa wołomińskiego. Dokładnie...

Zamknij