ggg ggg ggg ggg

Rok pracy starosty Adama Lubiaka i starostwa wołomińskiego

W miniony piątek, 22 listopada 2019 r. minął rok od wyborów i przejęcia przez Adama Lubiaka kierowania pracami starostwa wołomińskiego.

Dokładnie rok temu Rada Powiatu Wołomińskiego powierzyła mi funkcję Starosty Wołomińskiego. Wybór ten pozostaje dla mnie dużym wyróżnieniem i zobowiązaniem na rzecz pracy dla mieszkańców i rozwoju naszego Powiatu. Od tej pory realizujemy swój program polepszania życia mieszkańców” – podkreślał podczas konferencji podsumowującej roczne działania Zarządu i swoje, jako starosty Adam Lubiak. Celem konferencji było podzielenie się z prasą swoimi działaniami, planami na przyszłość, a przede wszystkim oceną tego, co starosta Adam Lubiak uważa za priorytety na kolejne lata i całą kadencję. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele prasy, a ze strony samorządu, oprócz starosty Adama Lubiaka obecny był wicestarosta Robert Szydlik i członek Zarządu Powiatu Grzegorz Siwek. Dyskusję na początku zdominowała sytuacja szpitala powiatowego. Zamierzają modernizować i rozszerzać działalność szpitala powiatowego m.in. o nowe przychodnie specjalistyczne, zakup sprzętu i remonty. Została podpisana umowa dotacyjna ze szpitalem na rozbudowę w kwocie 36,5 mln złotych. W rozbudowie i modernizacji następują zmiany i starosta oczekuje, że w czerwcu nastąpi otwarcie dwóch oddziałów. Także sytuacja finansowa szpitala polepsza się dzięki np. podwójnemu zwiększeniu się operacji zaćmy, czy dobrze płatnych operacji ortopedycznych i z endoprotetyki biodra i kolana. Budowa będzie tez etapowana, czyli skupić się na poprawie tego, co jest. No i zdobywać środki na budowę i modernizację.
Starosta pochwalił się również pozyskiwaniem środków na drogi w ramach rządowego programu Funduszu Dróg Samorządowych, a za priorytet uznał wdrażanie bezpiecznych przejść dla pieszych. Jeśli chodzi o jakość dróg – nie jest źle, nie jest tak fatalnie. Zwrócił uwagę na brak dokumentacji, z jakim się spotkali w wielu gminach i przez to inwestycji nie można było wykonać, czy wnioskować o dofinansowanie. Ważną sprawą poruszaną w związku z drogami była sytuacja z dojazdem na S8. Zakładają, że na zbudowanie go potrzeba będzie 3 – 4 lata.
Podkreślał wiele osiągnięć, np.: utworzenie strefy aktywności w Domu Pomocy Społecznej w Zielonce. Sporo zostało powiedziane również o planach na przyszłość dotyczących utworzenia w Kobyłce Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla osób niepełnosprawnych. Już zostały kupione dwie nieruchomości na ten cel i starostwo wystąpiło o wsparcie z rządowych programów. „Dzięki temu zakupowi zyskaliśmy 7 tysięcy metrów kwadratowych na obiekt” – podkreślał Starosta Wołomiński.
Poruszano wieli innych tematów i dyskusja trwała długo np. na temat modernizacji ulic w Wołominie, parkingu przy starostwie i rozwiązań, które umożliwią więcej miejsca dla interesantów urzędu. Starosta również dobrze ocenił przeprowadzenie reformy oświaty oraz działania związane z kulturą i prowadzoną polityką historyczną.
Podsumowując można przytoczyć słowa wicestarosty Roberta Szydlika, który oceniając sytuację stwierdził: „Od roku udało nam się dużo zrobić i to dobry początek kadencji. Po roku poszło nam dobrze”.
Starosta Adam Lubiak podkreślił rolę i dobrą pracę członków Zarządu i radnych, kompetencje pracowników starostwa.
/Janina Czerwińska/

1 868 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij