ggg ggg
ggg ggg

W Radzyminie uroczyście odsłonięto monument, upamiętniający wizytę papieża Jana Pawła II

13 czerwca 2018 r. na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 w Radzyminie uroczyście odsłonięto rzeźbę, która upamiętnia wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w tym mieście. Uroczystości odbyły się z okazji 19. rocznicy papieskiej wizyty w Radzyminie. Pomnik Papieża Polaka powstał w ramach Radzymińskiego Budżetu Obywatelskiego dzięki poparciu mieszkańców, którzy głosowali na ten projekt.

SONY DSC

Monument przedstawia Papieża, modlącego się na klęczniku nad mogiłą Poległych w 1920 r., tak jak miało to miejsce podczas historycznej wizyty 13 czerwca 1999 r. na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920. Rzeźbę wykonaną z brązu umieszczono dokładnie w tym miejscu, gdzie przebywał i modlił się Ojciec Święty. Pomysłodawcą projektu budowy pomnika, który trafił pod głosowanie w ramach Radzymińskiego Budżetu Obywatelskiego, był p. Mirosław Jusiński, dyrektor Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Realizacja tego projektu jest dowodem żywej wciąż w Radzyminie pamięci o wizycie i nauczaniu Papieża Polaka oraz przejawem tradycji historyczno-patriotycznych, które leżą u podstaw lokalnej tożsamości mieszkańców gminy Radzymin.
„Powstanie pomnika jest wyrazem wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II oraz wizytę papieską w Radzyminie w roku 1999 r.” – powiedział Krzysztof Chaciński, Burmistrz Radzymina. „Rzeźba jest w moim odczuciu jedną z najpiękniejszych w Polsce i jestem dumny, że udało nam się w taki sposób uczcić pamięć o papieskiej wizycie i utrwalić nauczanie Jana Pawła II. Wsparcie, jakie projekt stworzenia pomnika zdobył w ramach Budżetu Obywatelskiego jest dowodem na to, że mieszkańcy Radzymina – Miasta Papieskiego – pamiętają i składają hołd naszemu wielkiemu rodakowi.”
Figura modlącego się Papieża ma wymiar nieco powiększony w stosunku do naturalnej wielkości człowieka i jest harmonijnie wkomponowana w otoczenie. Została wykonana z brązu. Projektantami i wykonawcami pomnika Papieża Jana Pawła II są mieszkańcy gminy Radzymin: plastyczka p. Beata Aleksandrowicz i dr hab. prof. ASP Maciej Aleksandrowicz z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
W ubiegłą środę, w obecności licznych pocztów sztandarowych szkół, organizacji i jednostek OSP uroczystego odsłonięcia monumentu dokonali: burmistrz Krzysztof Chaciński, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Dobrzyniecki, starosta Kazimierz Rakowski, burmistrz Radzymina w 1999 r. Jan Wnuk oraz pomysłodawca pomnika Mirosław Jusiński. Aktu poświęcenia dokonali ks. dziekan Stanisław Popis wraz z emerytowanym dziekanem ks. prał. Stanisławem Kuciem (gospodarzem i współorganizatorem wizyty św. Jana Pawła II w Radzyminie). Następnie radni i przedstawiciele samorządu złożyli pod pomnikiem bukiety chabrów (kwiaty te stały się symbolem papieskiej wizyty w 1999 r.)
Uroczystość, poprzedzona okolicznościową Mszą Św. w oprawie Radzymińskiej Orkiestry Dętej zgromadziła kilkuset mieszkańców i gości. Obecność tak wielu osób wymownie świadczy, że pamięć o wizycie św. Jana Pawła II wciąż pozostaje żywa, a On sam, jako Honorowy Obywatel Radzymina i Święty kościoła katolickiego, nadal jest ważną postacią w świadomości radzyminiaków.

/Dominika Krzyżanowska – Kidała; R.L./

 

509 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zapamiętajcie twarze tych ludzi, zapamiętajcie nazwiska i wyciągnijcie wnioski!

10 radnych pozbawiło Ostrów Mazowiecką pieniędzy na 15 km chodników, 17 km ścieżek rowerowych, ciągów pieszo – rowerowych i ronda...

Zamknij