ggg ggg ggg ggg ggg

W naszej pamięci pozostają

22 listopada 2020 r. w Pułtusku obyły się obchody 74. rocznicy odbicia 47 więźniów politycznych, które miało miejsce 25 listopada 1946 roku.

Sytuacja epidemiologiczna jest trudna, wróciły sanitarne obostrzenia, ale pamięć ważnych wydarzeń historycznych jest kultywowana wśród społeczności naszego regionu i Pułtuska.
22 listopada o godzinie 14: 00 na cmentarzu w Długosiodle oddano hołd dowódcy oddziału ppor. Stanisławowi Łaneckiemu ps. ,,Przelotny”, który kierował akcją i w jej efekcie poległ. O godzinie 18: 00 odbyła się w Pułtusku Msza Św. za uczestników tej akcji. Następnie przedstawiciele mieszkańców przed tablicą pamiątkową przy Kościele św. Józefa w Pułtusku i muralem przy ul. Ignacego Daszyńskiego upamiętniającym to wydarzenie złożyli kwiaty i zostały zapalone znicze, została także oddana salwa honorowa. Reprezentanci Pułtuskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty godnie uczcili pamięć wojennych bohaterów i poległych oraz pełnili w każdym z tych miejsc wartę honorową. W uroczystości uczestniczyła delegacja AK, przedstawiciele władz samorządowych Pułtuska na czele z zastępcą burmistrza Mateuszem Miłoszewskim oraz mieszkańcy. Inicjatorami wydarzenia byli członkowie i sympatycy Klubu Gazety Polskiej w Pułtusku.
W nocy z 25 na 26 listopada 1946 r. miała miejsce uznawana za ostatnią akcję w wielkim stylu, operacja rozbicia więzienia w Pułtusku. Realizację planu przygotowanego przez pochodzącego ze wsi Borsuki Zygmunta Dąbkowskiego pseud. „Krym”, powierzono 21-letniemu, ale doświadczonemu w boju Stanisławowi Łaneckiemu. Oddział w mundurach Ludowego Wojska Polskiego pod dowództwem ppor. Stanisława Łaneckiego „Przelotnego” zajął wieczorem miasto, zrywając łączność telefoniczną. Naczelnik więzienia pomagał w uwalnianiu więźniów politycznych. Uwolniono ok. 65 aresztowanych i zdobyto dużą ilość broni. W wyniku akcji zginęło 7 ubeków (kilku zostało rannych) i 2 ormowców. Akcja zakończyła się sukcesem. Niestety, jedną z dwóch ofiar został śmiertelnie raniony podczas odwrotu, dowódca – Stanisław Łanecki.
Ppor. Stanisław Łanecki ps. „Przelotny” – żołnierz AK – WiN, dowódca oddziału partyzanckiego obwodu Ostrów Mazowiecka poległ w akcji uwolnienia żołnierzy podziemia z więzienia w Pułtusku w dniu 25 listopada 1946 r.
,,Chwała Bohaterom”.
/J.Cz. foto. KW, 13 pułk piechoty/

1 546 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zamek w Pułtusku pięknieje

Pod koniec listopada br. zakończono kolejny już remont zabezpieczający mury Zamku w Pułtusku, gdzie obecnie mieści się Dom Polonii. Zakończyły...

Zamknij