ggg ggg ggg

W 80. rocznicę zrzutu „Cichociemnych” w Kołakowie…

Chociaż w tym roku nie odbyły się pełne rozmachu gminne uroczystości „Weller 2. Kołaków’44”, upamiętniające zrzut Cichociemnych na terenie Gminy Dąbrówka, to jednak przedstawiciele lokalnej społeczności pamiętali, aby złożyć hołd bohaterom wydarzeń sprzed 80 lat.

We wtorek, 9 kwietnia kwiaty pod Pomnikiem Chwały Oręża Polskiego w Kołakowie, złożył Wójt-Elekt Gminy Dąbrówka Zenon Zadróżny:
„Dziś, razem z synkiem złożyłem kwiaty pod Pomnikiem Chwały Oręża Polskiego w Kołakowie, aby oddać hołd uczestnikom operacji lotniczej „Weller 2”.
Ucieszył mnie fakt, że mieszkańcy pamiętają o lokalnych bohaterach. Widać, że odwiedzają pomnik i zapalają znicze częściej, aniżeli raz do roku, czyniąc to z autentycznej potrzeby serca!
Ja sam byłem niewiele starszy od mojego synka, gdy po raz pierwszy usłyszałem o zrzucie spadochroniarzy pod Kołakowem w czasie II wojny światowej. Tę historię opowiedział mi mój dziadek, chociaż niewiele wówczas z tego zrozumiałem…
To była księżycowa, jasna i co warte podkreślenia, świąteczna noc z 9/10 kwietnia (z Niedzieli na Poniedziałek Wielkanocny) 1944 roku, kiedy nad Kołakowem pojawił się potężny Liberator BZ-965 „S”, z pokładu którego dokonano udanego zrzutu czterech Cichociemnych Żołnierzy AK, broni i wyposażenia.
W ramach operacji pod kryptonimem „Weller 2”, na pokładzie samolotu znaleźli się Cichociemni: mjr Tadeusz Runge ps. „Osa”, kpt. Benon Łastowski ps. „Łobuz” oraz ppor. Stefan Bałuk ps. „Starba”. Towarzyszył im także kurier, kpr. Henryk Waniek ps. „Pływak”.
Samolot pilotowany przez kpt. pil. (F/L) Zbigniewa Szostaka w trzech nalotach dokonał zrzutu skoczków i zasobników na polanę leśną między wsiami: Kołaków i Ostrówek.
Zrzut ludzi i broni przyjęli Żołnierze z 6 placówki „Małopole”, radzymińskiego obwodu AK „Rajski Ptak”.
Odbiorem zrzutu kierował por. Jan Górski ps. „Jastrzębiec”. Obecny był także komendant VI placówki AK Małopole radzymińskiego Obwodu „Rajski Ptak” por. Leon Wiśniewski
ps. „Wicz” (nauczyciel w Karolewie) i jego zastępca ppor. Tadeusz Andruszkiewicz ps. „Zator” (nauczyciel w Chajętach).
W akcji uczestniczyło co najmniej kilkunastu Żołnierzy Armii Krajowej z terenu dzisiejszej Gminy Dąbrówka.
Wśród nich był właśnie mój dziadek – plut. Marian Zadróżny ps. „Sęp”.
Dziadek był skromnym, ale fantastycznym człowiekiem. Wspominam go zawsze ze wzruszeniem i wdzięcznością za wszystko, czego mnie nauczył. Od dziecka byłem wychowywany w duchu tradycyjnych wartości, wiary i patriotyzmu.
Moi dziadkowie i rodzice kiedyś prowadzili gospodarstwo rolne. Wspierałem ich jak tylko mogłem. Nauczyło mnie to szacunku do ciężkiej pracy i naszej ziemi. Dziś, jako dorosły człowiek z dumą podkreślam fakt, że wywodzę się z rodziny, która od pokoleń żyje w Gminie Dąbrówka, a ja sam czuję się mocno związany z tym miejscem, jego historią i jego mieszkańcami.
Bardzo chciałbym, aby moje dzieci mogły w przyszłości to samo powiedzieć o sobie, a przyszłe pokolenie mieszkańców Gminy Dąbrówka było w pełni świadome i dumne z osiągnięć naszych przodków, pięknych lokalnych tradycji i bogatej historii naszej Małej Ojczyzny. Abyśmy wspólnie, całymi rodzinami pielęgnowali pamięć o wielkich wydarzeniach z dziejów tej ziemi.
Dlatego jako wójt, w nadchodzącej kadencji dołożę starań, aby wypracowana na przestrzeni lat formuła dorocznych obchodów „Weller 2. Kołaków’44” była nie tylko kontynuowana, ale i rozwijana we właściwym kierunku.
Chciałbym, aby cieszące się ogromnym zainteresowaniem doroczne obchody tj. „Weller 2. Kołaków’44” czy „Huzarzy Śmierci 1920 w Kuligowie” przestały kojarzyć się z politycznymi wiecami, a zaczęły naprawdę służyć promocji lokalnej historii i patriotyzmu, przy jednoczesnym zainteresowaniu młodzieży sprawami obronności kraju, a także były okazją do rozwijania aktywności fizycznej i wspólnego, rodzinnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
W tym celu, we współpracy z Gminnym Centrum Kultury, szkołami i stowarzyszeniami wypracujemy w najbliższym czasie formułę, która pozwoli lepiej wykorzystać wartościowe pomysły i oddolne inicjatywy, umożliwi pozyskanie sponsorów i innych środków zewnętrznych, a tym samym przyczyni się do ograniczenia (do rozsądnego poziomu) gminnych wydatków na obchody w Kołakowie i Kuligowie, jednocześnie pozwalając na ich cykliczną organizację każdego roku” – zapowiedział w mediach społecznościowych nowy Wójt Dąbrówki Zenon Zadróżny.
W środę, 10 kwietnia w imieniu obecnego samorządu Gminy Dąbrówka hołd „Cichociemnym” – żołnierzom Armii Krajowej oddali: Agnieszka Gryglas – z-ca Wójta Gminy Dąbrówka, Anna Maniecka – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Anna Broma – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Guzowatce oraz społeczność uczniowska.
W sobotę, 13 kwietnia 80. rocznicę operacji lotniczej „Weller 2” uczcili członkowie Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej.
Podczas spotkania przy Pomniku Chwały Oręża Polskiego w Kołakowie uczniowie, rodzice i nauczyciele z MKH im. AK ZR odśpiewali hymn państwowy, wysłuchali krótkiej prelekcji o wydarzeniach sprzed osiemdziesięciu lat, którą wygłosił p. Władysław Kolatorski, a następnie złożono kwiaty i zapalono znicze. W trakcie uroczystości młodzież z radzymińskich szkół reprezentowała Poczet Sztandarowy żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak”.
(Dziękujemy rodzicom, Państwu: Jusińskim, Goryszewskim, Korytkowskim, Lepom, Mikulskim, Wardakowskim i Zielińskim za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu do Kołakowa).
Cieszymy się, że społeczność lokalna, a szczególnie młodzież chce kultywować oraz pielęgnować pamięć o wielkich wydarzeniach z naszej lokalnej historii. Cześć i chwała Bohaterom!

/opr. R.L.; foto: GCK; MKH im. AK/

271 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wybory 2024 do Rady Powiatu w Wyszkowie

Prawo i Sprawiedliwość okazał się zwycięzcą wyborów do Rady Powiatu Wyszkowskiego. Z wynikiem 10 tysięcy 654 głosów partia uzyskała 7...

Zamknij