ggg

VIII Powiatowe Zawody Sikawek Strażackich w Radzyminie

W gorącą niedzielę, 17 września br. na błoniu za Kolegiatą Radzymińską rozegrane zostały VIII Powiatowe Zawody Sikawek Strażackich, które powróciły do kalendarza strażackich wydarzeń w Powiecie Wołomińskim po długiej, pięcioletniej przerwie.

SONY DSC

Rozegrane po raz ósmy Powiatowe Zawody Sikawek Strażackich po raz pierwszy odbyły się w Radzyminie, wpisując się w tegoroczne obchody Dni Miasta.
Organizatorami VIII Powiatowych Zawodów Sikawek Strażackich był Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wołominie, Komenda Powiatowa PSP w Wołominie oraz Gmina Radzymin. Sponsorem była firma „InterFiber”, partnerem Nadleśnictwo Drewnica. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Wołomiński Adam Lubiak.
Turniejowe zmagania zainaugurował przejazd paradny wozów strażackich z sikawkami spod Sanktuarium
Św. Jana Pawła II na plac za Kolegiatą Radzymińską, na czele którego dumnie prezentowała się zabytkowa, konna sikawka z początku XX w., należąca do OSP Radzymin, obsadzona strażakami w historycznym umundurowaniu z 1902 roku.
W zawodach udział wzięło 11 drużyn reprezentujących następujące jednostki z terenu Powiatu Wołomińskiego: OSP Poświętne, OSP Zabraniec, OSP Ręczaje Polskie, OSP Wola Ręczajska, OSP Wołomin, OSP Zagościniec, OSP Kuligów, OSP Chajęty, OSP Tłuszcz, OSP Dzięcioły, OSP Radzymin.
Rywalizację drużyn poprzedziła uroczysta zbiórka, podczas której Komendant Miejsko-Gminny ZOSP RP w Radzyminie dh Krzysztof Rostkowski złożył meldunek Wiceprezes Zarządu Głównego ZOSP RP druhnie Teresie Tiszbierek o gotowości do rozpoczęcia zawodów.
Oficjalnego otwarcia VIII Powiatowych Zawodów Sikawek Strażackich wraz z powitaniem gości, uczestników i kibiców dokonał Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wołominie dh Paweł Bednarczyk.
Strażackim zmaganiom w Radzyminie kibicowali mieszkańcy miasta, gminy i powiatu, którzy całymi rodzinami odwiedzali przykościelne błonia. Z jednej strony była to okazja do obejrzenia z bliska historycznego, a przy tym wciąż sprawnego sprzętu gaśniczego i wyposażenia pożarniczego, które na co dzień nie jest prezentowane. Z drugiej, do wspólnego spędzenia niedzielnego popołudnia ze strażakami zachęcała piękna pogoda oraz atrakcje dla najmłodszych, przygotowane we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Radzymin.
Obok mieszkańców, młodzieży i sympatyków pożarnictwa, dzielnych druhów z terenu naszego powiatu dopingowali także licznie przybyli goście, wśród których znaleźli się m.in.: Wiceminister Rozwoju i Technologii
dh Piotr Uściński, Wiceprezes Zarządu Głównego ZOSP RP dha Teresa Tiszbierek, Komendant Powiatowy PSP w Wołominie st. bryg. Wiesław Drosio wraz z Zastępcą mł. bryg. Edwardem Szymankiewiczem, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wołominie dh Paweł Bednarczyk; Przewodnicząca Rady Miejskiej w Radzyminie dha Elżbieta Darka, Członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego dh Paweł Dąbrowski, Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Radzyminie dh Artur Kacperczak. Zawody poprowadził i relacjonował dla publiczności niezastąpiony dh Tomasz Żmijewski, a honory gospodarza wydarzenia sprawował Wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki.
Drużyny rywalizowały ze sobą w dwóch kategoriach: Ćwiczenie sprawnościowo-bojowe oraz „Wierność Epoce”. Sędzią Głównym zawodów, powołanym przez Komendanta Powiatowego PSP w Wołominie był mł. bryg. Piotr Stach. Z kolei, Komisję Sędziowską dla konkurencji „Wierność Epoce” powołał Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wołominie w następującym składzie: Przewodniczący dh Jerzy Pokrywczyński (ekspert z woj. mazowieckiego), dh Antoni Szymański (ekspert z woj. podlaskiego) i dh Mirosław Stawicki (ekspert z woj. zachodniopomorskiego).
Po zaciętej rywalizacji w obydwu konkurencjach i podliczeniu punktów przez Komisję Sędziowską, przyszedł czas na odczytanie protokołu końcowego przez Sędziego Głównego, przedstawienie wyników oraz ceremonię wręczenia nagród.
W konkurencji sprawnościowej pierwsze miejsce wywalczyła drużyna OSP Poświętne, drugie miejsce zajęła OSP Radzymin, trzecie OSP Chajęty. Z kolei, w konkurencji historycznej zwyciężyła drużyna OSP Radzymin, drugie miejsce zajęła OSP Zabraniec, a na trzecim uplasowała się OSP Poświętne.
Liderem klasyfikacji generalnej, a tym samym zwycięzcą VIII Powiatowych Zawodów Sikawek Strażackich została drużyna OSP Radzymin. Drugie miejsce zajęła drużyna OSP Poświętne, zaś na trzecim miejscu uplasowała się drużyna OSP Zabraniec.

Wyniki VIII Powiatowych Zawodów Sikawek Strażackich, rozegranych w Radzyminie w dn. 17 IX 2023 r.

W konkurencji „Wierność Epoce”:

I miejsce – OSP Radzymin
II miejsce – OSP Zabraniec
III miejsce – OSP Poświętne
IV miejsce – OSP Ręczaje Polskie
V miejsce – OSP Tłuszcz
VI miejsce – OSP Wola Ręczajska
VII miejsce – OSP Wołomin
VIII miejsce – OSP Kuligów
IX miejsce – OSP Dzięcioły
X miejsce – OSP Chajęty
XI miejsce – OSP Zagościniec

W konkurencji „Ćwiczenie
Sprawnościowo-Bojowe”:

I miejsce – OSP Poświętne
II miejsce – OSP Radzymin
III miejsce – OSP Chajęty
IV miejsce – OSP Kuligów
V miejsce – OSP Zabraniec
VI miejsce – OSP Dzięcioły
VII miejsce – OSP Ręczaje Polskie
VIII miejsce – OSP Tłuszcz
IX miejsce – OSP Wola Ręczajska
X miejsce – OSP Wołomin
XI miejsce – OSP Zagościniec

KLASYFIKACJA GENERALNA
VIII POWIATOWYCH ZAWODÓW SIKAWEK STRAŻACKICH:

I miejsce – OSP Radzymin
II miejsce – OSP Poświętne
III miejsce – OSP Zabraniec
IV miejsce – OSP Ręczaje Polskie
V miejsce – OSP Kuligów
VI miejsce – OSP Chajęty
VII miejsce – OSP Tłuszcz
VIII miejsce – OSP Dzięcioły
IX miejsce – OSP Wola Ręczajska
X miejsce – OSP Wołomin
XI miejsce – OSP Zagościniec


Zdobywcy pierwszych miejsc w poszczególnych konkurencjach obok pamiątkowych statuetek i dyplomów otrzymali nagrody pieniężne (każda o wartości 2000 zł). Czeki powędrowały również do laureatów klasyfikacji generalnej VIII Powiatowych Zawodów Sikawek Strażackich (W nagrodę za zajęcie I miejsca drużyna OSP Radzymin otrzymała 3000 zł; II nagroda – dla OSP Poświętne wyniosła 2000 zł, a III nagroda – dla OSP Zabraniec wyniosła 1000 zł). Wszystkie drużyny biorące udział w zawodach otrzymały pamiątkowe dyplomy.
– Gratuluję Wam umiejętności, szacunku dla historii, ale przede wszystkim tego, co robicie na co dzień. Tego, że poświęcacie własne zdrowie dla ratowania innych, i że pielęgnujecie tę pasję, przekazując najmłodszym najpiękniejsze tradycje swoich jednostek. Ja pochodzę z Opolszczyzny, u nas dopiero to się zaczyna, a Wy już od dawna dbacie o zabytkowe sikawki. Cieszę się, że posiadacie jeszcze taki sprzęt, nie pozbywajcie się go i ducha historii nie gaście – zaapelowała Wiceprezes Zarządu Głównego ZOSP RP dha Teresa Tiszbierek życząc wszystkim druhom spełnienia strażackich marzeń i wyrażając uznanie dla organizatorów zawodów.
W imieniu Starosty Adama Lubiaka, Zarządu i Rady Powiatu Wołomińskiego gratulacje i podziękowania dla uczestników oraz organizatorów zawodów przekazał Członek Zarządu Paweł Dąbrowski.
Słów uznania dla drużyn uczestniczących w turnieju, sędziów, sponsorów oraz wszystkich zaangażowanych w przygotowanie wydarzenia nie szczędzili również: Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Wiesław Drosio oraz Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Paweł Bednarczyk, który szczególne słowa wdzięczności skierował pod adresem ks. prał. Stanisława Popisa za udostępnienie terenu pod zawody.
– Cieszę się niezmiernie, że po raz pierwszy Powiatowe Zawody Sikawek Strażackich odbyły się w Gminie Radzymin, w Mieście Cudu nad Wisłą. Uważam, że impreza była na wysokim poziomie. Cieszę się, że mimo upalnej pogody daliście radę i tak licznie wzięliście w niej udział. Gratuluję drużynie OSP Radzymin i wszystkim uczestnikom – powiedział Wiceburmistrz Krzysztof Dobrzyniecki dodając na zakończenie: Do zobaczenia za dwa lata, mam nadzieję, że również
w Radzyminie!

/Rafał S. Lewandowski/

328 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
NIE dla KOMPOSTOWNI w Gminie Radzymin!!!

Pod koniec ubiegłego tygodnia gruchnęła wieść, która zelektryzowała mieszkańców Gminy Radzymin. Okazuje się, że w obrębie Starego Dybowa na działce...

Zamknij