ggg ggg

Urodzinowym tortem i wspólnym odśpiewaniem „Sto lat” zainaugurowano obchody 100-lecia miasta Wołomina!

W miniony poniedziałek, 4 lutego na ulicach Wołomina można było spotkać postacie rodem z początków XX wieku. Zaczepiały przechodniów i… zapraszały na Plac 3 Maja, gdzie z okazji 100-lecia nadania praw miejskich Wołominowi, częstowano mieszkańców pysznym, urodzinowym tortem!

2019 rok to dla Wołomina rok wyjątkowy! Dokładnie 4 lutego przypada 100. rocznica nadania Wołominowi praw miejskich, przyznanych na mocy Dekretu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w 1919 roku.
Inna sprawa, że jak wskazuje, m.in. p. Jarosław Stryjek – ceniony wołomiński historyk, osada Wołomin faktycznie stała się miastem już w 1917 r., a więc będąc jeszcze pod okupacją niemiecką. Natomiast Dekret Naczelnika Państwa z dn. 4 lutego 1919 r. jedynie potwierdził ten status, prawnie sankcjonując kwestię wołomińskich praw miejskich w odrodzonym państwie polskim.
Niemniej jednak, obecnie to właśnie data 4 lutego 1919 r. jako niezwykle ważna i symboliczna w historii Wołomina, uznawana jest oficjalnie za datę urodzin miasta. Stąd też, oficjalne świętowanie stulecia Wołomina zainaugurowano w ubiegły poniedziałek, 4 lutego i jak zapowiadają władze samorządowe „będziemy celebrować tę piękną rocznicę przez cały rok! Podczas obchodów pragniemy wzmocnić poczucie dumy i wspólnoty wśród naszych mieszkańców. Planujemy organizację różnorodnych wydarzeń przypominających o ważnych datach, osobach i miejscach związanych z Wołominem. Zróżnicowana forma i tematyka pozwoli nam dotrzeć do osób w różnym wieku oraz odkryć mniej znane aspekty naszej przeszłości”.
Obchody rozpoczęły się w dzień 100 urodzin – 4 lutego 2019 roku. Tego dnia na ulicach Wołomina można było spotkać postacie związane z historią naszego miasta, które wręczały mieszkańcom drobne upominki i zapraszały na tort oraz wspólne odśpiewanie tradycyjnego urodzinowego „sto lat”. Historyczny charakter chwili podkreśliła, krótka scenka teatralna, którą przygotował dla mieszkańców Miejski Dom Kultury w Wołominie.
W ubiegłoponiedziałkowe popołudnie i wieczór to właśnie w gmachu MDK odbywały się okolicznościowe wydarzenia, w których mógł wziąć udział każdy, kto wcześniej odebrał bezpłatną wejściówkę. O godz. 17:30 odbył się wykład pani Marzeny Kubacz na temat historii Wołomina, po którym zorganizowano spotkanie z autorami i promocję „Wołomińskiego Niezbędnika Historycznego”.
Zwieńczenie urodzinowego wieczoru stanowił świetny koncert „Powróćmy jak za dawnych lat” w wykonaniu Arlety Lemańskiej i Wojciecha Bardowskiego, który poprowadził znany konferansjer Ryszard Rembiszewski.
(Ale na tym nie koniec urodzinowych atrakcji, bo jak zapowiadają władze samorządowe i organizatorzy obchodów 100-lecia Wołomina, przed nami wspaniały rok – Rok Wołomina!
O kolejnych wydarzeniach poinformujemy wkrótce 🙂

/KW/

1 559 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczyste obchody 156. rocznicy bitwy pod Węgrowem

W niedzielę, 3 stycznia 2019 r., odbyły się uroczystości upamiętniające 156. rocznicę Bitwy pod Węgrowem – najsłynniejszej bitwy Powstania Styczniowego,...

Zamknij