ggg ggg ggg ggg ggg

Uroczyste obchody 156. rocznicy bitwy pod Węgrowem

W niedzielę, 3 stycznia 2019 r., odbyły się uroczystości upamiętniające 156. rocznicę Bitwy pod Węgrowem – najsłynniejszej bitwy Powstania Styczniowego, która rozegrała się 3 lutego 1863 r.

Obchody rozpoczęły się Mszą świętą w intencji poległych powstańców odprawioną w Bazylice Mniejszej w Węgrowie, której przewodniczył ordynariusz drohiczyński ks. bp Tadeusz Pikus. Następnie zebrani udali się pod Pomnik Powstańców z 1863 r., który został ustawiony w miejscu mogił poległych powstańców. W uroczystościach wzięli udział, m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowcy miasta i powiatu na czele z burmistrzem Węgrowa Pawłem Marchelą i starostą węgrowskim Ewą Besztak, kombatanci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, uczniowie węgrowskich szkół, harcerze i mieszkańcy Węgrowa. Obchody uświetniły licznie przybyłe poczty sztandarowe, uczniowie klasy mundurowej II Liceum Ogólnokształcącego i Grupa Rekonstrukcyjna – młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie w replikach strojów powstańczych z repliką sztandaru, wykonaną przez panią Bogusławę Gierłowską i panią Małgorzatę Konopińską z okazji 145. rocznicy Bitwy pod Węgrowem. Oprawę muzyczną zapewniła Miejska Orkiestra Dęta z Węgrowa.
Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela w swoim przemówieniu zwrócił uwagę jak ważne jest kultywowanie pamięci o wielkim dla Węgrowa wydarzeniu – zrywie powstańczym okupionym krwią. Podkreślał, że gdyby nie było tego zrywu z 1863 r. trudno byłoby mówić o roku 1918. – „156 lat temu powstańcy wychodzili po mszy na bój, teraz my po mszy przychodzimy tutaj.” Przypominał, że zawsze byli tu obecni harcerze i dziś moment złożenia przysięgi harcerskiej potwierdza swoją pamięć o wydarzeniach sprzed 156 lat oraz o tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę. Kilka słów na temat tej rocznicy powiedzieli również starosta węgrowski Ewa Besztak i radny rady Powiatu Węgrowskiego Jarosław Grenda. Następnie swoimi przemyśleniami podzielił się ks. biskup Tadeusz Pikus oraz odmówił modlitwę za poległych Powstańców. Wszystkie delegacje na czele z przedstawicielem kombatantów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej złożyły kwiaty i wieńce.
Tradycyjnie już, bo od 1946 r. odbyło się złożenie przyrzeczenia harcerskiego przez nowych druhów z Hufca ZHP Doliny Liwca im. Edmunda Zarzyckiego w Węgrowie. 156. rocznica Bitwy pod Węgrowem była też okazją do wręczenia medali dla członków Klubu Sportowego Aktywni Węgrów – uczestników Biegu Pamięci na trasie Zalew – Pomnik Powstańców zorganizowanego przez Stowarzyszenie Aktywni Węgrów. Medale wręczali włodarze Węgrowa na czele z burmistrzem Pawłem Marchelą i wiceburmistrz Haliną Ulińską.
Druga część obchodów odbyła się w sali widowiskowej Węgrowskiego Ośrodka Kultury. Wysłuchano niezwykle ciekawego wykładu dr Rafała Dmowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach, który wygłosił referat pt.: „Co wiemy o Bitwie pod Węgrowem”, a na zakonczenie wystąpił zespół Intermezzo.
Bitwa pod Węgrowem w czasie Powstania Styczniowego, to jedna z najważniejszych potyczek, która pokazała jak wielka była potrzeba walki o niepodległość. Słabo uzbrojeni lub prawie wcale w piki, siekiery i kołki z nasadzonymi na końcach gwoździami – jak przedstawiał stan powstańców i ich bron wykładowca, stali się dla nas 156. lat później wzorem męstwa i zasłużyli na naszą najwyższą pamięć poniesioną przez siebie ofiarą – ofiarą życia. Dziś na miejscu ich pochówku stoi ogromny kamień, do którego co roku społeczność węgrowska udaje się, aby oddać hołd.
Zapraszamy na stronę internetową naszej gazety kurier-w.pl, gdzie umieścimy filmy z wypowiedziami uczestników obchodów oraz samej uroczystości pod pomnikiem.
/Janina Czerwińska/

 

7 029 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
W Ostrowi Mazowieckiej nie ma ubojni zwierząt

OświadczeniePo materiale wyemitowanym przez stację TVN, dotyczącym uboju zwierząt w zakładzie w pobliżu Ostrowi Mazowieckiej, na stronach internetowych ogólnopolskich mediów...

Zamknij