ggg

Uroczysty apel nad mogiłą powstańczą w Boruczy

W minioną niedzielę, 31 marca we Franciszkowie i w Boruczy, odbyły się powiatowe obchody 156. rocznicy Powstania Styczniowego. W uroczystościach udział wzięli nie tylko mieszkańcy powiatu wołomińskiego, ale również parlamentarzyści, posłowie: Piotr Uściński i Jan Szyszko oraz senator Konstanty Radziwiłł.

Powiatowe uroczystości ku czci Bohaterów Powstania Styczniowego, zgodnie z tradycją zorganizowane zostały z inicjatywy wójta Strachówki Piotra Orzechowskiego oraz starosty wołomińskiego Adama Lubiaka.
Punktualnie o godzinie 12:00 obchody zainaugurowała okolicznościowa Msza Święta w Kościele parafialnym Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Św. Franciszka we Franciszkowie (gm. Tłuszcz).
Następnie, uczestnicy udali się do sąsiedniej Boruczy, która położona jest w obrębie parafii, ale administracyjnie przynależy do Gminy Strachówka.
Tam, nad Mogiłą Powstańców Styczniowych odbyła się główna część uroczystości. Obok licznie zgromadzonych mieszkańców powiatu wołomińskiego wzięli w niej udział m.in.: posłowie na Sejm RP: prof. Jan Szyszko i Piotr Uściński, senator RP Konstanty Radziwiłł, radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego: Katarzyna Lubiak i Konrad Rytel, starosta wołomiński Adam Lubiak, wicestarosta Robert Szydlik, wójt Strachówki Piotr Orzechowski, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu wołomińskiego oraz gmin sąsiednich, radni powiatowi i gminni.
Wraz z przedstawicielami władz, hołd Powstańcom Styczniowym oddali również m.in.: przedstawiciele środowisk kombatanckich, delegacje szkół i organizacji, strażacy, reprezentanci Nadleśnictwa Łochów, WITU w Zielonce oraz delegacja NSZZ Solidarność Oddział Wołomin wraz z pocztem sztandarowym.
Wojskową oprawę uroczystości zapewniła obecność kompanii honorowej 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki w Wesołej oraz Orkiestry Wojskowej z Dęblina.
Po okolicznościowych przemówieniach, przywołujących heroizm naszych przodków, którzy w 1863 r. poderwali się do największego i najtragiczniejszego zrywu narodowowyzwoleńczego w okresie zaborów, pamięć bohaterów uczczono Apelem Poległych i salwą honorową.
Oficjalną część uroczystości zwieńczyła ceremonia złożenia kwiatów pod mogiłą – pomnikiem Bohaterów Powstania Styczniowego, po której zgromadzeni mogli wysłuchać pięknego koncertu w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Dęblina.

/KW/

https://www.youtube.com/watch?v=cdMgcAOJTSw

1 481 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Anioły Stróże Ziemi Wołomińskiej” rozdane! – wśród uhonorowanych: prof. Jan Żaryn, Piotr Piotrowski i Waldemar Lau

W ubiegłoniedzielne popołudnie, 31 marca w Powiatowym Centrum Twórczości i Dziedzictwa „Fabryczka” w Wołominie, odbyła się uroczysta gala wręczenia wyróżnień...

Zamknij