ggg ggg
ggg ggg

Uroczyste odsłonięcie Ławki Henryka Woyciechowskiego w Wołominie

Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan zaprosiła mieszkańców w dniu 22 września 2018r. na uroczystość odsłonięcia Ławki Henryka Woyciechowskiego, która stanęła na małym skwerku u zbiegu ulic Wileńskiej i Ogrodowej – vis a vis Urzędu Miejskiego.

Trzeba przypomnieć, że ławka z rzeźbą Henryka Woyciechowskiego w ubiegłym roku zakwalifikowała się do projektów realizowanych w ramach Wołomińskiego Budżetu Obywatelskiego. Pomysłodawcą ławki i osobą, która przygotowała ten projekt był Tadeusz Tymiński. Zgodnie z założeniem rzeźba siedząca na ławce ma przypominać, kto i kiedy założył miasto, ale też pełnić rolę miejsca do odpoczynku, relaksu, zadumy.
Uroczystość rozpoczęto o godz. 16.00 i w programie znalazła się wypowiedz Pani Marzeny Kubacz, która przedstawiła rys historyczny poświęcony Henrykowi Woyciechowskiemu spoczywającemu na tejże ławeczce. Postać wybitnego architekta i założyciela miasta, siedzącego na ławce z wyciągnięta dłonią, aż prosiła się, by uścisnąć marmurową dłoń i chwilę poszeptać jak bardzo zmienił się Wołomin. Z tej formy przywitania się z nowym symbolem Wołomina skorzystała burmistrz Elżbieta Radwan, która jak się wydaje czuje się bardzo związana z poprzednikiem. Jak wiemy Henryk Woyciechowski nie tylko był założycielem miasta, ale rozwiązania architektoniczne, a nawet wiele ulic wytyczonych przez niego, jako architekta, istnieje w Wołominie do dziś. To o te ulice, czy rynek od kilku lat dba obecna burmistrz Elżbieta Radwan. Wiele z osób, które uczestniczyły w odsłonięciu pomnika jeszcze długo po odsłonięciu rzeźby pozostawało na skwerze, rozmawiając i podziwiając to skromne do chwili obecnej miejsce. Od pojawienia się postaci założyciela miasta zyskało wymiar ponadczasowy i wyjątkowy. Pierwsze pamiątkowe zdjęcia mieszkańców z siedzącą postacią Henryka Woyciechowskiego to ważny moment dla Wołomina i władz samorządowych. „Adresatem projektu jest cała społeczność Gminy, a szczególnie mieszkańcy obszaru rewitalizacji. Nawiązanie do historii miasta pozwoli nie tylko upiększyć okolice ul. Wileńskiej i Ogrodowej, ale również wyzwoli poczucie dumy ze swojego miasta” – takie przesłanie zawarł w opisie projektu pomysłodawca Pan Tymiński.
Elżbieta Radwan podsumowując uroczystość, stwierdziła m.in.: „Piękne rzeczy dzieją się w Wołominie tuż przed 100. rocznicą nadania praw miejskich naszemu miastu. Dziś uroczyście odsłoniliśmy Ławkę Henryka Woyciechowskiego – założyciela Wołomina. Ten przedsiębiorczy człowiek rozpoczął budowę wspaniałego miasta. Kontynuujmy tę pracę w duchu tworzenia i wzmacniania tego, co już osiągnęliśmy. Ławka niech będzie przyjemną i dostępną lekcją historii, kolejnym symbolem budującym naszą tożsamość i naszym lokalnym wyróżnikiem”.
/J.Cz./

1 162 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczyste obchody 79. rocznicy pobytu majora „Hubala” w Krubkach

W ubiegłą niedzielę, 30 września na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Krubkach-Górkach (gm. Poświętne), odbyły się uroczyste obchody 79. rocznicy pobytu...

Zamknij