ggg ggg
ggg ggg

Uroczyste obchody 79. rocznicy pobytu majora „Hubala” w Krubkach

W ubiegłą niedzielę, 30 września na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Krubkach-Górkach (gm. Poświętne), odbyły się uroczyste obchody 79. rocznicy pobytu w tej miejscowości legendarnego majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”.

Mieszkańcy Poświętnego od wielu lat czczą pamięć bohaterskiego oficera, który na wieść o kapitulacji Warszawy złożył przed żołnierzami przysięgę, że munduru nie zdejmie, broni nie odda.
Przypomnijmy, iż mjr Henryk Dobrzański ps. „Hubal”, we wrześniu 1939 roku zmierzał na pomoc Warszawie. Wiadomość o kapitulacji stolicy otrzymał, gdy był już bardzo blisko celu, w Krubkach, położonych na terenie gminy Poświętne w obecnym powiecie wołomińskim (naówczas radzymińskim). To tam postanowił dalej walczyć z niemiecką armią.
Tegoroczne uroczystości tradycyjnie zorganizowane zostały przez starostę wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego, wójta gminy Poświętne Jana Cymermana oraz profesora Witolda Modzelewskiego.
Obchody 79. rocznicy pobytu majora Hubala w Krubkach zainaugurowała polowa Msza Święta. Po jej zakończeniu, mieszkańcy i uczestnicy udali się pod pomnik, poświęcony pamięci majora Dobrzańskiego, przy którym wartę zaciągnęli żołnierze z Kompanii Honorowej 1. Brygady Pancernej w Warszawie. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: starosta Kazimierz Rakowski oraz wójt Jan Cymerman. Głos zabrał także poseł Piotr Uściński oraz odczytano list od senatora prof. Jana Żaryna.
Zgodnie z tradycją, tę część uroczystości zakończył gospodarz miejsca, prof. Witold Modzelewski, który poinformował o przyznaniu pierwszego pamiątkowego medalu im. mjr Hubala prof. Witoldowi Kieżunowi.
Po zakończeniu przemówień, przyszedł czas na Apel Pamięci, który odczytał mjr Tomasz Klóskowski. Ostatnim akordem oficjalnej części obchodów była ceremonia złożenia wieńców pod pomnikiem przez oficjalne delegacje.
Uroczystość zakończył koncert Orkiestry Wojskowej z Radomia oraz wzruszający występ dzieci ze Szkoły Podstawowej im. mjr H. Dobrzańskiego w Zabrańcu.

/opr. rl/

1 647 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Cztery lata pracy na rzecz samorządu

Panie Burmistrzu dlaczego zdecydował się Pan na start w wyborach do rady Powiatu Wołomińskiego? Przez cztery kadencje pracy samorządowej, na...

Zamknij