ggg

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Brańszczyk

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Brańszczyk rozpoczęły się 11 listopada złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy.

Władze samorządowe wraz z przedstawicielami społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Białymbłocie oddali hołd pierwszym osadnikom, składając kwiaty pod pamiątkowym kamieniem. Tego dnia złożono również kwiaty pod obeliskiem Józefa Piłsudskiego w Porębie. Obok władz samorządowych kwiaty złożyła również delegacja ze Szkoły Podstawowej im. J. Piłsudskiego w Porębie. Centralne obchody tego dnia skupione były w Brańszczyku, gdzie o godzinie 12.00 poczty sztandarowe, władze samorządowe i mieszkańcy spotkali się na wspólnej Mszy Świętej za Ojczyznę. Następnie złożono kwiaty przy pomniku Stanisława Pomian-Srzednickiego oraz pod Pomnikiem Żołnierzy Wojny 1920 r. na cmentarzu parafialnym.
Tego samego dnia w godzinach popołudniowych w kościele w Porębie Koło Gospodyń Wiejskich „Porębianki” zorganizowało koncert pieśni patriotycznej oraz poczęstunek, podczas którego wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne.
13 listopada, w niedzielne popołudnie mieszkańcy gminy Brańszczyk w sali OSP w Brańszczyku spotkali się na spektaklu pt. „Korpo i Tradycja”. Aktorzy Krakowskiego Teatru Komedia w obsadzie: Aneta Gierat, Jakub Reizer, Maciej Luśnia, Marek Wolny, Jan Korwin-Kochanowski przedstawili sztukę w reżyserii: Jarosława Witaszczyka, Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.
Na wszystkich uczestników gminnych obchodów czekały piękne kotyliony wykonane przez Koło Gospodyń Wiejskich Turzyniacy z Turzyna. Trzecia część gminnych uroczystości już wkrótce, 15 listopada odbędzie się Gminny Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej „Zaśpiewaj dla Niepodległej”. Zapraszamy!
Organizatorami obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Brańszczyk są Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku oraz Gmina Brańszczyk.
/Info Gmina Brańszczyk/

442 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczyste odsłonięcie muralu ppor. Stanisława Wróbla „Jaskółki” w Rybienku Leśnym

11 listopada 2022 r. w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości na budynku Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wróbla „Jaskółki”...

Zamknij