ggg ggg ggg ggg ggg

Uroczyste odsłonięcie muralu ppor. Stanisława Wróbla „Jaskółki” w Rybienku Leśnym

11 listopada 2022 r. w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości na budynku Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wróbla „Jaskółki” w Wyszkowie (Rybienko Leśne) odsłonięto mural przedstawiający patrona szkoły – młodego bohaterskiego ppor. Stanisława Wróbla działającego w konspiracji i walczącego o niepodległość Polski, zakatowanego przez Niemców po zatrzymaniu pociągu 28 maja 1943 r. na moście kolejowym w Wyszkowie.

Uroczystość odsłonięcia muralu odbyła się 11 listopada w ramach gminnych obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Została poprzedzona Mszą w intencji Ojczyzny odprawionej w Kościele Matki Bożej Królowej Polski w Rybienku Leśnym. Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Wyszkowa pod kierownictwem Franciszka Józefa Bieganowskiego. Następnie uczestnicy obchodów udali się na teren Szkoły Podstawowej nr 3, gdzie na ścianie budynku placówki został odsłonięty mural przedstawiający ppor. Stanisława Wróbla „Jaskółki”.
Mural powstał w ramach programu „Mur, ale historia Wojska Polskiego” i został współfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Projekt zrealizowała SP nr 3 im. Stanisława Wróbla „Jaskółki” wraz ze Stowarzyszeniem Historyczno-Patriotycznym „Macierz”, a autorem projektu został dr Przemysław Klimek – wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wykonania muralu podjęła się firma Wallart – Murale Artystyczne i Reklamowe. Jak podkreślał później dyrektor szkoły Paweł Deluga – prawie dwa lata organizatorzy starali się o wykonanie tego muralu, a sam projekt był kosztowny i pracochłonny, ale bardzo się cieszy z udziału tak wielu zaangażowanych w niego osób.
Mural w obecności pocztów sztandarowych, gospodarzy, młodzieży oraz mieszkańców odsłonili: burmistrz Grzegorz Nowosielski, prezes Stowarzyszenia „Macierz” Sylwester Raniszewski, dyr. Paweł Deluga i uczeń Kacper Szymański.
Druga część uroczystości odbyła się w hali sportowej szkoły i tam dyrektor Paweł Deluga przywitał zebranych, a szczególnie rodzinę Stanisława Wróbla i gości. Nie zabrakło również reprezentantów środowisk patriotycznych, n.in. córki członka powojennego podziemia antykomunistycznego Mariana Czajkowskiego ps. „Dym” – Teresy Czajkowskiej, prezesa Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK Mirosława Widlickiego i prezesa Związku Piłsudczyków Oddział w Wyszkowie Sylwestra Raniszewskiego. Dyrektor szkoły podziękował za pomoc i wsparcie: burmistrzowi Grzegorzowi Nowosielskiemu, wicestaroście Leszkowi Marszałowi, prezesowi Sylwestrowi Raniszewskiemu, naczelnik Powiatowego Wydziału Promocji Ewie Michalik i pracownikowi SP nr 3 Dorocie Mróz.
Głos zabrali m.in.: Burmistrz Wyszkowa, Andrzej Biernacki ze Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic, Sylwester Raniszewski – prezes Stowarzyszenia ,,Macierz” i Związku Piłsudczyków w Wyszkowie.
Stanisław Biernacki ze Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic przedstawił historię Stanisława Wróbla wzbogacając ją o wspomnienia rodziny bohatera oraz swojego ojca żołnierza AK i przytaczał szczegóły mniej znane o ppor. Stanisławie Wróblu.
Z kolei prezes Stowarzyszenia „Macierz” i wyszkowskiego Związku Piłsudczyków Sylwester Raniszewski przedstawił krótki wykład o historii polskiego wojska z okresu II wojny światowej.
Na zakończenie uczniowie szkoły zaprezentowali krótki program słowno – muzyczny, a koncert muzyczny Młodzieżowa Orkiestra Dęta.

Podporucznik Stanisław Wróbel
(ur. W 1917 roku) działał w konspiracji i pełnił również funkcję dowódcy plutonu AK, na terenie Wyszkowa pracował i ochraniał drukarnię, która istniała w konspiracji w willi „Haneczka”, a potem przeniesiono ją do willi „Janeczka” w Rybienku Leśnym. Wydawano tu druki i m.in. tajne pismo „Do celu”. 28 maja 1943 r. podczas zatrzymania pociągu na moście kolejowym w Wyszkowie, wyrzucił z pociągu gazetę przewożoną przez Janinę Siekównę. Niestety, został zauważony, a niemieccy żandarmi przejęli konspiracyjne materiały i gdy przyznał się do przewożenia, aresztowali. Pozostali pasażerowie obławy w pociągu zostali rozstrzelani. S. Wróbel po trzydniowym śledztwie i torturach przez Niemców nie wydał współtowarzyszy. Zmarł podczas przewożenia na dalsze śledztwo do Ostrowi Mazowieckiej. Został pochowany przez rodzinę na cmentarzu parafialnym w Wyszkowie i do dziś pamięć o jego bohaterstwie, i walce o wolną Polskę jest upamiętniana przez wyszkowską społeczność.

/Janina Czerwińska/

629 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Łochów uhonorował zasłużonych dla Ziemi Łochowskiej, bezpieczeństwa oraz kapitału społecznego

11 listopada z okazji Święta Niepodległości w Łochowie odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Łochowie, na której wręczono Medale...

Zamknij