ggg ggg
ggg ggg

Cztery lata pracy na rzecz samorządu

Panie Burmistrzu dlaczego zdecydował się Pan na start w wyborach do rady Powiatu Wołomińskiego?

Przez cztery kadencje pracy samorządowej, na początku jako radny, potem Burmistrz Miasta Kobyłka stale współpracowałem ze Starostwem Powiatowym w Wołominie poznając dokładnie nasz powiat. Zarówno jego silne, jak i słabe strony oraz potencjał, który możemy jeszcze efektywniej wykorzystać. Jedna Polska Samorządowa to projekt, któremu przyświeca idea współpracy pomiędzy gminami ponad wszelkimi podziałami na rzecz wszystkich mieszkańców powiatu wołomińskiego.

Czy według Pana powiat wołomiński ma ten potencjał?

Zdecydowanie tak, jak najbardziej. Ziemia wołomińska to przede wszystkim ludzie, blisko 300 tysięcy mieszkańców, którzy mają ogrom pomysłów, którzy są wykształceni i kreatywni. Mamy wiele obszarów, które możemy cały czas wykorzystać, pokazać się szerzej zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Jakie obszary rozwoju Pan widzi?

Jesteśmy dużym obszarem turystyczno – przyrodniczym. Często mówi się, że powiat wołomiński to zielone płuca Mazowsza. Mamy piękne rzeki: Rządzę, Czarną, Liwiec i Bug, które przy lepszym zagospodarowaniu i budowie odpowiedniej infrastruktury turystycznej mogą stać się ciekawą atrakcją dla osób lubiących aktywny wypoczynek.
Historycznie Powiat Wołomiński to nie tylko miejsce Cudu nad Wisła, wydarzenia oczywiście na rangę światową, ale to też ziemia Cypriana Kamila Norwida i Zofii Nałkowskiej, to ziemia biskupów Załuskich i Siostry Faustyny. Warto o tym pamiętać i warto o tym mówić.

A jeśli chodzi o stronę bardziej biznesową?

Korzystne położenie w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy, jest niewątpliwie naszym ogromnym atutem. Budowa trasy S8 otworzyła przed powiatem kompletnie nowe możliwości inwestycyjne – dostrzegli to już zresztą inwestorzy zagraniczni w Radzyminie, Dąbrówce i Kobyłce. Powstają i powstawać będą nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców. Dokończenie trasy i jej wszystkich węzłów poprawi również komunikację z Warszawą i całym krajem. Dla jej usprawnienia niezwykle ważna jest też modernizacja trasy kolejowej E75 wraz z węzłem kolejowym w Tłuszczu, przebudowa torowisk i dworców oraz budowa przejazdów bezkolizyjnych, co w znacznej części jest już zrealizowane, a dalsze prace będą kontynuowane.
Takie położenie względem Warszawy pozwala mi myśleć o stworzeniu specjalnej strefy ekonomicznej i przemysłowej, co pozwoliłoby na szybszy i efektywniejszy rozwój naszego terenu.

Powiat to ludzie w różnym wieku. W jaki sposób chce Pan aktywizować różne grupy wiekowe?

Powiat wołomiński to miasta młodych ludzi jak na przykład Ząbki – najmłodsze miasto w Polsce pod względem wieku mieszkańców. To dla takich ludzi myślimy o otwarciu miejsc coworkingowych – powiatowych otwartych stref biznesu z możliwością wynajmu sali i spotkań biznesowych. Takich miejsc u nas niewątpliwie brakuje.
Powiat wołomiński to także ludzie starsi, seniorzy, którzy nie tylko potrzebują szybszej i lepszej opieki medycznej, ale też możliwości spotykania się i rozwijania swoich pasji.
Naszej aktywności oraz zaangażowania wymaga również współpraca z osobami, które na co dzień muszą radzić sobie z niepełnosprawnością, które często potrzebują skutecznej rehabilitacji i pomocy specjalistów z wielu dziedzin, ale również codziennej integracji, np. poprzez sport.
Powiat to również różnorodność zabudowy miejsko – wiejskiej – tu potrzebny jest plan skutecznego, zrównoważonego rozwoju. Z pewnością jednym z ważnych obszarów jest praca nad planami zagospodarowania przestrzennego, którymi zawiadują Rady Gmin, ale współpraca w tym obszarze w szerszym zakresie także z Powiatem byłaby bardzo istotna.

Jakie ma Pan plany w dziedzinie sportu i kultury?

Chcemy organizować wydarzenia kulturalne i sportowe na skalę ogólnopolską, będące wizytówką powiatu.
Sport zawsze był i będzie dla mnie niezwykle ważny, dlatego też będę stawiał na rozwój infrastruktury sportowej, a także na parkingi rowerowe, ścieżki rowerowe i ścieżki dla rolkarzy – wszelkie formy rodzinnego uprawiania sportu.
Chcemy pracować w takim kierunku, aby Powiat Wołomiński był postrzegany jako wyjątkowe miejsce w Polsce.

430 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Mosty dla Regionów” szansą dla Jabłonny na budowę nowej przeprawy

Z inicjatywy wójta Jabłonnej Jarosława Chodorskiego, samorządowcy z wielu regionów Polski zebrali się 20 września 2018 r. na konwencie poświęconemu...

Zamknij