ggg ggg
ggg ggg

Ulica przemieni się w deptak? (05.06.2012)

W Ząbkach trwa budowa ulicy 3 Maja. Dotychczasowa zwyczajna nawierzchnia już niebawem zamieni się w klimatyczną uliczkę, która po przeorganizowaniu ruchu stanie się najprawdopodobniej  ciągiem pieszym. Inwestycja współfinansowana jest ze środków unijnych.


Budowa odcinka ulicy 3 Maja o długości 700 metrów realizowana jest w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu pn. „Kompleksowy remont i budowa głównych dróg w Ząbkach – etap II”. Prace nad tą inwestycją rozpoczęto w połowie maja, a ich koszt wyniesie blisko 2 miliony złotych. Ulica ta jest ósmą i ostatnią inwestycją, wchodzącą w skład projektu, na który władze Ząbek pozyskały ponad 14 milionów złotych dofinansowania ze środków zewnętrznych. O to, jak bardzo zaawansowane są prace, zapytaliśmy burmistrza miasta Roberta Perkowskiego:
– Obecnie ulica 3 Maja jest rozkopana na całej jej długości, co bezpośrednio wiąże się z utrudnieniami komunikacyjnymi dla mieszkańców. Z powodu budowy byliśmy zmuszeni wstrzymać ruch na odcinku, na którym wymieniana jest nawierzchnia drogi – informuje włodarz Ząbek. – Po zakończeniu prac ulica będzie wyglądała zupełnie inaczej, nabierze klimatycznego uroku i bez wątpienia będzie najładniejszą ulicą w mieście. Stanie się tak między innymi za sprawą materiałów użytych do jej budowy. Zarówno pas drogowy, jak i chodnik, zostaną wykonane z kostki granitowej, miejscami wzbogaconej specjalnymi płytami w kolorze ciemnego grafitu – dodaje. Jak przewidują władze miasta, po wybudowaniu tunelu pod torami kolejowymi, ulica 3 Maja przestanie być częścią obwodnicy dla lokalnego tranzytu. Znajdująca się w samym centrum miasta ulica nabierze wówczas kameralnego charakteru, będącego raczej domeną ciągów pieszych, czy pasaży. Stąd też nietypowy dla przeciętnych dróg gminnych design ulicy.
– Mamy nadzieję, że budowa tunelu ruszy jeszcze w bieżącym roku, a razem z nią będziemy także realizować kolejny, biegnący nad tunelem, odcinek ulicy 3 maja. Dlatego już teraz pragnę uspokoić mieszkańców, których zdziwić może fakt, że po zakończeniu budowy na przełomie lipca i sierpnia ulica nie będzie wykonana w całości  – zaznacza burmistrz.  Robert Perkowski  zapowiada również modernizację ruchu lokalnego poprzez wprowadzenie ulic jednokierunkowych. Stanie się to jednak dopiero po zakończeniu projektów unijnych i wybudowaniu nie tylko dróg, ale też tunelu. Aktualne zmiany, czyli wprowadzenie jednokierunkowego ruchu w ulicach Poniatowskiego i Targowej są tymczasowe i spowodowane koniecznością wytyczenia objazdów dla autobusów na czas budowy ulicy 3 Maja.     Anna Sajnog

722 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Deszcz cukierków i płonący polonez, czyli niespodzianki nad Rządzą z okazji Dnia Dziecka!!! (05.06.2012)

Moc wrażeń czekała na najmłodszych mieszkańców gminy Radzymin, którzy wraz z rodzicami zdecydowali się spędzić sobotnie popołudnie, 2 czerwca w...

Zamknij