ggg ggg

Uczniowie radzymińskiej „Stalowej Jedynki” pamiętają o Bohaterach Polski Walczącej na frontach II Wojny Światowej!

W ostatnich dniach września, społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. M. Pisarka w Radzyminie uczestniczyła w ważnych wydarzeniach i uroczystościach patriotycznych z okazji: 76. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, Dnia Sybiraka oraz 75. rocznicy Bitwy o Anglię.

 

W piątek, 25 września w Szkole Podstawowej nr1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka odbył się uroczysty apel poświęcony 76. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Zebranych w udekorowanej symbolami Polski Walczącej, narodowymi flagami i flagami Radzymina sali gimnastycznej uczniów klas starszych, przywitała p. Katarzyna Marzec – wicedyrektor szkoły, która przypomniała zebranym, jak ważna w życiu każdego narodu jest pamięć o bohaterach, walczących o wolność naszej Ojczyzny na wszystkich niemal frontach II wojny światowej. W panującej ciszy, szczególnie zabrzmiały słowa nauczyciela historii p. Grzegorza Jelenia, który w ciekawy sposób opowiedział uczniom o jedynym w okupowanej przez hitlerowców Europie, podziemnym państwie, posiadającym prawie wszystkie instytucje państwowe (podległym legalnie działającemu w Londynie Rządowi RP na Uchodźstwie), wydającym w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej wyroki sadowe na niemieckich zbrodniarzy, kolaborantów i szmalcowników. O podziemnym parlamencie, podziemnej polskiej administracji, wydawanej prasie, małym sabotażu, Szarych Szeregach. O żołnierzach Armii Krajowej, którzy walcząc w leśnych oddziałach i przeprowadzając brawurowe akcje bojowe w miastach przypominali okupantom, że nie ma przyzwolenia na ich obecność i rządy w Polsce. W barwnej opowieści nie mogło zabraknąć też wspomnień o Cichociemnych, walkach polskich żołnierzy i lotników na Zachodzie, Powstaniu Warszawskim i represjach komunistycznego rządu PRL wobec Armii Krajowej po zakończeniu II wojny światowej. Uzupełnienie apelu stanowiła przygotowana przez szkolne Koło Historyczne „Wiarus” okolicznościowa gazetka ścienna.
W zimne, deszczowe, sobotnie przedpołudnie 26 września, liczna delegacja z panią dyrektor Elżbietą Jeleń i Pocztem Sztandarowym szkoły na czele uczestniczyła we wzruszających uroczystościach rocznicowych Polskiego Państwa Podziemnego, które odbyły się z inicjatywy TPR na radzymińskiej Rejentówce. Po Mszy Świętej z udziałem posła Mariusza Błaszczaka, nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy w miejscu działalności i szkolenia oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, oraz złożenie kwiatów.
We wtorek, 29 września delegacja Szkoły Podstawowej nr1 im. ppłk pil. M. Pisarka wraz z panią dyrektor Elżbietą Jeleń, uczestniczyła w uroczystym spotkaniu z kombatantami, byłymi „Sybirakami” i ich rodzinami z okazji Dnia Sybiraka, w Sali Konferencyjnej Radzymińskiego Ośrodka Kultury Sportu. Spotkanie uświetnił krótki występ artystyczny w wykonaniu uczniów radzymińskich szkół oraz wystąpienia zaproszonych gości. Przypomniano w ten sposób o niezliczonych ofiarach zbrodni popełnionej na narodzie polskim przez ZSRR po napaści na nasz kraj 17 września 1939r. W wyniku tego ataku do sowieckiej niewoli dostało się ponad 300 tysięcy polskich żołnierzy, a ponad półtora miliona Polaków wywieziono ze wschodnich kresów RP.
Delegacji radzymińskiej „Stalowej Jedynki” nie zabrakło również we środę, 30 września w Muzeum Wojska Polskiego na otwarciu pierwszej od zakończenia II wojny światowej wystawy, poświęconej Bitwie o Anglię. Bitwie, będącej jednocześnie pierwszą porażką wojsk niemieckich od początku wojny. Bitwa stoczona między 10.07 a 31.10.1940r. pomiędzy brytyjskim RAF, a niemiecką Luftwaffe pokrzyżowała niemieckie plany zajęcia Wielkiej Brytanii, która wtedy była ostatnim wolnym i demokratycznym państwem w tej części Europy. Wśród lotników brytyjskich i alianckich broniących wówczas angielskiego nieba było 145 pilotów polskich, walczących w dywizjonach myśliwskich RAF i w powstałych w tym czasie 302 Dywizjonie Myśliwskim „Poznańskim” oraz 303 Dywizjonie „Warszawskim” im. T. Kościuszki. Dumni jesteśmy, że patron naszej szkoły ppłk pil. Marian Pisarek przez okres całej bitwy walczył i zwyciężał (zestrzelił 4 samoloty wroga) w składzie tego dywizjonu , który uznany został za najlepszy i najskuteczniejszy dywizjon Bitwy o Anglię.
Na wystawie można zobaczyć bogatą kolekcję umundurowania pilotów brytyjskich polskich i niemieckich, wśród nich prezentowany po raz pierwszy publicznie mundur kpt. Zdzisława Krasnodębskiego- pierwszego dowódcy legendarnego Dywizjonu 303 i pamiątki po nim, mundury polskich asów lotniczych m.in. Stanisława Skalskiego i Witolda Urbanowicza. Po raz pierwszy zaprezentowano również kolekcję umundurowania lotników niemieckich pochodzącą z muzeów niemieckich, w tym mundur asa Adolfa Gallanta. Wśród wielu unikatowych eksponatów można było podziwiać pozostałości po zestrzelonych nad Anglią samolotach niemieckich (silnik Messerschmitta Bf 110 i ogon Junkersa Ju – 87.
Uroczystość swą obecnością zaszczycili m.in. : Podsekretarz Stanu w MON p. Maciej Jankowski, ambasador Królestwa Wielkiej Brytanii w Polsce p. Robin Burnett, kombatanci, rodziny polskich pilotów biorących udział w Bitwie, (obecny był również brat naszego patrona p. Aleksander Pisarek z rodziną), p. Anna Maria Anders – córka gen. Andersa, oficerowie WP i bardzo licznie zaproszeni goście. Oficjalne otwarcie wystawy uświetnił przelot nad siedzibą Muzeum trzech historycznych samolotów w tym samolotu TIGER MOTH, pochodzącego z czasów bitwy. (Na takich samolotach szkolili się m.in. polscy lotnicy, zanim zasiedli za sterami Hurricanów czy też Spitfirów). Wystawa w warszawskim muzeum było doskonałą okazją do spotkania się z kombatantami i rodzinami pilotów. My też długą chwilkę spędziliśmy na rozmowie z panem Aleksandrem Pisarkiem, oraz zaprzyjaźnionymi ze szkołą członkami Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego. Wędrując muzealnymi korytarzami, podziwiając zgromadzone eksponaty, wdzięczni byliśmy organizatorom za zaproszenie na tak wspaniałą ekspozycję, ukazującą wkład polskich lotników w pierwszą zwycięską bitwę aliantów w II wojnie światowej. Jak powiedział tego dnia Ambasador Wielkiej Brytanii R. Burnett: „Jesteśmy dziś tutaj, aby upamiętnić jeden z kluczowych momentów II wojny światowej. Musimy pamiętać ,że bitwa nie zostałaby wygrana , gdyby nie szczególny wkład polskich lotników”.
/opr. SP nr 1, R.L./

DSC_0183

P1000010

DSC_0051

DSC_0035

DSC_0017

1 800 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
JAN GRABIEC W RADZYMINIE

Okres wyborczy jest okazją do spotkań z mieszkańcami miejscowości i miast okręgu nr 20 (OKW Warszawa II) w tegorocznych wyborach...

Zamknij