ggg ggg
ggg ggg

Trochę „Za”, trochę „Przeciw”…

Ostatnia sesja Rady Miasta Ostrowi Mazowieckiej była pouczającym doświadczeniem. Opozycyjni radni mimo powtarzających się krytycznych słów, co do działań o burmistrza Jerzego Bauera w większości spraw wsparli starania Ratusza.

Najważniejszymi sprawami tej nadzwyczajnej sesji zwołanej 7 marca br. były: budowa szkoły, stacji paliw w centrum miasta i nowej siedzibie komendy policji.
Radni dokonali zmian w uchwale budżetowej na 2019 r. Uzyskane w wyniku przetargu na budowę ulic Modra-Bielska-Cyprysowa oszczędności w kwocie 750 tys. umożliwiły przeniesienie środków finansowych na kolejne ulice: Kościuszki i Saperską. Kosztorys wynosił 4 mln 200 tys. zł, a oferta wyniosła 2 mln 700 tys. i stąd oszczędności.
Zwiększono również subwencję oświatową o ponad 260 tys.
Zmiany w budżecie umożliwiają Miastu rozpoczęcie budowy tzw. małej jedynki przy ul. Partyzantów. Pierwszym etapem jest zakup działki. Burmistrz poinformował, że Miasto wynegocjowało atrakcyjną cenę za działkę graniczącą z małą jedynką. Jej koszt to ok. 2,3 mln zł, przy ok. 2,9 mln wg wyceny gruntu zamówionej przez Miasto. Obie działki będą mieć po 5000 m2. Następne etapy, to ogłoszenie konkursu na koncepcję architektoniczną oraz zamówienie dokumentacji na budowę. Realną perspektywą rozpoczęcia budowy szkoły jest wiosna 2020 r. Dyskusja była jednak długa i wyczerpując, a wiele stwierdzeń bardzo nieciekawie zabrzmiało w kontekście całej sytuacji. Generalnie radni chcieli innych lokalizacji, bo to, co chce zakupić burmistrz to jest zbyt drogo. Jak tłumaczył burmistrz Jerzy Bauer nieco radnym myli się budowa Jedynki z pobudowaniem całkowicie nowej szkoły, w nowej oddalonej lokalizacji stworzeniem w związku z tym nowego okręgu szkolnego kosztem kilku dotychczasowych. Takich zmian nikt nie przewidywał i nie chce. Zdaniem Burmistrza miasto pilnie potrzebuje budynku zastępczego, ponieważ ten jest już mocno wyeksploatowany, a do tzw. małej jedynki uczęszcza około 300 uczniów. Z kolei przedszkole przy ul. Batorego ma zbyt dużo dzieci, a rząd wspiera właśnie budowę żłobków, dlatego warto się nad tym pochylić. Po dyskusji podjęto uchwałę o zmianach w budżecie. Udział w głosowaniu wzięło 20 radnych – 11 było za, 9 przeciw.
Jednogłośnie na TAK za budową nowej siedziby komendy policji byli wszyscy radni i przypieczętowała to pełne superlatyw i poparcia dla Burmistrza Miasta wypowiedz przewodniczącego Klubu Radnych Niezależnych Mieczysława Szymalskiego.
Burmistrz Jerzy Bauer przedłożył nową i niezwykle ważną dla bezpieczeństwa mieszkańców miasta i powiatu inicjatywę. Dotyczy ona budowy nowej siedziby komendy powiatowej policji w Ostrowi Mazowieckiej. Poprawa warunków pracy policjantów jest sprawą bardzo pilną. Planowanie inwestycji może rozpocząć się niezwłocznie i być w całości sfinansowane przez Komendę Główną Policji. Warunkiem jest pozyskanie gruntu pod budowę. Miasto zadeklarowało taką działkę przy ul. Broniewskiego w zamian za przekazanie nieruchomości użytkowanej obecnie przez policję przy ul. Chopina. Rada Miasta jednomyślnie przyjęła stanowisko ws. wsparcia działań Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu na rzecz budowy nowej siedziby komendy powiatowej.
Lokalizacja stacji paliw wzbudza ogromne emocje. Na sesje przybyli mieszkańcy okolicznych ulic.
Planowana przez inwestora lokalizacja nowej stacji paliw przy ulicy 3-go Maja, w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła pw. Wniebowzięcia NMP i Nadleśnictwa wywołuje wiele kontrowersji. Jak poinformował burmistrz Jerzy Bauer Przedsiębiorca, który chce budować inwestycję zna negatywną opinię Burmistrza, sąsiadów oraz mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej. Podczas posiedzenia Rady Miasta wszystkie głosy były jednomyślne. Ich wynikiem było jednogłośne przyjęcie stanowiska wyrażającego kolejny sprzeciw wobec lokalizacji stacji paliw w tym miejscu. Samorządowi pozostaje przyglądanie się tej inwestycji.

/J.Cz./

115 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Samorządowa stolica Polski w Poznaniu

Delegaci do Związku Miast Polskich z całego kraju 5 i 6 marca obradowali w Poznaniu podczas Zgromadzenia Ogólnego. Przedstawiciele miast...

Zamknij