ggg ggg
ggg ggg

Samorządowa stolica Polski w Poznaniu

Delegaci do Związku Miast Polskich z całego kraju 5 i 6 marca obradowali w Poznaniu podczas Zgromadzenia Ogólnego.

Przedstawiciele miast wybrali nowe władze Związku oraz przyjęli tezy programu działania na kolejną kadencję. Prezesem ZMP ponownie został Zygmunt Frankiewicz prezydent Gliwic. Uzyskał 229 głosów na 232 oddane. Wiceprezesami zostali: Krzysztof Żuk, prezydent Lublina i Paweł Osiewała, prezydent Sieradza, a sekretarzem – Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa. W nowym, poszerzonym Zarządzie ZMP zasiądzie 30 przedstawicieli miast członkowskich, w Komisji Rewizyjnej – 5. Dla 20 reprezentantów miast będzie to kontynuacja pracy z poprzedniej kadencji, 15 osób po raz pierwszy zasiądzie w tym gronie. Po raz pierwszy w historii ZMP w składzie Zarządu są trzy kobiety.
Szef Związku, podsumowując działania ZMP w minionej kadencji, przypomniał, że w latach 2016-18 samorządowcy musieli skupić się przede wszystkim na obronie przed niekorzystnymi zmianami w prawie, dotykającymi samorząd terytorialny.
– Gdyby weszły w życie bez naszych interwencji takie ustawy, jak ta o RIO czy o jawności życia publicznego, moglibyśmy mówić o samorządzie terytorialnym w czasie przeszłym – mówił prezydent Gliwic. – Mamy do czynienia z recentralizacją państwa, następuje demontaż samorządności.
Tezy działania Związku Miast
Wśród priorytetów legislacyjnych znalazły się m.in. działania na rzecz korzystnych dla miast, systemowych rozwiązań dotyczących finansów JST i na rekompensowaniu ubytków w dochodach własnych spowodowanych zmianami ustawowymi. Związek będzie dążyć do uwzględniania w budowaniu systemu finansów lokalnych standardów wykonywania usług publicznych (zwłaszcza oświata, zadania zlecone), chce także doprowadzić do nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych.
Delegaci zaplanowali również działania prowadzące do zmian ustrojowych.
– Wejście samorządowców do Senatu zmieniłoby polską politykę – uważa prezydent Frankiewicz. Prezes ZMP zapowiedział, że Związek Miast Polskich będzie dążył do wyeliminowania ograniczenia łączenia mandatu w samorządzie z mandatem senatora.
Wzmacnianie środowiska samorządowego i obrona dorobku polskiej decentralizacji – to ważne punkty w programie działania ZMP na ten rok. Szczególnie ważna data w tym roku, to 4 czerwca i I Zjazd Samorządnej Rzeczypospolitej, na który zaprosił wszystkich polskich samorządowców do Gdańska tuż przed śmiercią zamordowany w styczniu Paweł Adamowicz. Druga ważna data to 1 maja – a więc 15. rocznica członkostwa Polski w UE. Miasta planują wspólną kampanię, która ma przypomnieć Polakom, że nasz kraj to część Unii Europejskiej i że każdy z nas wiele zawdzięcza członkostwu w tej wspólnocie. Przedstawiciele miast przyjęli Deklarację, w której czytamy: „1 maja będziemy radośnie świętować 15. rocznicę powrotu do wolnej Europy, a 26 maja weźmiemy udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, od wyniku których będzie zależeć nasza wspólna, polska i europejska, przyszłość”.
/Info/

99 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kobyłce

W niedzielę, 3 marca w Kobyłce odbyły się VII Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej...

Zamknij