ggg
ggg ggg

Tarcza dla Samorządów – ponad 11 mln złotych dla powiatu węgrowskiego

Rząd Polski w ramach pomocy dla kolejnych obszarów naszej gospodarki, która ucierpiała w wyniku epidemii koronawirusa uruchomił nowe instrumenty, tym razem skierowane do samorządów. W ramach Tarczy dla Samorządów, do wszystkich samorządów na terenie powiatu węgrowskiego trafi ponad 11 mln zł.

25 czerwca br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie odbyła się konferencja prasowa, podczas której wręczono burmistrzom i wójtom gmin okazjonalne czeki. Ze środków Funduszu Inwestycji Samorządowych w ramach tarczy 4.0 zostały przekazane do gmin pieniądze z przeznaczeniem na inwestycje. Mogą być skierowane na dokończenie inwestycji lub na wykonie nowych zgodnie z potrzebami każdej gminy. Tarcza dla Samorządów to 6 miliardów złotych w skali całego kraju, które trafią do powiatów i gmin w formie przelewów na wniosek samorządów, bez zbędnej biurokracji. Wysokość przyznanych środków zależy od wartości planowanych przez samorządy inwestycji i waha się od 0,5 mln do 93,5 mln zł. W ubiegły czwartek, 25 czerwca podczas konferencji w Starostwie Powiatowym w Węgrowie samorządowcy odebrali symboliczne czeki z rąk senator Marii Koc, posła Macieja Górskiego i kierownika Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anny Kaszuby. Na początku sierpnia ruszy nabór wniosków, a na początek września zaplanowane są wypłaty środków.
Ogółem powiat węgrowski i gminy powiatu otrzymają 11 mln 400 tys. zł.


W powiecie węgrowskim samorządy otrzymają od rządu następujące wsparcie:
Powiat Węgrowski – 3 477 848 zł
Miasto Węgrów – 1 970 596 zł
Gmina Grębków – 500 000 zł
Gmina Korytnica – 500 000 zł
Gmina Liw – 1 147 791 zł
Gmina Łochów – 1 550 221 zł
Gmina Miedzna – 500 000 zł
Gmina Sadowne – 752 052 zł
Gmina Stoczek – 500 000 zł
Gmina Wierzbno – 500 000 zł
Podane wyżej środki przyznane zostały po analizie, m.in..: ilości i wartości inwestycji, dochodów gminy, majątku samorządów. Mogą zostać przeznaczone na budowę drogi, chodnika, żłobka, kanalizacji itp. lub jako wkład własny przy inwestycjach realizowanych przy wsparciu z innych środków publicznych, czy z Funduszu Dróg Samorządowych. Jak podkreślała senator Maria Koc inwestycje samorządów przekładają się na lokalną gospodarkę, bo przecież przetargi wygrywają lokalni przedsiębiorcy. W tak trudnej sytuacji gospodarczej spowoduje to, że firmy będą mieć zamówienia, zatrudnią okolicznych mieszkańców i wpłyną podatki od ich działalności. To przełoży się na wpływy do budżetu miast, gmin i powiatów, a na tym najbardziej zależy rządowi w dobie kryzysu.

Z kolei starosta węgrowski Ewa Besztak podkreślała, że potrzeb mają bardzo dużo. Samorząd zamierza przeznaczyć środki na wkład własny do rozpoczynających się inwestycji, takich jak – przebudowa ulic Żeromskiego, Polnej i Wieniawskiego na terenie Węgrowa, remont drogi na odcinku Tchórzowa – Węgrów czy modernizacja budynku po byłym gimnazjum liwskim.
Jak wynikało z wypowiedzi gości oraz samorządowców środki te są niezwykle potrzebne dla mieszkańców i firm tego regionu .Widać było, że z dużą radością każdy z przedstawicieli samorządów odbierał symboliczną plakietkę, na której widniała kwota, którą otrzymają na realizację inwestycji.

/KW/

878 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Miliony złotych na inwestycje dla samorządów powiatu ostrowskiego

25 czerwca 2020 r. w Starostwie Powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra Cyfryzacji Marka Zagórskiego...

Zamknij