ggg
ggg ggg

Miliony złotych na inwestycje dla samorządów powiatu ostrowskiego

25 czerwca 2020 r. w Starostwie Powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra Cyfryzacji Marka Zagórskiego i dotyczyła nowych środków finansowych kierowanych do gmin i powiatów z rządowego programu „Fundusz Inwestycji Samorządowych”.

 

W miniony czwartek, 25 czerwca br. w Ostrowi Mazowieckiej założenia Tarczy Antykryzysowej przedstawił minister Marek Zagórski. Gospodarzem spotkania był starosta ostrowski Zbigniew Chrupek, a uczestniczyli w nim przedstawiciele samorządów lokalnych powiatu ostrowskiego – wszyscy beneficjenci programu. Witając zebranych starosta Zbigniew Chrupek mówił, że jest to „Tarcza Antykryzysowa dla samorządów” – czekaliśmy i doczekaliśmy się. Cele tego instrumentu wsparcia omówił minister Marek Zagórski. A są to m.in.: złagodzenie skutków niedoborów w budżetach, wparcie inwestycji, dodatkowy impuls interwencyjny dla gmin, ochrona miejsc pracy, ale też możliwie szybki powrót na ścieżkę wzrostu.
Fundusz Inwestycji Samorządowych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju to aż 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin, miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich). W sytuacji, gdy wiele gmin i powiatów boryka się z trudnościami finansowymi, dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji to Tarcza dla Samorządów. Ponad 2,6 mld złotych z Funduszu trafi do gmin wiejskich i miejsko wiejskich. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości. Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów będą wynikały z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19. Wsparcie jest bezzwrotne. Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, m.in. remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania. Pieniądze będą przyznawane w formie przelewów na wniosek samorządów. Każdy samorząd będzie wnioskował do wojewody o przyznanie środków na inwestycje. Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać do końca 2022 r.
W skali całej Ziemi Ostrowskiej środki finansowe Tarczy dla Samorządów wyniosą 17 831 908 zł. Wsparcie dla powiatu ostrowskiego wynosi 3 667 127 zł. Łącznie z terenu powiatu, gminy i miasta jest to kwota 14 164 781 zł, i tak: miasto Ostrów Mazowiecka otrzymało – 7 266 901 zł, gmina Ostrów Mazowiecka – 928 tys. 539 zł, Zaręby Kościelne – 500 tys. zł, Boguty Pianki – 500 tys. zł, Stary Lubotyń – 500 tys. zł, Andrzejewo – 500 tys. zł, Nur – 500 tys. zł, Szulborze Wielkie – 500 tys. zł, Brok – 541.392 zł, Wąsewo – 647.920 zł, a Małkinia Górna – 1 mln 780 tys. 29 zł.
Jest to bezprecedensowe wsparcia dla każdej gminy, miasta i powiatu w Polsce. Pozwolą one utrzymać dynamikę inwestycyjną i tym samym ochronią wiele miejsc pracy.
Starosta ostrowski podkreślał mówiąc, że konferencja jest okazją, aby podzielić się dobrą nowiną: „Nic lepszego nie mogło się zdarzyć…”.
Na zakończenie starosta ostrowski Zbigniew Chrupek oraz włodarze miast i gmin z terenu powiatu wyrazili swoją wdzięczność za udzielone wsparcie, tak bardzo ważne dla każdej gminy.
/J.Cz./

1 005 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jednogłośne absolutorium i wotum zaufania dla Burmistrza Pawła Bednarczyka!

Podczas X Sesji Rady Miejskiej w Tłuszczu, która odbyła się 23 czerwca 2020r. przedstawiono raport o stanie Gminy Tłuszcz, czego...

Zamknij