ggg

Takie dzieciaki, to dobry omen na przyszłość!

Przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola nr 6 w Janówku Pierwszym (Gm. Wieliszew), aktywnie włączyły się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, organizowane w Polsce przez UNICEF.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF obchodzony 21 listopada to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie.
Tego dnia uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy Przedszkola nr 6 w Janówku Pierwszym przyszli ubrani na niebiesko. (Co roku UNICEF przypomina o wykorzystaniu koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane). Dzieci obejrzały film „Wszyscy mamy prawa”, porozmawiały o przeżywanych emocjach, które wywołał w nich film. Poznały swoje prawa, a następnie wspólnie z nauczycielami przeanalizowały ich treść. Wspólnie wykonały prace plastyczne, które następnie zawisły na przedszkolnej wystawie.
W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszył szczególny przekaz, zwracający uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji. Kwestie te są niezwykle aktualne w Polsce, gdzie obywatele oraz społeczności szkolne i przedszkolne ciepło przyjęły i okazały wsparcie uchodźcom uciekającym w tym roku przed wojną w Ukrainie.
Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF było przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania.
Podnoszenie świadomości w tym względzie, zarówno pośród dzieci jak i dorosłych, stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków do życia i rozwoju dla wszystkich dzieci.

/opr. KW; źródło: Gmina Wieliszew/

302 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczystość odsłonięcia popiersia Ś.P. Janusza Zakrzeńskiego w Ossowie

W piątek, 25 listopada w dolinie 96. dębów pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie,...

Zamknij