ggg ggg ggg

Uroczystość odsłonięcia popiersia Ś.P. Janusza Zakrzeńskiego w Ossowie

W piątek, 25 listopada w dolinie 96. dębów pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie, odbyła się uroczystość odsłonięcia popiersia Janusza Zakrzeńskiego, cenionego aktora teatralnego i filmowego.

Ś.P. Janusza Zakrzeńskiego nazywano „aktorem wybitnie polskim”. Zasłynął wieloma rolami scenicznymi i filmowymi tworząc wyraziste kreacje (m.in. w filmie „Nad Niemnem”).
Szeroką popularność i sympatię Polaków przyniosła artyście rola marszałka Piłsudskiego, w którego postać wcielał się wielokrotnie podczas wydarzeń patriotycznych (m.in. w tej roli wystąpił podczas rekonstrukcji w Ossowie w 1999 roku).
W uroczystości odsłonięcia popiersia Janusza Zakrzeńskiego udział wzięło wielu gości, przedstawicieli władz, wojska, duchowieństwa. Obecni byli m.in.: Wiceminister Rozwoju i Technologii, Poseł na Sejm RP Piotr Uściński, Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego: Katarzyna Lubiak, Stefan Traczyk, Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Wicestarosta Piotr Borczyński, Prezes Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak.
Zgromadzeni odmówili modlitwę, poprowadzoną przez Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bpa Romualda Kamińskiego, który dokonał również aktu poświęcenia pomnika.
List od Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego odczytała Radna Sejmiku Woj. Mazowieckiego Katarzyna Lubiak.
– Janusz Zakrzeński był wybitnym aktorem. To uosobienie artysty patrioty. Zasłynął rolami, w których wcielał się w postać marszałka Piłsudskiego. Był głęboko wierzącym i praktykującym katolikiem. To aktor, który nie wstydził się różańca – podkreślił w przemówieniu Wiceminister Piotr Uściński.
– Cieszę się, że jako Powiat Wołomiński aktywnie uczestniczymy w rozwoju Idei Panteonu Bohaterów w Ossowie i możemy każdego roku kilkukrotnie spotykać się w tym miejscu, by oddać hołd ofiarom tej tragedii. Serdecznie dziękuję wszystkim zgromadzonym na uroczystości za tak liczne przybycie oraz organizatorom na czele z panem Ryszardem Walczakiem za kultywowanie pamięci o ofiarach Katastrofy Smoleńskiej – powiedział Starosta Adam Lubiak.
Na zakończenie uroczystości odbyła się ceremonia złożenia kwiatów pod popiersiem Janusza Zakrzeńskiego, a także pod obeliskiem upamiętniającym Parę Prezydencką – Lecha i Marię Kaczyńskich oraz przy tablicy poświęconej polskim oficerom zamordowanym w Katyniu.
/opr. KW; foto: Uczestnicy/

542 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Spotkanie z Mikołajem

Zamknij