ggg ggg
ggg ggg

Szpital Psychiatryczny w Ząbkach – najnowocześniejszy, przestronny i przyjazny pacjentowi

W miniony czwartek, 4 października 2018 r. w Ząbkach w sąsiedztwie starego szpitala w Drewnicy za sprawą determinacji, ogromnej pracy i finansowaniu z Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz marszałka Adama Struzika, został uroczyście oddany do użytku nowy Szpital Psychiatryczny.

W podwarszawskich Ząbkach dobiegła końca jedna z największych inwestycji Samorządu Województwa Mazowieckiego – budowa nowej siedziby szpitala psychiatrycznego Drewnica. Koszt inwestycji to aż 137 mln zł, z czego blisko 95 mln zł wyniosło wsparcie unijne w ramach RPO WM. To pierwszy szpital psychiatryczny zbudowany w Polsce od czasów drugiej wojny światowej i tym samym najnowocześniejszy w kraju. Prace trwały ponad 3 lata, ale nowoczesny, 7-segmentowy budynek o powierzchni ponad 22 tys. m kw., z 300 łóżkami oraz infrastrukturą służącą komfortowi pacjentów i pracowników otworzył swoje przestronne, przeszklone pomieszczenia. W szpitalu zadbano o centrum rehabilitacyjne, ogród zimowy, przestrzeń rekreacyjno-sportową czy sale do: muzykoterapii, gry w tenisa stołowego, w szachy. Pacjenci mogą korzystać z alejek spacerowych oraz ogromnej przestrzeni wspaniale wykończonej. Obok specjalistycznej opieki psychiatrów i psychologów placówka będzie zapewniała także opiekę ogólną i specjalistyczną. W tym celu powstały gabinety: ginekologiczny, urologiczny, neurologiczny, okulistyczny, a także gabinet RTG, EKG i USG. Nowa placówka powstała w sąsiedztwie istniejącego od 1903 r. szpitala. Pierwsi pacjenci w szpitalu na terenie Ząbek zostaną przyjęci już na początku października.
O tym jak wyglądał stary szpital mogli zebrani się przekonać z krótkiego filmu poświęconego stanowi budynków, który spowodował konieczność budowy nowoczesnego na miarę XXI wieku obiektu. Została przygotowana również filmowa prezentacja nowego obiektu. Rzeczywiście Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica jest nowoczesny, proekologiczny i przyjazny pacjentom. Zadbano o nowoczesne rozwiązania stąd opinia, że szpital jest proekologiczny: powstała instalacja kolektorów słonecznych, wybudowany został także system pomp ciepła. W okresie grzewczym pozwoli to wykorzystywać energię słoneczną pobraną i zmagazynowaną w lecie. Zimą z kolei nowoczesny system pozwoli przechowywać zimne powietrze, aby służyło latem do klimatyzowania pomieszczeń.
Na holu głównego budynku odbyła się 4 października uroczystość, podczas której nie tylko można było zwiedzić nowy szpital, ale też spotkać się z osobami odpowiedzialnymi za projekt, wykonawstwo i budowę tego niezwykłego dzieła, jakim okazał się szpital psychiatryczny.
– W Ząbkach staraliśmy się stworzyć miejsce, w którym chorzy będą czuli się dobrze. W leczeniu psychiatrycznym równie ważna, jak profesjonalna opieka medyczna jest bowiem otocznie, w jakim chorzy dochodzą do zdrowia. Muszą się czuć bezpiecznie i komfortowo, dlatego szpital, który dziś otwieramy to miejsce przyjazne i bardzo nowoczesne – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Wspominał też czas, w którym podejmowano tę decyzję, bo jak się okazało był to okres dla Samorządu Mazowieckiego niezwykle trudny – kryzys i janosikowe odbierające możliwości finansowe. „No i udało się!” – stwierdził triumfalnie marszałek Adam Struzik.
– Szpitale psychiatryczne od lat borykają się z niedofinansowaniem. Ich stan techniczny nie zawsze odpowiada standardom XXI wieku. Na szczęście coraz więcej się zmienia. Dzięki naszym środkom udało się przeprowadzić prace modernizacyjne w naszych szpitalach psychiatrycznych. Ostatnio do użytku oddawaliśmy odnowione oddziały w szpitalu przy Nowowiejskiej w Warszawie. Zmodernizowane zostały także oddziały w Radomiu. W przypadku Drewnicy mówimy już o zupełnie innej jakości. Tu budowaliśmy od podstaw. Dzięki naszej determinacji pacjenci, nie tylko otrzymają fachową pomoc, ale przede wszystkim będą leczeni w komfortowych warunkach – podkreśla członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc.
Roman Robert Jędrzejczak – prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica, witając zebranych podkreślał wkład wielu z gości w urzeczywistnienie tej idei, jaką okazał się nowoczesny, proekologiczny, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska szpital. Przedstawił historię podkreślając, że obecny obiekt, to nowy rozdział w historii szpitala Drewnica, który ma już 115 lat.
– Naszym celem jest utrzymanie wysokiego poziomu leczenia i jego kompleksowość. Jeszcze w październiku rozpoczynamy intensywną działalność w zakresie naukowo-badawczym w oparciu o już nawiązaną współpracę, m.in. z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wydziałem Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego czy Politechniką Warszawską. Obok leczenia pacjentów, chcemy się także skupić na profilaktyce i promocji zdrowia psychicznego w Polsce – mówi Norbert Szczepański, członek Zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica.
Dyrektor handlowy wykonawcy BUDIMEX – Grzegorz Paprotny swoją prezentację tego, co i jak wykonali rozpoczął od słów „koniec wieńczy dzieło”, aby następnie zaskoczyć uczestników uroczystości ilością użytych „gruszek” z betonem oraz cegieł.
Jak wynika z badań problem zaburzeń psychicznych dotyka w Polsce coraz więcej osób. Według danych GUS w 2015 r. w warunkach ambulatoryjnych w poradniach dla osób z zaburzeniami psychicznymi, uzależnionych od alkoholu i innych substancji leczyło się w Polsce ponad 1,6 mln osób. W tym czasie dominowały przede wszystkim zaburzenia nerwicowe oraz nastroju. W sumie stwierdzono je u ponad 47 proc. pacjentów. Aby mogli oni być skutecznie leczeni, potrzebne są, m.in. odpowiednio przystosowane miejsca.
Z kolei Ludwik Rakowski – przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego oprócz gratulacji i pochwał pod adresem Marszałka, Zarządu Spółki oraz pracowników przypomniał, że stary kompleks szpitala czeka na decyzję o całkowitej przebudowie a ogólnie na szpitale psychiatryczne zostaną skierowane większe środki i będą budowane kolejne obiekty.
Nieco więcej informacji przekazał poseł na Sejm RP Piotr Uścinski o tym jak, i to znacznie wcześniej, społeczność Ząbek zabiegała o decyzję, którą w 2014 roku podjął Marszałek Województwa Mazowieckiego dot. budowy nowego, bardzo ważnego dla mieszkańców obiektu. „To była całkowicie Pana decyzja i za to dziękujemy” – zwracał się do marszałka Adama Struzika.
O wielkiej radości dla powiatu wołomińskiego z tytułu oddawania takich obiektów, jak ten w Ząbkach mówił starosta wołomiński Kazimierz Rakowski. Wspominał o czekającej powiat rozbudowie i modernizacji szpitala w Wołominie: „Wierzę, że za 4 lata, gdy powiat będzie otwierał podwoje nowego zmodernizowanego szpitala, będziesz Panie Marszałku z nami”.
Głos w imieniu lokalnego samorządu zabrała z-ca burmistrza Ząbek – Małgorzata Zyśk. Dziękując za inwestycję zwróciła uwagę, że w przyszłości tu planuje się otwarcie Centrum Alzheimera i Geriatrii, co w dobie przybywania nam seniorów będzie bardzo ważne.
Oczywiście były gratulacje, kwiaty i upominki. Uroczyste otwarcie było okazją do podziękowań i uhonorowania osób, które podjęły się tej inwestycji, pracowały i doprowadziły do powstania szpitala.
Należy też wspomnieć o przerywnikach w trakcie uroczystości, w trakcie, których aktorzy przybliżali zebranym, co znaczy chorować, jak odbierają to ich rodziny, czy oni sami.
Zapraszamy do obejrzenia filmu nagranego z uroczystości i z wypowiedziami gości oraz gospodarzy na YouTube: kurierWtygodnik lub na stronę interetową naszej gazety: kurier-w.pl, gdzie pod artykułem zamieścimy zdjęcia i filmy, czy na facebook redakcyjny: Kurier W.

/Janina Czerwińska/

1 824 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Radzymińskiej oświacie poświęcam całe swoje serce, doświadczenie i wiedzę…

- wywiad z Krzysztofem Czuba, dyrektorem Centrum Usług Wspólnych w Radzyminie.  „K.W.”: Panie Dyrektorze, nieprzypadkowo spotykamy się po pierwszym roku...

Zamknij