ggg ggg

Święto Niepodległości w Powiecie Legionowskim

We wszystkich gminach Powiatu Legionowskiego zorganizowano uroczyste obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W Serocku patriotyczną celebrę zainaugurowała uroczysta Sesja Rady Miejskiej. W Wieliszewie odbyło się wydarzenie pt. „105. urodziny Polski”, w trakcie którego złożono wiązanki pod Pomnikiem Ojców Niepodległości oraz odtańczono poloneza i odśpiewano pieśni patriotyczne.

W Legionowie świętowanie rozpoczęto już w piątek, 10 listopada Mszą Świętą w Kościele p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP, po której nastąpił przemarsz pod pomnik marsz. Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacie złożyły wiązanki.
Powiat Legionowski reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Smuniewski, Wicestarosta Konrad Michalski i Radny Rady Powiatu Zenon Durka. Następnego dnia zorganizowano pod pomnikiem marsz. Józefa Piłsudskiego akcję „Niepodległa do Hymnu”, na rondzie przy ratuszu odtańczono poloneza, a w Arenie Legionowo odbyła się 10. edycja Festiwalu Gęsiny. Obchody zakończyły się w Muzeum Historycznym, gdzie odbył się wykład dr hab. Jacka Szczepańskiego pt. „Legionowo – listopad 1918”.
W Serocku obchody zainaugurowano Uroczystą Sesją Rady Miejskiej dla uczczenia 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 25 rocznicą ufundowania sztandaru Radzie Miejskiej. Sesja rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Zaproszonych gości przywitał Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Rosiński oraz Burmistrz Artur Borkowski.
W trakcie obrad dr Jacek Szczepański wygłosił dla radnych i zaproszonych gości prelekcję pt. „Proces odzyskiwania niepodległości w listopadzie 1918 r. na terenach dzisiejszego powiatu legionowskiego”. Następnie Pan Ludwik Jakubowski opowiedział o swoim stryju Leonardzie Jakubowskim z Ludwinowa Zegrzyńskiego, który w 1918 r. walczył o niepodległość Polski. Medalem „Za Zasługi dla Miasta i Gminy Serock” odznaczono Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego, które reprezentował prezes Zbigniew Szumera. W dziedzinie kultury za wysokie osiągnięcia nagrodzono i wyróżniono Panią Elżbietę Ekiert, Pana Kazimierza Klickiego oraz młodzież, która otrzymała stypendia za wysokie osiągnięcia w dziedzinie kultury. Za wysokie osiągnięcia w dziedzinie sportu wyróżniono Pana Dariusza Śledziewskiego oraz młodzież, która otrzymała stypendia w tej dziedzinie. Za aktywny udział w społeczności Miasta i Gminy Serock wyróżniono Panią Ewę Godlewską.
Burmistrz Serocka wręczył dyplomy i nagrody osobom nagrodzonym i wyróżnionym w Konkursie Plastycznym „Serock w miniaturze”. (Wykonane przez uczestników konkursu makiety zabytków z terenu gminy prezentowane były podczas sesji, a wkrótce można je będzie oglądać w Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich). Sesja zakończyła się występem podopiecznych Centrum Kultury i Czytelnictwa. Następnie w Kościele p.w. Zwiastowania NMP odprawiono Mszę Świętą z udziałem Pocztów Sztandarowych, a potem uroczystości przeniosły się na rynek, gdzie odbył się Apel Pamięci, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod tablicą upamiętniającą poległych i pomordowanych w walkach za Ojczyznę. W imieniu Powiatu Legionowskiego osobiście uczynili to: Starosta Legionowski Sylwester Sokolnicki oraz Radni Rady Powiatu w Legionowie: Anna Gajewska i Mariusz Śledziewski.
Gmina Nieporęt odzyskanie niepodległości świętowała już w piątek, 10 listopada. W planie obchodów znalazło się m.in.: złożenie kwiatów pod Pomnikiem Legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białobrzegach, Msza Święta w intencji Ojczyzny, którą odprawiono w Kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Nieporęcie, Apel Pamięci Oręża Polskiego i złożenie kwiatów pod pomnikiem na Placu Wolności. Wydarzenie uświetnili swą obecnością kawalerzyści ze Stowarzyszenia im. II Szwadronu 11 Pułku Ułanów Legionowych. Z ramienia Powiatu Legionowskiego udział w uroczystościach wzięli: Starosta Legionowski Sylwester Sokolnicki, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Robert Wróbel oraz Radni Rady Powiatu: Agnieszka Powała i Wiesław Smoczyński. Dzień później na sportowo świętowali uczestnicy VII Biegu Niepodległości. Złożono także kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych za Ojczyznę w Kościele p.w. NMP Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym.
Gmina Wieliszew rozpoczęła obchody w Janówku Pierwszym. W kościele p.w. Św. Bartłomieja odprawiono Mszę Świętą za Ojczyznę, następnie w trakcie uroczystości na Skwerze ks. Jana Trzaskomy, delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Wojen. Oprawę wojskową obchodów zapewnił 32. Wieliszewski dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej. Powiat Legionowski reprezentowali: Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Mirosław Kado oraz Radni Rady Powiatu: Izabela Kownacka i Grzegorz Zbroch. W Wieliszewie zorganizowano także wydarzenie pod nazwą „105. urodziny Polski”, w trakcie którego złożono wiązanki pod Pomnikiem Ojców Niepodległości oraz odtańczono poloneza i odśpiewano pieśni patriotyczne.
W Gminie Jabłonna, Święto Niepodległości zainaugurowano biegiem Parkrun „Niepodległościowy Biało-Czerwony”. Później zorganizowano IX spacer „Trzciany mało znane”. Główne obchody miały miejsce w Chotomowie, gdzie odbyła się Msza Święta oraz uroczystości pod pomnikiem Pamięci Poległych i Pomordowanych w latach 1939 – 1945. Wzięli w nich udział m.in.: Członek Zarządu Powiatu Grzegorz Kubalski oraz Radni Rady Powiatu Piotr Choroś i Zbigniew Garbaczewski. W programie znalazła się także akcja „Niepodległa do Hymnu”. Obchody zakończył koncert piosenki patriotycznej „Dla Niepodległej”.

/opr. KW; źródło: Powiat Legionowski; UMiG Serock;
foto: UG Wieliszew, UG Nieporęt, UMiG Serock/

267 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Odsłonięcie Rzeźby Księżnej Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie

W poniedziałkowe popołudnie, 6 listopada odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźby Księżnej Eleonory Czartoryskiej - Opiekunki Radzymina. Pomnik, autorstwa cenionej rzeźbiarki...

Zamknij