ggg ggg ggg ggg

Odsłonięcie Rzeźby Księżnej Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie

W poniedziałkowe popołudnie, 6 listopada odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźby Księżnej Eleonory Czartoryskiej – Opiekunki Radzymina. Pomnik, autorstwa cenionej rzeźbiarki Magdaleny Karłowicz stanął w XVIII-wiecznym Parku, założonym przez Księżną Eleonorę.

Uroczystego odsłonięcia rzeźby Księżnej Eleonory Czartoryskiej dokonał Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński wspólnie z dyrektorami, nauczycielami i uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. E. Czartoryskiej.
W ceremonii symbolicznego przecięcia wstęgi udział wzięli również: Przewodnicząca Rady Miejskiej w Radzyminie Elżbieta Darka, Zastępca Burmistrza Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, Radna Rady Miejskiej Małgorzata Puzio (wcielająca się w rolę Księżnej podczas wielu miejskich wydarzeń), Zastępca Dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin Jolanta Boguszewska oraz autorka rzeźby Magdalena Karłowicz.
– Rzeźba Eleonory Czartoryskiej jest zwieńczeniem prac nad rewitalizacją przestrzeni, którą oddaliśmy Państwu latem tego roku – podkreślił podczas przemówienia Burmistrz Krzysztof Chaciński, wskazując na piękny zespół parkowy okalający zabytkowy Domek Ogrodnika, w sąsiedztwie którego stanął monument.
Warto nadmienić, że projekt, w ramach którego powstała rzeźba dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023” pochodzących z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (Wartość dofinansowania: 214 542 zł. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 238 380 zł).
Podczas wydarzenia można było usłyszeć kilka ciekawostek z życia Księżnej, którymi podzieliła się ze słuchaczami Jolanta Boguszewska. Odsłonięcie rzeźby uświetnił także występ radzymińskiego zespołu UpVote.
Trzeba powiedzieć, że naturalnych rozmiarów rzeźba Księżnej Pani ptactwo karmiącej (a więc ukazująca Opiekunkę Radzymina w dość oryginalnej, a przy tym alegorycznej pozie) niewątpliwie ma szansę stać się nie tylko ozdobą, ale też jednym z rozpoznawalnych symboli naszego miasta. Z pewnością będzie cieszył się zainteresowaniem nie tylko mieszkańców, ale i turystów.
Pomnik już w chwili otwarcia wzbudził ciekawość młodzieży. Tuż po oficjalnym odsłonięciu rzeźby, do uczniów klas: 7f, 8a i 8b z radzymińskiej „Stalowej Jedynki” dołączyła klasa Vg pod opieką historyka, p. Grzegorza Jelenia. (Można powiedzieć, że była to pierwsza wycieczka klasowa, która zapragnęła obejrzeć nową atrakcję w naszym mieście. Wycieczka klasy Vg została bowiem zorganizowana w ramach szkolnego projektu „Poznaj dzieje Radzymina, małego miasteczka z wielką historią”). Zgromadzeni wokół odsłoniętego przez władze miasta pomnika Księżnej uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści swego wychowawcy o zasługach Eleonory Czartoryskiej dla Radzymina. W barwnej opowieści nauczyciela nie zabrakło również ciekawostek i anegdot z jej życia. Bardzo miłym akcentem pierwszej oficjalnej wycieczki była możliwość skosztowania przez jej uczestników gorącej czekolady (przygotowanej ponoć według receptury podanej przez samą Księżną). „Była naprawdę wyśmienita” – stwierdzili uczniowie zapewniając, że na pewno wrócą tutaj jeszcze nie raz.
Wszystkich, którzy jeszcze nie widzieli rzeźby zachęcamy do jej odwiedzenia. Warto wybrać się na jesienny spacer do Parku Czartoryskiej i na rozgrzewające specjały, serwowane w Domku Ogrodnika.

/opr. R.L.; foto: Gm. Radzymin, G. Jeleń/

569 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
KGHM działa ze szczególną dbałością o ochronę środowiska

KGHM Polska Miedź S.A. jest innowatorem, wdrażającym przyjazne otoczeniu technologie i rozwiązania biznesowe. Przestrzega międzynarodowych norm środowiskowych oraz współpracuje z...

Zamknij