ggg ggg

Świątecznie, ludowo i z przytupem!

W ubiegłą niedzielę, 17 lipca 2016 r. zespoły i artyści Kół Gospodyń Wiejskich spotkały się w Wąsewie (powiat ostrowski) na dorocznym przeglądzie – Święcie Pieśni Ludowej.

DSCF6594

Na 30. Regionalny Przegląd Zespołów Artystycznych KGW „Święto Pieśni Ludowej” zapraszali z radością i atencją tegoroczni organizatorzy: wójt gminy Wąsewo Rafał Kowalczyk, Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Ostrołęce, Zespół Artystyczny „Świtanki” w Przedświciu.
Uroczystość odbyła się 17 lipca 2016 r. w hali sportowej w Wąsewie, a rozpoczęto ją od Mszy Św. w pobliskim Kościele p.w. Narodzenia NMP. Następnie barwnym korowodem uczestnicy przeglądu przeszli z kościoła na halę w Gminnym Centrum Sportu i Rekreacji w Wąsewie. Trzydziesty jubileuszowy przegląd odbywa się, jak mówił gospodarz wójt Rafał Kowalczyk, w skromnej i niewielkiej gminie oraz niewielkiej miejscowości Wąsewo liczącej 600 mieszkańców, co jest wyróżnieniem i radością dla wszystkich. Po raz pierwszy goszczą u siebie tak wyjątkowych twórców i mają nadzieję, że to spotkanie będzie miłą chwilą, dobrym przeżyciem i zobaczą się w Wąsewie kolejny raz, za rok. Poprzednie przeglądy gościły w Tłuszczu i powiecie wołomińskim. Głównym punktem przeglądu oczywiście były występy zespołów artystycznych Kół Gospodyń Wiejskich z całego regionu od Warszawy, aż po Ostrołękę. Zaproszenia otrzymało 46 kół, chociaż w dniu przeglądu obejrzano prezentację 41 zespołów. Jednak, aby wzbogacić imprezę gościnne wystąpiły zespoły ludowe i artystyczne m.in. Klub Seniora „Rozmaryn” z Kunina, zespół folklorystyczny „Puszcza Zielona” z Łysych.
Regionalny Przegląd Zespołów Artystycznych Kół Gospodyń Wiejskich w Wąsewie w dniu 17.07.2016 r. gościł Zespoły Artystyczne KGW:

Przedświt – gmina Wąsewo, powiat Ostrów Mazowiecka,
Zabrodzie „Sława”– gmina Zabrodzie, powiat Wyszków,
Kadzidło – gmina Kadzidło, powiat Ostrołęka,
Miąse – gmina Tłuszcz, powiat Wołomin,
Serafin – gmina Łyse, powiat Ostrołęka,
Dąbrówka – gmina Dąbrówka, powiat Wołomin,
Tartak – gmina Łyse, powiat Ostrołęka,
Dylewo – gmina Kadzidło, powiat Ostrołęka,
Laski Szlacheckie, gmina Czerwin, powiat Ostrołęka,
Jazgarka – gmina Kadzidło, powiat Ostrołęka,
Kamianka – gmina Rzekuń, powiat Ostrołęka,
Jednorożec – gmina Jednorożec, powiat Przasnysz,
Równe – gmina Strachówka, powiat Wołomin,
Myszyniec – gmina Myszyniec, powiat Ostrołęka,
Małkinia – gmina Małkinia, powiat Ostrów Mazowiecka,
Nasiadki – gmina Lelis, powiat Ostrołęka,
Piasecznia – gmina Kadzidło, powiat Ostrołęka,
Chmielewo, gmina Zaręby Kościelne, powiat Ostrów Mazowiecka,
Łodziska – gmina Lelis, powiat Ostrołęka,
Sulejów – gmina Jadów, powiat Wołomin,
Baba – gmina Łyse, powiat Ostrołęka,
Laskowizna – gmina Poświętne, powiat Wołomin,
Golanka – gmina Kadzidło, powiat Ostrołęka,
Tłuszcz – gmina Tłuszcz, powiat Wołomin,
Wola Rasztowska – gmina Klembów, powiat Wołomin
Chudek – gmina Kadzidło, powiat Ostrołęka,
Chajęty – gmina Dąbrówka, powiat Wołomin,
Roszczep – gmina Klembów, powiat Wołomin,
Czarnia – gmina Kadzidło, powiat Ostrołęka,
Lipniki – gmina Łyse, powiat Ostrołęka,
Zabiele – gmina Rzekuń, powiat Ostrołęka,
Jadwisin – gmina Strachówka, powiat Wołomin,
Siarcza Łąka – gmina Kadzidło, powiat Ostrołęka,
Klimki – gmina Kadzidło, Ostrołęka,
Wyszków – gmina Wyszków, powiat Wyszków,
Głuchy – gmina Zabrodzie, powiat Wyszków,
Wola Ręczajska – gmina Poświętne, powiat Wołomin,
Henryk Kulesza – gmina Lelis, powiat Ostrołęka,
Tatary – gmina Kadzidło, powiat Ostrołęka.

Przegląd otwarto pokazem poloneza w wykonaniu młodzieży z zespołu „Puszcza Zielona”, następnie witano zebranych i organizatorów na czele z wójtem Rafałem Kowalczykiem, Barbarą Gałązką – prezes Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Ostrołęce, współorganizatorkami przeglądu w Wąsewie paniami z miejscowego zespołu „Świtanki” z Przedświcia na czele z Janiną Sójką. Były kwiaty i wyrazy sympatii i wspomnień z wcześniejszych przeglądów. Witano gości:, a szczególnie gorąco Mariana Krupińskiego, radnego Sejmiku Mazowieckiego, który przed 30 laty pełni funkcje naczelnika gminy Wąsewo. Obecni byli: ks. proboszcz Leszek Rukat – kustosz Sanktuarium Matki Bożej Wąsewskiej, wicestarosta powiatu ostrołęckiego – Krzysztof Parzychowski, wójt gminy Czerwin Ryszard Gocłowski, radni powiatu ostrowskiego: Dariusz Morawski i Grzegorz Nadratowski i rady gminy Wąsewa, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Wąsewie Roman Malicki. Całość imprezy poprowadził znany regionalista – Jan Kania. W związku z dużą liczbą występujących na początku ustalono, ze każdy zespół wykona po dwie piosenki lub 3 utwory, ale bardzo krótkie. Jak się okazało w trakcie przeglądu o dyscyplinę było bardzo trudno, a nawet zdarzyło się kilka incydentów ze strony wykonawców, którzy nie zamierzali skrócić swojego występu. Przepięknie wyglądały kolorowe ludowe stroje, z wielką życzliwością publiczność przyjmowała każdy zespół nagradzając gorącymi oklaskami. Były prezentowane piosenki ludowe bardzo znane i mniej znane, scenki kabaretowe, przyśpiewki weselne, a nawet brawurowo wykonano przez dziewczęta z KGW Laski Szlacheckie (gmina Czerwin) utwór Cleo „My Słowianki”. Wszyscy występujący otrzymali dyplomy. Przegląd był rzeczywistym świętem pieśni ludowych, które przypominały nam o naszej tradycji i korzeniach skąd wywodzi się polska wieś oraz my wszyscy. Trzeba docenić wielki wkład i rolę w kultywowaniu przeszłości naszych Kół Gospodyń Wiejskich. Niewątpliwie spotkamy się za rok podczas kolejnego już 31. przeglądu – prawie na pewno w Wąsewie.
/Janina Czerwińska/

Galeria Zdjęć

2 521 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gmina Dąbrówka pozyskała prawie 3 miliony złotych na budowę dróg!!!

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla mieszkańców Gminy Dąbrówka. Jak poinformował wójt Radosław Korzeniewski, udało się pozyskać dotację z PROW w...

Zamknij