ggg ggg
ggg ggg

Spotkanie Noworoczne w Starej Elektrowni – Ostrów Mazowiecka ma piękny obiekt z przeznaczeniem na działalność kulturalną

Tegoroczne, już XXVII Spotkanie Noworoczne w Ostrowi Mazowieckiej, na które zaprosił burmistrz Miasta Jerzy Bauer, połączono z otwarciem zrewitalizowanego budynku Starej Elektrowni.

18 stycznia 2019 r. odbyło się dwudzieste siódme Spotkanie Noworoczne połączone tym razem z otwarciem Starej Elektrowni przy ul. 11 Listopada 7. W związku z ogłoszoną w tym terminie żałobą narodowa odwołany został koncert pt. „Melodie pokoleń – Czesław Majewski i Przyjaciele”. Minutą ciszy uczczono pamięć tragicznie zmarłego śp. Pawła Adamowicza – prezydenta Gdańska oraz odmówiono modlitwę, którą poprowadził ks. dziekan Jan Okuła.
W nowej, fantastycznie przebudowanej sali konferencyjnej na parterze budynku Starej Elektrowni zebrało się ponad 200 osób (wszystkie miejsca były zajęte). Na początek został przedstawiony film poświęcony zrewitalizowanemu budynkowi. „Nadaliśmy mu nowe życie” – wypowiadał się z ekranu burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer. Został również odczytany list od Prezesa Rady Ministrów – Mateusza Morawieckiego, skierowany do mieszkańców i władz Ostrowi Mazowieckiej w związku z uroczystym otwarciem nowego obiektu.
Po projekcji nowy obiekt poświęcił bp Tadeusz Bronakowski.
Elektrownia była wielką, zaniedbaną i opuszczoną budowlą w centrum miasta, a po tym jak w ubiegłym roku oddano odrestaurowany zabytkowy budynek Jatek, stanie się kolejnym miejscem z przeznaczeniem na działalność kulturalną. Uzyskano 750 m kw. powierzchni oraz w sposób nowoczesny przebudowano nie tylko sam budynek, ale też otoczenie wokoło, tworząc miejsce wyjątkowo piękne.
Elektrownia miejska w Ostrowi Mazowieckiej została uruchomiona w 1929 roku. Podczas II wojny światowej została częściowo zburzona i do końca lat 80-tych była tylko rozdzielnią prądu. Budynek niszczał, a w ostatnich latach użytkowano go, jako magazyn. Natomiast plac przed nim spełniał rolę ryneczku do handlu. W lipcu 2016 roku Urząd Miasta prowadzony przez nowego burmistrza Jerzego Bauera złożył wniosek na dofinansowanie projektu „Kultura pod Napięciem”, który zakładał remont budynków: starej elektrowni oraz domu rodzinnego Marii Pileckiej z Ostrowskich (z przeznaczeniem na muzeum). Środki otrzymano w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych w konkursie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Miasto uzyskało 70% dofinansowania. Prace remontowe trwały dwa lata. Z jednej ogólnej przestrzeni wewnątrz budynku uzyskano dwie kondygnacje, dzięki czemu obecnie zbudowano 2 sale wielofunkcyjne, zaplecza sanitarno – techniczne, pomieszczenia biurowe. Po zachowaniu i odremontowaniu dwóch wież uzyskano przestronne klatki schodowe z nowoczesnym wystrojem oraz pomieszczenie dla przepompowni i urządzeń wentylacyjnych. Plac został całkowicie zmieniony. Są tu urządzone miejsca rekreacji, parkingi, miejsce dla handlu i plac, który może służyć na organizację imprez, czy spotkań.
Nieco później poproszono o wypowiedź na temat budynku Lucjana Chojnowskiego, architekta i autora projektu rewitalizacji starej elektrowni. Omówienie, w którym starał się przedstawić pomysły, etapy remontu, trudności, ale i niespodzianki, i ciekawostki z dochodzenia do efektu dzisiejszego, podkreślał prezentacją zdjęciową. Jedną z niespodzianek było na przykład natknięcie się w czasie prac na pomieszczenie piwniczne, które wykorzystano obecnie na wyjątkowy i nowoczesny węzeł ciepłowniczy dla całego obiektu. Jak się okazuje jedną z wież całkowicie odbudowano, a obie wieże nadały budynkowi wyjątkowy charakter zmieniając w dwie przeciwstawne klatki schodowe. Lucjan Chojnowski podzielił się również z pomysłem na zmianę wyglądu południowej strony elektrowni, do której od lat „przyklejone” są mało estetyczne garaże. Nowatorskim pomysłem jest przebudowanie ich, danie nowoczesnej elewacji, zabudowanie dachów tzw. zielonymi tarasami. Tarasy miałyby funkcję użyteczną, dając dodatkową przestrzeń, a wejścia byłyby z piętra nowego budynku. Pomysł świetny i godny rozważenia przez Ratusz.
Spotkanie Noworoczne zawsze jest okazją do krótkiego podsumowania, ale w związku z nietypową sytuacją, jak podkreślał burmistrz Jerzy Bauer: „wydarzyła się potworna zbrodnia, coś przybijającego, niewyobrażalnego popełniona na oczach nas wszystkich”, więc i Noworoczne Spotkanie ma zmieniony charakter. Skoncentrował się na kilku nowych zamierzeniach w Ostrowi Mazowieckiej. Podkreślił, że został podwojony budżet miasta. Uzyskano dofinansowanie na budowę ciągów drogowych na osiedlu za szpitalem. Są też dobre informacje na temat realizacji ścieżek rowerowych, bo samorząd po wstępnych ustaleniach z władzami Urzędu Marszałkowskiego uzyska przesunięcie dotychczasowego terminu zakończenia prac. Jest to projekt z dofinansowaniem unijnym w wysokości 16 mln zł. Kolejną inwestycją będzie remont stadionu, którego część pokryje Ministerstwo Sportu. Podkreślał też sukces, jakim jest odbudowanie domu państwa Ostrowskich z przeznaczeniem na muzeum i dalsza współpraca, podpisanie umów, wydatkowanie 1 mln 200 tys. zł przy pozyskaniu 14 mln zł oraz kolejne porozumienia. W efekcie Ostrów Mazowiecka ma w 100% sfinansowane przy współpracy z ministerstwem – muzeum. Innym zadaniem jest budowa szkoły z przedszkolem – pozwolenie na budowę ma być wydane jeszcze w bieżącym roku. Burmistrz Jerzy Bauer podziękował również swoim współpracownikom przy realizacji dotychczasowych działań, m.in.: obecnemu zastęcy burmistrza Danielowi Choince, byłemu Zbigniewowi Chrupkowi (obecnemu staroście ostrowskiemu), architektowi Adamowi Radomskiemu oraz wielu innych osobom.
Wiele gratulacji i ciepłych słów złożyli radni Sejmiku Mazowieckiego: Marcin Grabowski i Mirosław Augustyniak, następnie starosta Zbigniew Chrupek. Bartosz Kublik – prezes Banku Spółdzielczego oprócz życzeń i gratulacji poinformował o bardzo ważnej i szczególnie dobrej decyzji Zarządu banku: piękny i historyczny budynek banku zostanie odnowiony i z zachowaniem jego dziedzictwa przystosowany do działalności bankowej. Na ten czas odrestaurowania Ban Spółdzielczy przeniesiony zostanie do nowego budynku naprzeciwko Ratusza. Spotkanie było także okazją do uhonorowania Ryszarda Ejchelkrauta – wybitnego mieszkańca Ostrowi Mazowieckiej. Mirosław Widlicki, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Warszawa Wschód wręczył list gratulacyjny Ryszardowi Ejchelkrautowi, „niestrudzonemu badaczowi dziejów miasta, z okazji jego 95 urodzin”. Ten niezwykle skromny człowiek był uczestnikiem Spotkania Noworocznego dokumentując zdjęciami otwarcie Starej Elektrowni oraz zdarzenia z życia społeczności. Dopiero usilnie zapraszany do przyjęcia listu gratulacyjnego podziękował w kilku słowach, wyraźnie zaskoczony wyróżnieniem.
Po zakończeniu oficjalnej uroczystości zebranych zaproszono do zwiedzania odrestaurowanej elektrowni oraz na poczęstunek.

/Janina Czerwińska/

1 304 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Duch byłego starosty unosi się nad powiatem węgrowskim

Ubiegłoroczne wybory do samorządów zmieniły układ sił w gminach, miastach i powiatach. Wystartowały nowe osoby z komitetów partyjnych lub z...

Zamknij