ggg ggg ggg ggg ggg

Rozstrzygnięcie I Szkolnego Konkursu Krasomówczego w radzymińskiej „Stalowej Jedynce”

W ubiegły piątek, 2 marca w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie, miało miejsce wręczenie nagród laureatom I Szkolnego Konkursu Krasomówczego. Uroczystość odbyła się na zakończenie Apelu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

I Szkolny Konkurs Krasomówczy, zorganizowano w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który obchodzimy w dn. 21 lutego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w 1952 r. w Bangladeszu. Wtedy to podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego, zginęło pięciu studentów uniwersytetu w Dhace.
Obchody Dnia Języka Ojczystego w „Stalowej Jedynce” przebiegły w tym roku pod znakiem zmagań krasomówczych. Uczniowie mieli okazję popisać się swoim talentem oratorskim podczas I Szkolnego Konkursu Krasomówczego zorganizowanego przez nauczycieli języka polskiego i historii. Warto bowiem w tym miejscu dodać, że konkursowe zmagania wpisały się także w obchody Roku dla Niepodległej. Mottem konkursu był cytat z dramatu „Beniowski” Juliusza Słowackiego: „Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”.
Zadaniem uczestników było przygotowanie trzyminutowej wypowiedzi na następujące tematy w poszczególnych kategoriach wiekowych:
„Czym jest dla mnie patriotyzm? W swojej wypowiedzi odwołaj się do postaci, wydarzeń literackich i historycznych”. (klasy IV-V). „Radzymin – małe miasto, wielka historia. Którą postać z dziejów Radzymina uważasz za najważniejszą? Uzasadnij swój wybór”. (klasy VI-VII). „Kto Ojczyźnie swej służy, sam sobie służy. Która postać (literacka lub rzeczywista) działająca na rzecz Ojczyzny jest Ci najbliższa? Z którą się utożsamiasz? Uzasadnij swój wybór”. (klasy II-III gimnazjum).
Trzeba przyznać, że uczestnicy stanęli na wysokości zadania i wszystkie wypowiedzi były na bardzo wysokim poziomie (wygłoszone z pamięci). Komisja konkursowa, która w ocenie brała pod uwagę m.in. sposób prezentacji tematu, dobór argumentów, bogactwo języka, płynność i poprawność wyrażania się, miała twardy orzech do zgryzienia. Po burzliwych obradach wyłoniono niekwestionowanych zwycięzców.
Uroczyste rozdanie nagród odbyło się w ubiegły piątek, 2 marca podczas Apelu z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za trud włożony w przygotowanie do I Szkolnego Konkursu Krasomówczego. Zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach polonistycznych.
/Weronika Szymankiewicz/

WYNIKI I SZKOLNEGO KONKURSU KRASOMÓWCZEGO:
KAT. KLASY IV – V:
I miejsce – Zuzanna Jabłecka, kl. IV c;
II miejsce – Eliza Niegowska, kl. IV a;
III miejsce – Jan Strąkowski, kl. V b.
Wyróżnienia:
Kajetan Gajowniczek, kl. V b;
Roksana Dziewulska, kl. V a;
Oskar Stachyra, kl. V a.
KAT. KLASY VI – VII:
I miejsce – Weronika Rosa, kl. VII e;
II miejsce – Katarzyna Kruk, kl. VI d;
III miejsce – Natalia Moskal, kl. VI a.
Wyróżnienia:
Wiktoria Łukasiewicz, kl. VI b;
Piotr Sieradzki, kl. VI d;
Emil Skibniewski, kl. VI b;
Oskar Sochacki, kl. VI a;
Aleksandra Sosnowska, kl. VII d;
Oliwia Szymańska, kl. VII c.
KAT. KLASY II – III GIMNAZJUM:
I miejsce – Natalia Wrońska, kl. II c;
II miejsce – Nikola Kaza, kl. III b;
III miejsce – Natalia Szczotka, kl. III b.
Wyróżnienia:
Paulina Połaska, kl. III c;
Karolina Sowińska, kl. III b;
Jakub Wojda, kl. III a;
Bartosz Lipski, kl. III c.

 

2 843 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rekonstruktorzy i miłośnicy historii pożegnali ś.p. Dariusza Senatora

W mroźną środę, 21 lutego w Kościele p.w. św. Wincentego a Paulo na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, odbył się uroczysty...

Zamknij