ggg ggg ggg ggg

„Rozmowy przy wycinaniu lasu” Stanisława Tyma podczas Łochowskiej Jesieni Teatralnej (01.10.2013)

Wielkim sukcesem okazał się spektakl przygotowany przez Teatr Makata i pod opieką oraz udziałem Artura Lisa dyrektora Miejskiego i Gminnego Domu Kultury w Łochowie.

27 września przy wypełnionej po brzegi sali w Łochowskim Domu Kultury odbyła się premiera spektaklu Teatru Makata pt. „Rozmowy przy wycinaniu lasu”. Przezabawna historia pięciu aktorów wpuszczonych w kanał czytania na żywo pewnego słuchowiska. Brawurowa gra aktorska, zaskakujące sytuacje i wspaniały, ponadczasowy, fantastyczny tekst Stanisława Tyma zapewniły wyśmienitą zabawę.
„Rozmowy…” to opowieść o drwalach, których głównym zajęciem jest czekanie. Codziennie czekają, aż przyjedzie Siekierowy (Artur Lis) i rozda im narzędzia pracy, by po zakończonej dniówce znów je zebrać. Domorosły filozof Macuga (Piotr Kamiński.), naiwny Dunlop (Mirosław Szczypek) i lizus Zyzol (Piotr Świtalski) chętnie słuchają krwawych historii oraz bajek o królewnach przecudnej urody i kapiących złotem pałacach pięknie opowiadanych przez pana Siekierowego i pana Gajowego (Rafał Żywczyński). W tej osobliwej grupie jest też Bimber grany przez Andrzeja Hausnera. Wszyscy łatwo poddają się codziennym dyrektywom zwierzchników, choć często w wydawanych przez nich poleceniach i decyzjach nie widzą sensu i logiki. Stanisław Tym przedstawił ten świat z właściwym sobie poczuciem humoru – życzliwym i ciepłym ludziom, ale złośliwym i kąśliwym wobec hochsztaplerów oraz cwaniaków.


Okazało się, że nawet tak wieloletnią sztukę można przedstawić na deskach teatralnych w inny, interesujący sposób. Piotr Wawer reżyser piątkowego spektaklu w Łochowie pokazał nam tę historię, jako radiowe słuchowisko – aktorzy musieli (z powodu awarii sprzętu w studiu) improwizować i przedstawić słuchaczom Radia Garwolin tekst Stanisława Tyma w… jak najlepszym wydaniu. Publiczność miała okazję zobaczyć grę aktorską (oczywiście – wyreżyserowaną) na wysokim poziomie. W pozornie statycznej sytuacji (no, bo cóż się może dziać wokół pięciu facetów czytających tekst) ponad godzinny spektakl mija jak wartki strumień. Wspaniale zbudowane przez aktorów postaci, od wiejskiego głupka poprzez nieskazitelnie ubranego lektora, przerażonego technika, aż do życiowego filozofa, szalenie ubarwiają całość i przykuwają uwagę. Tekst jak i sytuacja zbudowana przez grupę aktorów wywoływała momentami salwy śmiechu i niekończące się oklaski w podziękowaniu za spektakl. Na widowni zasiedli i bawili się wspaniale widzowie w różnym wieku, mieszkańcy Łochowa i okolic, od burmistrza Łochowa Mariana Dzięcioła, poprzez rodziny z dziećmi, po młodzież szkół z Łochowa i okolic. Nie ma też wątpliwości, że tak duże grono sympatyków teatru zawdzięcza Łochów obecnemu, energicznemu dyrektorowi MiGOK, który od początku swojej pracy w Domu Kultury proponuje mieszkańcom różnorodne formy aktywności teatralnej (od teatrów ulicznych, spektakli z bębnami i światłem, festiwali poezji, spotkań teatralnych dla dzieci i dorosłych po montaże słowno – muzyczne młodzieży z łochowskich szkół).
Teatr Makata swoją premierą udowadnia, że nie należy obawiać się wielkich i wspaniałych realizacji danego tekstu, tylko należy mieć swój własny pomysł i spojrzenie. Zaskakuje również ilość użytych onomatopei oraz dźwięków wydawanych przez najróżniejsze przedmioty. Reżyser pokazuje ponadczasowość tekstu i „mówi nam”, że tak naprawdę poza nazwami, nic się nie zmieniło w naszym życiu od lat. Podaje nam w sposób strawny gorzką prawdę, z której na całe szczęście potrafimy się śmiać. Teatr działa od 1995 roku dotychczas wystawił 14 premier.
Spektakl „Rozmowy przy wycinaniu lasu” powstał na deskach Domu Kultury w Łochowie.  Większość aktorów są mieszkańcami Gminy Łochów są to: Andrzej Hausner – Budziska, Piotr Kamiński – Nadkole, Artur Lis – Jasiorówka i Rafał Żywczyński – Gwizdały oraz Mirosław Szczypek z Cieksyna i Piotr Świtalski z Koziebród. Informacje radiowe Ewelina Napora, Piotr Wawer, nagranie i mastering Jacek Sokołowski, obsługa techniczna- Łukasz Zupnik. Muzyka -Jan Sebastian Bach.
Spektakl Teatru Makata jest kolejną propozycją na Łochowskiej Scenie Teatralnej, powstałej w 2009 roku, która zaprezentowała kilkadziesiąt spektakli z całego kraju dla dzieci i dorosłych.  Gościli tutaj m.in. Teatr Chorea z „Panem Cogito”, Teatr Znak z ”Dziadami” czy „Matką Joanną od Aniołów”, Teatr Mamro ze spektaklem „Mąż i żona” czy „Szekspirem ze wsi Głuchodolna”, Kabaret Rafała Kmity, Teatr Akt prezentujący się dwukrotnie na festiwalu Wędrujący Festiwal Sztuki KARAWANA, Teatr Woskresinia z Lwowa. Ponadto MiGOK w Łochowie dwukrotnie w tym roku współpracował z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego z Warszawy, gdzie w ramach projektu Lato w Teatrze wspólnie zaprezentowano spektakle „Gdzie jest Pinokio „ i „Pipi Pończoszanka” w Ostrówku i Łochowie. Z Instytutem współpracował również w ramach projektu Teatr Polski.
Piątkowy spektakl prezentowany był w ramach Łochowskiej Jesieni Teatralnej 2013, rozpoczętej znakomitym spektaklem Teatru Dramatycznego im. Węgierki z Białegostoku „Czarnobyl last minute”.
W październiku zaplanowano jeszcze dwa spektakle: Krysi Podlewskiej „Mój Boski rozwód” w reżyserii Jerzego Gruzy i „Wieczór z Czechowem – Oświadczyny” Teatru Makata. W listopadzie – „Kanastra” Teatru Akademia z Warszawy w reż. Romana Woźniaka i … niespodzianka.
/opr. J.Cz. + A.L./

Galeria zdjęć

2 799 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dwudniowe zmagania samochodowe (01.10.2013)

28 i 29 września minął mieszkańcom Wyszkowa i powiatu na obserwacji pełnych emocji zmaganiach kierowców rajdowych.   Rally Wyszków 2013...

Zamknij