ggg ggg ggg ggg

Przedsiębiorcy, jakich mało (26.02.2013)

W Ząbkach wiedzą jak bardzo ważna jest rola przedsiębiorców, więc II spotkanie z przedsiębiorcami przebiegało pod znakiem wyróżnień i pamiątkowych statuetek.

18 lutego w budynku Trybuny Głównej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ząbkach władze samorządowe zaprosiły przedstawicieli ząbkowskich przedsiębiorców na kolejne, bo drugie spotkanie, celem zaprezentowanie wyróżniających się miejscowych firm oraz uhonorowania biorących udział w akcji „Zniżka za dowód”. W spotkaniu udział wzięli nie tylko przedstawiciele firm, ale również starosta powiatu wołomińskiego Piotr Uściński oraz mieszkańcy i osoby towarzyszące nagrodzonym. Spotkanie poprowadził aktor Marek Wysocki. W klimat całego przedsięwzięcia wprowadziła zebranych młodzież z Miejskiego Ośrodka Kultury przedstawiając krótkie humorystyczne scenki z życia kupieckiego przedwojennej Warszawy. Młodzi wykonawcy zostali przygotowani przez Annę Kozioł, a publiczność gorącymi oklaskami nagradzała poszczególne skecze. Burmistrz Robert Perkowski wraz z zastępcą Arturem Murawskim powitali nowe firmy biorące udział w prowadzonej od 2010 r. akcji „Zniżka za dowód”, które uhonorowano grawertonami za promowanie idei rozwoju Miasta Ząbki w 2012 roku.

Grawertony przyznano 16 firmom:
AUTO DOCTOR, – Wioletta Walęcka,
MAMMALIS – Mariusz Moniewski,
POMOC DROGOWA – Adam Młynarkiewicz,
HERBACIARNIA „SOWA” S.C.- Sylwia Zych,
WIĘCEJ NIŻ SPA – Iwona Pasternak,
MONO S.C.- Państwo Elżbieta Nowicka i Kazimierz Nowicki,
AGENT UBEZPIECZENIOWY- Artur Orłowski,
CENTRUM SERWISOWE WASH MASTER – Piotr Adamczuk,
BODZIO – Bogdan Reński,
KONSTRUKTOR – Agata Kowalik,
EKOWASCH MASTER – Mariusz Gidelski,
„FACHOWIEC”- RÓWNY I SYN S.C.- Henryk Równy i Michał Równy,
EMBRAM – Przemysław Kamiński,
BHP DLA BIZNESU Niepubliczna Placówka Oświatowa Kształcenia Ustawicznego – Marcin Krawczyk,
FLORMA – Malwina Micherdzińska,
FOTOGRAFIA – Radosław Drochliński.

 
Następnie Kapituła w składzie: Przewodniczący Rady Nadzorczej Firmy Agrotechnika S.A i jednocześnie Przewodniczący Kapituły Zenon Daniłowski, Prezes SK Banku Jan Bajno oraz burmistrz Ząbek Robert Perkowski, wręczyła wyróżnienia „Ząbkowska Firma Roku 2012”. Statuetki dla najdynamiczniej rozwijających się firm w Ząbkach otrzymali:

Firma SEPTOMA Farmaceutyczno Chemiczna Spółdzielnia Pracy – statuetkę odebrała Elżbieta Podbielska,
Firma ART REKO Sp. zo.o.- statuetkę odebrał Witold Zarzecki,
Firma FAIR PLAY PLUS Marek Krzemieniewski Spółka Jawna – statuetkę odebrał właściciel,
Firma EURO TRANS Szlubowski Kłopotowski Spółka Jawna- statuetkę odebrał Mirosław Szlubowski,
Firma BETA-MED Sp. zo.o.- statuetkę odebrała p. Hanna Prywata.

Przewodniczący Kapituły Zenon Daniłowski pogratulował uhonorowanym firmom. „Ząbki stoją małą i średnią przedsiębiorczością” – podkreślał. W swojej wypowiedzi docenił rolę małych i średnich przedsiębiorstw, które zatrudniają ponad 60% zatrudnionych oraz wypracowują połowę PKB. Przewodniczący zwrócił uwagę na zbyt małą reprezentację młodych ludzi i stwierdził, że warto włożyć trochę pracy, aby przekonać młode pokolenie i włączyć je do wspólnej pracy. Jego zdaniem edukacja na różnych szczeblach w większym stopniu powinna wpierać rozwój przedsiębiorczości. Chodzi też o dobre warunki i atmosferę, tak, aby młodzież przejmowała tradycje związane z przedsiębiorczością. Tradycją jest również tzw. Kanapie Forbesa. Po zakończonej części oficjalnej w Ząbkach zasiedli na kanapie: Ivan Del Vechio – ambasador Republiki Chorwacji w Polsce oraz prof. Elżbieta Mączyńska – Ziemacka – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Rozmawiał z nimi zastępca redaktora naczelnego „Forbesa” Jacek Pochłopień. Tematem rozmowy były perspektywy rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce na tle Unii Europejskiej na przykładzie Chorwacji”. Ambasador podczas dyskusji nawiązał do wypowiedzi przewodniczącego kapituły Zenona Daniłowskiego, dot. rodzinnej przedsiębiorczości. Powiedział m.in, że w Chorwacji wiele już zrobiono w zakresie legislacyjnym, teraz jest potrzeba zrobienia kroku w kierunku dostosowania edukacji.  Ze swojej strony profesor Elżbieta Mączyńska – Ziemacka odniosła się do słów ambasadora, który wspomniał m.in. o niezwykłych zdolnościach Polaków do przedsiębiorczości. Przyznała, że faktycznie tak jest. Zostało to spowodowane koniecznością radzenia sobie w trudnych okolicznościach poprzedniego systemu. Wspominała m.in. o zaniedbaniu właśnie sfery edukacji, w procesie transformacji w Polsce, oraz o niezgodności zapisów konstytucyjnych z praktyką gospodarczą. Nawiązywała do zrównoważonego modelu skandynawskiego, który w swym założeniu zapewnia tworzenie miejsc pracy i niedopuszczanie do bezrobocia. Model ten kładzie nacisk na szkolnictwo i edukację. Jest to połączenie wolnego rynku ze zrównoważonym rozwojem. Dyskusja była bardzo ciekawa, szanowni goście na przemian odnosili się do naszej i chorwackiej rzeczywistości umożliwiając publiczności zapoznanie z problemami kraju reprezentowanego przez ambasadora oraz poglądami na polskie realia z wypowiedzi pani profesor. Główną ideą tego spotkania była integracja środowiska biznesowego Ząbek, stworzeniu sieci lokalnych powiązań biznesowych małych firm, a poprzez współpracę i promowanie miasta. W tym działaniu widać wielką troskę burmistrza Roberta Perkowskiego o kreowanie dobrego wizerunku miasta i gminy.  Poczęstunek, na który udali się goście, po zakończeniu uroczystości był sponsorowany w całości przez ząbkowskich przedsiębiorców: palarnię kawy Apro – Trade Sp. z o.o, która ufundowała przepyszną kawę parzoną przez baristę, firmę „Orchidea” Agnieszka Gmitrzuk, która ufundował ciasta oraz restaurację „Na Skrajnej”, która przygotowała smaczne bankietowe przekąski. 
/Janina Czerwińska + info Iwona Potęga/

Galeria zdjęć

3 548 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Animatorzy edukacji z certyfikatem (26.02.2013)

Zaświadczenie, certyfikat… i złota moneta Radzymin dla 14 animatorów edukacji gminy Radzymin. 19 lutego br. zakończył się trwający od września...

Zamknij