ggg

Prezydent RP Andrzej Duda zaprosił delegację radzymińskiej „Stalowej Jedynki” na uroczystość posadzenia kolejnego Dębu Pamięci, w ramach zainicjowanej w tej szkole akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia”

W minioną środę, 13 kwietnia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie pani Elżbieta Jeleń oraz nauczyciel historii pan Grzegorz Jeleń – współtwórca programu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia”, wzięli udział w podniosłej uroczystości w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego, gdzie posadzenia kolejnego Dębu Pamięci dokonał osobiście Prezydent RP pan Andrzej Duda.

pre

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej p. Andrzej Duda wraz z ojcem Tomaszem Olczakiem – prezesem Stowarzyszenia Parafiada, w obecności ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, urzędników z Kancelarii Prezydenckiej, polityków Prawa i Sprawiedliwości zaproszonych gości oraz młodzieży, posadził Dąb Pamięci „dedykowany wszystkim ofiarom ludobójstwa katyńskiego”.
Sadząc drzewko Prezydent rozsypał pod nim ziemię, przywiezioną z Katynia przez młodzież.
Jak mówił, ten dąb „zaczyna swoje życie w ogrodzie Pałacu Prezydenckiego jako kolejny symbol nie tylko pamięci o tych, którzy zostali pomordowani w Katyniu, ale także jako jeden z symboli siły Rzeczypospolitej, siły naszego narodu”.
Tym samym, był to już 4566 Dąb Pamięci, posadzony w ramach programu edukacyjnego „Katyń … ocalić od zapomnienia”, którego pomysłodawcami byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, wraz z nauczycielem historii p. Grzegorzem Jeleniem.
(Warto przypomnieć, że idea akcji uczczenia ofiar zbrodni katyńskiej poprzez posadzenie imiennych Dębów Pamięci zrodziła się w 2007r. wśród ówczesnych uczniów klas VI, uczęszczających na zajęcia Koła Historycznego „Wiarus”. Natomiast uroczysta inauguracja programu odbyła się 13 kwietnia 2008 r. na Cmentarzu Poległych w Radzyminie, gdzie przybyli z całej Polski goście otrzymali ponad dwieście pierwszych Dębów Pamięci, wyhodowanych z nasion, poświęconych przez Jana Pawła II).
Podczas ubiegłośrodowej uroczystości, pan Prezydent zaznaczył, że 12 kwietnia 2010 r. Dąb Pamięci w ogrodzie Pałacu Prezydenckim miał zasadzić prezydent Lech Kaczyński, który patronował akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia”, wraz z o. Józefem Jońcem, ówczesnym prezesem Stowarzyszenia Parafiada, koordynującym tę akcję na kraj.
– My z ojcem prezesem, następcą o. Józefa Jońca, dopełniamy tamtego dzieła, które przerwała tragedia smoleńska, zabierając i pana Prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego i o. Józefa Jońca i wielu innych naszych wspaniałych rodaków – powiedział Prezydent Andrzej Duda, a następnie przypomniał, że w ramach akcji, która narodziła się wśród młodzieży, w radzymińskiej szkole ma zostać zasadzonych 21 857 drzew; z czego zasadzono już 4566.
– Jeszcze dużo pracy przed nami, ale wierzę głęboko, że wszystkie zostaną posadzone. Dziękuję wszystkim instytucjom i ludziom, którzy zaangażowali się w to sadzenie dębów w całej Polsce – powiedział prezydent Andrzej Duda, po czym dodał: – Niech ta akcja trwa, niech dęby rosną w siłę, a wraz z dębami niech rośnie siła Rzeczypospolitej, siła młodego pokolenia, którą potem będą mogli przekazać następnym pokoleniom.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, delegacja radzymińskiej „Stalowej Jedynki” wraz z towarzyszącym jej dziekanem radzymińskim ks. prał. Stanisławem Kuciem, zaproszona została do Pałacu Prezydenckiego, gdzie miała niepowtarzalną okazję spotkania się i porozmawiania w przyjaznej, domowej atmosferze z Prezydencką Parą.
/opr. SP nr 1; R.S. Lewandowski/

3 628 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
VI Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Stoczku

W ubiegłą niedzielę 17 kwietnia 2016 r. w sali Urzędu Gminy w Stoczku odbył się zjazd związany z wyborami władz...

Zamknij