ggg ggg ggg ggg

Prezydent RP Andrzej Duda na obchodach Święta Policji w Legionowie

W ubiegłą niedzielę, 23 lipca na terenie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, odbyły się centralne obchody Święta Policji. W uroczystościach uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda, który w obecności Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka dokonał wręczenia dwóch nominacji generalskich.

 

fot1Najwyższa, państwowa ranga obchodów Święta Policji w Legionowie i obecność na nich Głowy naszego Państwa to wielkie wyróżnienie dla miasta i jego mieszkańców, świadczące także o prestiżu legionowskiego Centrum Szkolenia Policji.
Podczas ubiegłoniedzielnych uroczystości ponad stu policjantów z garnizonu stołecznego złożyło ślubowanie przed przystąpieniem do służby, zaś kolejnych stu funkcjonariuszy otrzymało nominacje na pierwszy stopień oficerski.
Szczególnie doniosłym momentem, było wręczenie nominacji generalskich dwóm zasłużonym i wyróżniającym się oficerom Policji, którego dokonał Prezydent wraz z szefem MSWiA. (Do stopnia nadinspektora zostali awansowani: komendant wojewódzki w Lublinie insp. Paweł Dobrodziej oraz komendant wojewódzki w Katowicach insp. Krzysztof Justyński).
Ponadto, dziesięciu funkcjonariuszy otrzymało Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę, zaś gospodarz uroczystości nadinsp. dr Jarosław Szymczyk – Komendant Główny Policji, nagrodził również laureatów konkursu „Policjant, który mi pomógł”.
Obok ceremonii wręczenia awansów, odznaczeń i nagród nie zabrakło również wielu ciepłych słów zaadresowanych do funkcjonariuszy i ich rodzin oraz pracowników Policji.
– Bardzo dziękuję za zaproszenie na tę doniosłą uroczystość, na 98-lecie polskiej Policji. Bardzo dziękuję za możliwość spotkania się z najbardziej ambitnymi w służbie, niezwykle ważnej dla Rzeczypospolitej, służbie dla jej obywateli, dla ich bezpieczeństwa – mówił Prezydent Andrzej Duda. – Tak jak powiedział przed chwilą pan Komendant Główny Policji, są Państwo największą formacją mundurową strzegącą bezpieczeństwa naszego kraju – przede wszystkim oczywiście tego bezpieczeństwa wewnętrznego. To służba absolutnie niezwykłej wagi dla Rzeczypospolitej. Stoicie na straży codziennego bezpieczeństwa polskich obywateli. Stoicie od 98 lat niezwykle dzielnie, bardzo często narażając własne życie po to, by chronić życie, zdrowie i mienie innych – swoich sąsiadów, współmieszkańców, rodaków czy wreszcie po prostu ludzi – podkreślił Prezydent, dodając:
– To wspaniała służba, z wielką tradycją poświęcenia ‒ bo nigdy nie wolno nam zapomnieć o tych 6 tys. polskich policjantów zamordowanych w lesie katyńskim, w Charkowie, Twerze i w innych miejscach. Policjantów, którzy do końca, do ostatniego swojego tchnienia służyli w 1939 roku, broniąc ojczyzny, a w 1940 zostali zamordowani. Nigdy nie zapomnimy wszystkich tych policjantów, którzy ‒ czy to na służbie, czy także poza nią ‒ przesiąknięci etosem swojej misji życiowej, jaką była służba w Policji, służba innym, oddali swoje życie i zdrowie po to, by strzec bezpieczeństwa. Cieszę się, że ta wspaniała tradycja w tak wielkim stopniu imponuje tym, którzy dzisiaj wstąpili w szeregi polskiej Policji, tym, którzy dodatkowo jeszcze zostali wyróżnieni możliwością wzięcia udziału w dzisiejszym ślubowaniu.
Chciałem także podziękować Państwa najbliższym, bo oni też się poświęcają, by mogli Państwo służyć Rzeczypospolitej i jej obywatelom. Bo to przecież służba czasem 24 godziny na dobę, to noce, gdy nie ma Was w domu, to całe dnie spędzone na służbie bardzo często z niezwykłym poświęceniem i ogromnym wyczerpaniem fizycznym.
Chciałbym uczynić wszystko, byście mogli służyć w formacji, która jest nie tylko dumna, która nie tylko cieszy się wielkim zaufaniem społecznym, ale która jest także formacją nowoczesną. Rok temu razem z panem ministrem Mariuszem Błaszczakiem i nadzorującym Policję panem ministrem Jarosławem Zielińskim obiecaliśmy program modernizacji polskiej Policji. Bardzo się cieszę i dziękuję, Panie Ministrze, że to zobowiązanie jest wypełniane, że ten program jest prowadzony, że działa, jest realizowany. Dziękuję, że w Komendzie Głównej Policji powstało Biuro do Walki z Cyberprzestępczością, że polska Policja odpowiada na wyzwania nowoczesności i współczesnego świata. Że polski policjant będzie lepiej zarabiał i w związku z tym będzie także czuł godność swojej służby również od strony materialnej ‒ może przyziemnej, ale ważnej. Że polski policjant będzie dobrze wyposażony, dzięki czemu będzie mógł służyć lepiej i bezpieczniej. Jestem za to wdzięczny i wierzę głęboko, że proces modernizacji polskiej Policji, jej unowocześniania, dostosowania do wymogów współczesności, tak aby mogła w jak najlepszym stopniu wykonywać swoje obowiązki, będzie nadal realizowany – powiedział na zakończenie swojego wystąpienia Prezydent RP.
– To Państwo stoicie na straży praw, wolności i swobód obywatelskich – podkreślił szef MSWiA Mariusz Błaszczak, dziękując policjantom za profesjonalne zabezpieczenie wizyty Prezydenta Stanów Zjednoczonych w naszym kraju. – To czas podziękowań za służbę i za to, że Polacy czują się bezpieczni we własnym kraju. To jest Państwa zasługa – związana ona jest z tym, że jesteście dostępni, że traktujecie rotę przysięgi składanej podczas przystępowania do służby poważnie i odpowiedzialnie – mówił minister z Legionowa.
Z kolei, Komendant Główny Policji nadinsp. Szymczyk złożył wszystkim funkcjonariuszom życzenia bezpiecznych powrotów ze służby.
Podczas centralnych obchodów Święta Policji odczytane zostały także listy okolicznościowe od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i premier Beaty Szydło.
(W imieniu redakcji przyłączamy się do serdecznych życzeń pod adresem zarówno funkcjonariuszy z terenu powiatu legionowskiego, jak też całego naszego regionu).
/opr. R.L.;
foto: Maciej Biedrzycki – KPRP/

 

2 602 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
18 271 684,63 zł dofinansowania otrzymał Wyszków na dwa ostatnie etapy budowy obwodnicy śródmiejskiej

12 lipca 2017 r. w Urzędzie Miejskim w Wyszkowie podpisana została umowa na dofinansowanie budowy III i IV etapu obwodnicy...

Zamknij