ggg ggg

Premier Mateusz Morawiecki w Łochowie

10 czerwca na zaproszenie Senator Marii Koc po raz pierwszy gminę Łochów odwiedził Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Celem wizyty Premiera było zwiedzenie firmy „Styropmin”, która korzysta ze wsparcia Tarczy Antykryzysowej. W programie wizyty znalazło się również złożenie kwiatów pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego i zapalenie znicza przy pomniku Mjr. Hieronima Piotrowskiego ps. „Jur”.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki swoją wizytę w Łochowie rozpoczął od zwiedzania zakładu „STYROPMIN” prowadzącego produkcje na terenie Łochowa przy ul. Fabrycznej 12 (dzielnica przemysłowa). Firma Styropmin Sp. z o.o. to jeden z wiodących i największych producentów styropianu w Polsce oraz w Europie. Od ponad 25 lat na światowym rynku. Posiada 3 nowoczesne zakłady produkcyjne w Zielonej Górze, Oświęcimiu i Łochowie. Od początku lat 90–tych firma nieprzerwanie dostarcza materiały termoizolacyjne. Premiera Mateusza Morowieckiego przywitali gospodarz gminy burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, a po zakładzie oprowadził prezes Styropminu Michał Luba. Towarzyszyła im senator Maria Koc. W trakcie wizyty w spotkaniach uczestniczyli także: Poseł Maciej Górski, wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, kierownik Delegatury UW w Siedlcach Anna Kaszuba, wicestarosta węgrowski Marek Renik oraz zastępca Burmistrza Małgorzata Łotarska.
Premiera podczas konferencji na hali firmy Styropmin podzielił się informacjami i ocenił bieżącą sytuację w Polsce. Podkreślał i gratulował prezesowi Michałowi Luba oraz pracownikom tej długiej historii firmy – 26 lat.
„…Przede wszystkim i cieszę się z tego, że jest to kolejna firma, która nie tylko skorzystała z tarczy finansowej, ale również firma, która planuje inwestować. Rozmawiałem z Panem Michałem, Panem Prezesem o inwestycjach, o kolejnych inwestycjach na terenie Polski. Inwestycjach, z których będzie możliwa ekspansja za granicę. O to nam chodzi w naszym modelu rozwoju gospodarczego, żeby wspierać takich przedsiębiorców, którzy mają szansę eksportować polskie towary. Mają szansę pozyskiwać nowe rynki, nowe rynki zagraniczne. Komisja Europejska, czy niedawno Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju pokazując, że Polska najmniej ucierpi ze wszystkich krajów Unii Europejskich na tym koronawirusie, jednocześnie wskazuje, że my już odbudowywujemy nasz potencjał do rozwoju, do wzrostu gospodarczego. I to jest niezwykle ważne. To jest coś, co warto podkreślić, ponieważ dzięki temu ocalimy miejsca pracy. Pan Prezes powiedział pięć minut temu, że podczas tragedii, która dotknęła ten zakład 8 lat temu (uległ spaleniu), udało się przechować miejsca pracy. I to jest rzeczywiście prospołeczna postawa, propracownicza. Bardzo dziękuję za takie podejście, bo w końcu to dobrze, aby wszyscy właściciele, wszyscy menadżerowie, dyrektorzy zrozumieli, że bez pracowników nie ma firmy. I wszyscy to rozumieją. Ja się z tego cieszę. A teraz jak patrzymy na tą tarczę finansową, jak ona zadziałała – w ciągu jednego, dwóch dni pieniądze są na kontach firm. Po to żeby ratować miejsca pracy także tutaj. To powyżej 3 mln zł po to żeby uratować miejsca pracy tu w Łochowie. Tu w firmie Styropmin, która dynamicznie się rozwija. A wystarczy żeby przez kilka miesięcy pozostały one bez wsparcia państwa i wiele firm spotkałaby po prostu tragedia – pewnie musiałyby zbankrutować. W ślad za nimi miliony osób znalazłyby się na bezrobociu. I tego uniknęliśmy. Tu jednoznacznie warto podkreśli, że nasze działania antykryzysowe, gwarancje, poręczenia, gwarancie de minimis, ale przede wszystkim dotacje, bezpośrednie dotacje z budżetu państwa i z Polskiego Funduszu Rozwoju idą do firm na ratowanie miejsc pracy.
Dzisiaj Szanowni Państwo jesteśmy w ważnym momencie tej walki z koronawirusem. W takim, co ja zawsze podkreślam, że trzeba podchodzić do takiego złośliwego wirusa z pokorą. Nie wiadomo, co będzie za miesiąc, za dwa, czy za, trzy, ale dzisiaj można powiedzieć, że zarządzamy ryzykiem we właściwy sposób. Pewnie w przyszłości czekają nas różne działania, ale liczymy się z tym. Dezynfekcja, warunki sanitarne i tak jak widziałem w tym zakładzie, chociażby dystansowanie się, co jest bardzo ważne, żeby ograniczyć transmisję koronawirusa. Dzięki temu mogliśmy szybko spowodować powrót gospodarki na razie na trzeci, czwarty bieg, a za chwilę mam nadzieję, że odpalimy na piaty bieg. Żeby tak było podjęliśmy decyzję, decyzję dotyczącą granic….
Od 13 czerwca podjęliśmy decyzją o otwarciu granic na państwa UE, tak jak to było wcześniej. W niektórych państwach tak jak Ameryka Łacińska, jak i Ameryka Północna, są jeszcze duże poziomy zachorowań, duże wzrosty, szczególnie duże poziomy zgonów. Tam pandemia zachowuje się w sposób bardzo, bardzo niepokojąco, dlatego na razie ograniczamy się do krajów europejskich. I to jest dla was najważniejsze. Nie zapytałem Pana prezesa, jaki procent produkcji, czy eksportu idzie tam, a jaki do UE, ale w większości zakładów w Polsce kierunek eksportu to jest Unia Europejska. Nam potrzebne są kontakty z UE, ale takie żeby powróciły do poprzedniego stanu. Od 16 czerwca będą możliwe loty, choć wiadomo, że przewoźnicy będą musieli się przygotować będą potrzebowali tydzień, dwa, trzy czy na przygotowanie siatki połączeń, sprawy operacyjne itd.…. A więc kolejne zmniejszenie rygorów, obostrzeń.” – zwracał się do zebranych Premier Mateusz Morawiecki.
Premier mówił również o kolejnych spotkaniach i najbliższym spotkaniu Grupy Wyszehrackiej. Tam będą mówili m.in. o gospodarce, finansach, budżecie i jak wzmocnić produkcję.
„Szczególnie będzie mnie interesowało jak wrócić z produkcją w Polsce, dlatego cieszę się jak w firmie Styropmin, tutaj w Łochowie w województwie mazowieckim, widzimy jak z bardzo trudnego położenia 3 m-ce temu, udzieliliśmy pomocy w ciągu 24 godz. Firma wychodzi na prostą i nie tylko zaczyna swobodnie produkować, eksportować, ale też inwestuje w nowych miejscach w Polsce. To jest wspaniała nadzieja na to, że polski wzrost gospodarczy rzeczywiście nie tylko wróci na właściwe tory. Nie tylko przejdziemy obronną ręką przez ten koronakryzys, ale będziemy jednym z tych państw, które ze względu na to, że przechowały wartość produkcji, wartość podmiotów gospodarczych, firm w trakcie działania, będą gotowe do kolejnego skoku, do skoku eksportowego do wszystkich krajów, na cały świat. Tego życzę wszystkim przedsiębiorcom, wszystkim pracownikom, bo to są te nowe miejsca pracy. We wszystkich takich miejscach jak Łochów czy wcześniej gdzie byłem – w Siedlcach. W wielu innych miejscach w Polsce potrzebujemy nowych inwestycji i nowych miejsc pracy. Do tego zmierza polityka naszego rządu, polityka rządu Prawa i Sprawiedliwości.” – podsumowywał sytuację Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki w Łochowie.
Kilka słów, m.in. podziękowań skierował do Premiera Morawieckiego prezes Styropmin Michał Luba:
„Panie Premierze to wspaniała informacja, że mamy w końcu te otwarte granice, że będą w końcu te granice otwarte, bo to blokowało nas bardzo. Wracamy jak najszybciej do normalności i 26 lat, tak jak rozmawialiśmy wcześniej, 26 lat pozwoliło nam bardzo się rozwijać, inwestować, a ten, koronawirus spowodował, że nagle musieliśmy się zatrzymać. Ta tarcza, ta pomoc, którą otrzymaliśmy od państwa, ta subwencja pozwoliła nam utrzymać płynność. Natomiast, proszę bardzo, te inwestycje są rozpoczęto i bardzo proszę o pomoc wielu innym przedsiębiorcom, którzy się zatrzymali na czas pandemii. Żeby jak najszybciej wrócili do normalności. Bardzo się cieszę z tej informacji.”
Następnie Mateusz Morawiecki udał się do parku „Dębinka” na terenie Łochowa, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego i zapalił znicz przy pomniku Mjr. Hieronima Piotrowskiego ps. „Jur”. W trakcie krótkiego spotkania Burmistrz Robert Gołaszewski opowiedział o związkach Paderewskiego z Łochowem i na pamiątkę przekazał Premierowi miniaturę popiersia oraz album „Łochów – Miasto rozkwitające w objęciach natury”. Burmistrz podziękował Mateuszowi Morawieckiemu za programy rządowe, z których z powodzeniem korzystają mieszkańcy gminy Łochów. Zainteresowanie Premiera wzbudziły rzeźby w parku, o których historii powstania opowiedział dyrektor Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury Artur Lis. Senator Maria Koc i Burmistrz Gołaszewski w trakcie rozmowy poruszyli tematy obecnie trwających inwestycji na terenie gminy i przyszłej obwodnicy Łochowa.

/Janina Czerwińska/

4 081 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Prezydent RP Andrzej Duda przekazał symboliczne tablice samorządowcom z powiatu wołomińskiego

W ubiegłą środę, 10 czerwca w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w obecności starosty powiatu wołomińskiego Adama Lubiaka, delegacje władz...

Zamknij