ggg ggg
ggg ggg

Pożegnaliśmy Żołnierza Armii Krajowej mjr Józefa Roguszewskiego

Odchodzą kolejni Żołnierze Armii Krajowej. We wtorek, 24 lipca 2018 r. w Rybienku Leśnym, odbył się pogrzeb majora Józefa Roguszewskiego ps. „Stary” – Prezesa Koła Wyszków Obwodu „Rajski Ptak” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Ś.p. mjr Józef Stanisław Roguszewski ps. „Stary”, urodził się 10 czerwca 1928 roku w Pogorzelcu. Służąc Ojczyźnie w szeregach Armii Krajowej, dał się poznać, jako człowiek zdecydowany, sprawny i niezawodny. Był żołnierzem wysoko cenionym przez dowództwo. Jego przełożony, por. Wyszyński ps. „Dołhun” powierzał „Staremu” ważne, specjalne zadania tj. utrzymywanie łączności z dr Konstantym Ślidziewskim ps. „Lustański”, czy ochronę wójta Psykowskiego. Po wojnie, Józef Roguszewski był prześladowany przez władze komunistyczne, ale nie dał się złamać. Do końca życia pozostał wierny ideałom i etosowi Armii Krajowej, które przez wiele lat starał się przekazywać młodzieży, jako ceniony nauczyciel i wychowawca. W ostatnich latach piastował funkcję Prezesa Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak” w Wyszkowie. Odszedł na wieczną wartę, 20 lipca w wieku 90 lat.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się we wtorek, 24 lipca w Rybienku Leśnym. O godz. 13:00 w Kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski odprawiona została Msza Święta pogrzebowa. W ostatniej ziemskiej drodze towarzyszyły Ś.P. mjr Józefowi Roguszewskiemu liczne poczty sztandarowe i oficjalne delegacje, a wśród nich m.in.: młodzież z wyszkowskich szkół, Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej wraz ze sztandarem Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak” w Radzyminie, poczty sztandarowe ŚZŻAK w Wyszkowie i Warszawie, piłsudczycy ze Związku Piłsudczyków RP Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego – Okręg Nadbużański w Wyszkowie, delegacja Straży Miejskiej w Wyszkowie oraz Kompania Honorowa WP. Wśród wielu osób, które przybyły, aby pożegnać Ś.P. mjr Józefa Roguszewskiego i złożyć rodzinie szczere wyrazy współczucia znaleźli się m.in.: Szef Gabinetu Politycznego MON Łukasz Kudlicki, Prezes Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK Mirosław Widlicki, a także przedstawiciele Urzędu Miasta, delegacja WKU na czele z komendantem Leszkiem Wieczorkiem, burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski wraz z dyrektorem MiGOK w Łochowie Arturem Lisem, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości oraz organizacji i stowarzyszeń z całego regionu.
Po Mszy Świętej pogrzebowej we wzruszających mowach pożegnalnych o życiu, odwadze i męstwie mówili m.in. Szef Gabinetu Politycznego MON Łukasz Kudlicki, który wspominał jak nie tak dawno, bo 17 maja wręczał ś.p. Józefowi Stanisławowi Roguszewskiemu awans na stopień majora Wojska Polskiego oraz Prezes Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK Mirosław Widlicki przypomniał koleje życia i drogę młodego chłopca, który w okresie wojny okazał się odważnym i odpowiedzialnym człowiekiem i żołnierzem AK.
Zapraszam na stronę internetową naszej gazety, gdzie zamieścimy film z wypowiedzi gości i rodziny w trakcie uroczystości pogrzebowych.
Następnie wszyscy uczestnicy, w asyście licznych pocztów sztandarowych, udali się na miejscowy cmentarz, gdzie Ś.P. mjr Józef Roguszewski spoczął w rodzinnym grobowcu.
(Cześć Twojej Pamięci Majorze! Niech Dobry Bóg obdarzy Cię wiecznym odpoczynkiem).
W imieniu zespołu redakcyjnego „Kuriera W”, Rodzinie i Bliskim Zmarłego przekazujemy najszczersze kondolencje.
/KW/

 

983 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
2018 rok to czas realizacji wielu inwestycji gminnych, bardzo oczekiwanych przez Mieszkańców

Bardzo ważnym zadaniem, na które pozyskaliśmy wsparcie w wysokości 2 619 209,00zł w ramach Rządowego Programu na Rzecz Rozwoju oraz...

Zamknij