ggg ggg ggg ggg ggg

Pożegnaliśmy Wielkiego Patriotę, żołnierza Armii Krajowej – ppłka Edmunda Muszyńskiego ps. „Krzemień”

W piątek, 30 czerwca  o godzinie 12:00 w kościele Marii Magdaleny na warszawskim Wawrzyszewie, odbyły się uroczystości pogrzebowe Ś.P. ppłka Edmunda Muszyńskiego ps. „Krzemień” – długoletniego prezesa Zarządu Okręgu Warszawa-Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

 

fot3Dnia 22 czerwca 2017 r. odszedł na „wieczną wartę” kolejny z wielkich bohaterów Armii Krajowej, jeden z ostatnich „Żołnierzy Wyklętych” – ppłk Edmund Muszyński ps. „Krzemień”.
Ś.P. pan Edmund, urodził się 10 listopada 1925 r. Mając zaledwie piętnaście lat, w lipcu 1940 r. rozpoczął działalność konspiracyjną przeciwko okupantom. Jako harcerz Szarych Szeregów prowadził w Parysowie kolportaż prasy podziemnej. Gdy w lutym 1942 roku utworzono Armię Krajową natychmiast, został żołnierzem plutonu AK w Parysowie, który organizacyjnie wchodził w skład Obwodu Armii Krajowej w Garwolinie kryptonim „Gołąb”. Walczył w oddziale partyzanckim dowodzonym przez ppor. Stanisława Pielasę ps. „Selen”. Przez ponad dwa lata uczestniczył w licznych akcjach sabotażowo – dywersyjnych i bojowych swojego oddziału na terenie Obwodów „Gołąb” i „Mewa-Kamień”. Brał również udział w akcji „Burza”.
„Krzemień” nigdy nie pogodził się z okupacją sowiecką i ponownie poszedł do lasu, aby walczyć o Wolną Polskę. Swój udział w tzw. II konspiracji niepodległościowej związał z krakowskimi strukturami organizacji antykomunistycznej „Wolność i Niezawisłość”. Jako „Żołnierz Wyklęty” był łącznikiem organizacji poakowskich w Krakowie i Warszawie. Działał także w oddziale WiN kryptonim „Orzeł” w okolicach Siemiatycz na Podlasiu.
W maju 1949 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i po brutalnym śledztwie skazany przez Sąd Wojskowy w Warszawie na 6 lat więzienia. Przymusowo pracował w kopalniach węgla kamiennego w Knurowcu i Sosnowcu. Dopiero po ponad trzech latach został warunkowo zwolniony w czerwcu 1952 r. Po wyjściu na wolność wiele czasu i energii poświęcił działalności na rzecz środowiska kombatanckiego. Był współorganizatorem i pierwszym prezesem Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego. Przez 21 lat (od 1996 r.) pełnił funkcję prezesa Zarządu Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK.
Msza Św. pogrzebowa za duszę Śp. ppłk. Edmunda Muszyńskiego odbyła się 30 czerwca 2017 roku o godz. 12.00 w kościele Marii Magdaleny na warszawskim Wawrzyszewie. Zmarły został pośmiertnie awansowany do stopnia podpułkownika przez Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza. Ponadto za ogromne zasługi w propagowaniu wartości narodowych, tradycji patriotycznej oraz pracy na rzecz środowiska kombatanckiego, odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Uroczystość pogrzebową zaszczycił swą obecnością p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Ogromny wkład w przygotowanie odpowiedniej oprawy ceremonii pogrzebowej włożyli najbliżsi współpracownicy Śp. Edmunda Muszyńskiego w ŚZŻAK: Mirosław Widlicki i Wiesław Studziński – wiceprezes i sekretarz ŚZŻAK Okręgu Warszawa-Wschód.
W czasie pogrzebu liczne poczty sztandarowe, w tym poczet radzymińskich żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak”, oddały hołd wielkiemu Polakowi, jakim był ppłk Edmund Muszyński. Delegację z Radzymina stanowili przedstawiciele władz samorządowych z przewodniczącym Rady Miejskiej Krzysztofem Dobrzynieckim na czele oraz młodzież wraz z opiekunami z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej.
Warto przypomnieć, iż ppłk Muszyński dał się poznać, jako znakomity propagator wartości narodowych i patriotycznych, a także wychowawca młodzieży. Często i chętnie spotykał się z uczniami. Podczas uroczystości na Cmentarzu Poległych w Radzyminie z okazji 70. rocznicy powołania Polskiego Państwa Podziemnego wypowiedział pamiętne słowa, że to radzymińska młodzież będzie w przyszłości: „depozytariuszem etosu Armii Krajowej i to na nią spadnie za kilka lat obowiązek organizowania uroczystości patriotycznych”.
Był człowiekiem niezwykle skromnym, pogodnym i życzliwym. Przez wiele lat z wielką energią oraz zaangażowaniem kultywował pamięć o kolegach z Armii Krajowej. Za swoją działalność został odznaczony: Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Medalami „Pro Memoria” i „Pro Patria”, Odznaczeniem Pamiątkowym „Za Zasługi dla ŚZŻAK” oraz innymi odznaczeniami i wyróżnieniami.
Jego mądre i emocjonalne wystąpienia przykuwały uwagę młodzieży, a sposób narracji historycznej budził zainteresowanie. Podkreślał, że dla Niego: „Bóg, Honor i Ojczyzna bez przerwy mają taką samą wartość”. Dlatego nieprzypadkowo tygodnik „Niedziela” nazwał Śp. Edmunda Muszyńskiego: „Strażnikiem zapomnianych wartości”.
Pana Edmunda będziemy wspominać jako niezwykłego człowieka, który o swej ukochanej Ojczyźnie zawsze mówił ze łzą w oku, który swą postawą uczył nas, że nie ma wartości ważniejszej i cenniejszej niż Rzeczpospolita Polska. Pan Edmund często bywał w Radzyminie na wielu uroczystościach patriotycznych, a w szczególności na uroczystościach organizowanych przez Klub Historyczny im. AK. Mimo sędziwego wieku, póki mógł, zawsze nam towarzyszył, bo kontakt z najmłodszym pokoleniem Polaków traktował, jako służbę Ojczyźnie.
Panie Pułkowniku Edmundzie Muszyński na zawsze w naszych sercach pozostaniesz wspaniałym człowiekiem, wielkim patriotą i Żołnierzem Niezłomnym.
Spoczywaj w pokoju! Cześć i Chwała Twojej Pamięci!

/opr. Iwona Jaworska, W. Kolatorski, foto: Alina Nowacka-Brysiak/

 

3 062 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Manewry służb ratownictwa wodnego „ZALEW ZEGRZYŃSKI 2017”

Doroczne ćwiczenia służb ratownictwa wodnego, okazją do spotkania samorządowców z regionu Zalewu Zegrzyńskiego   Stało się już tradycją, że wraz...

Zamknij