ggg ggg

Powiatowo – gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej w Wyszkowie

11 października 2019 r. w Wyszkowie odbyły się powiatowo – gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej. Jest to uroczystość po raz pierwszy wspólnie zorganizowana przez nasze oba samorządy i skupiająca większość pedagogów zarówno ze szkół podstawowych jak i średnich naszego miasta i powiatu.

Życzenia i wiele ciepłych słów usłyszeli nauczyciele zarówno od starosty wyszkowskiego, jak i zastępcy burmistrza Wyszkowa. Uroczystość poprowadził Karol Pych z Urzędu Miejskiego w Wyszkowie.
Jerzy Żukowski zwracał się do zaproszonych na uroczystość słowami:
„Szanowni Państwo, Dyrektorzy, Nauczyciele, Wychowawcy oraz Wszyscy, którym bliska jest oświata w naszym powiecie dziękuję, że w tym wyjątkowym dniu możemy być razem i skorzystaliście Państwo z naszego zaproszenia. W pierwszej kolejności pragnę wyrazić swoje uznanie za Państwa pasję i entuzjazm w tworzeniu, jak najlepszej jakości szkół i placówek oświatowych. Dzięki Wam gminne i powiatowe szkoły są ciekawe, przyjazne i bezpieczne. Realizujecie wiele projektów edukacyjnych, a jak wszyscy wiemy przed nami nowe wyzwania. Moja wdzięczność wynika z zaangażowania w proces wychowawczy, za otwieranie przed młodzieżą nowych horyzontów wiedzy, budzenie energii do podejmowania twórczych przedsięwzięć. Dzisiejsza uroczystość jest okazją, by pochylić się nad istotą zawodu nauczycielskiego; zawodu, którego nie sposób dobrze wykonywać, jeśli nie towarzyszy mu autentyczne powołanie i twórczy zapał. Każdy z nas tu zgromadzonych był kiedyś uczniem, każdy ma w pamięci swoich nauczycieli. Byli przy nas, czasem zatroskani i zapracowani; czasem promienni i roześmiani. Pochyleni nad nami, bliscy, drodzy – nasi nauczyciele. Może właśnie któryś z nich zauroczył Was do tego stopnia, że zdecydowaliście się wybrać ten niełatwy zawód. Dziś realizujecie się zawodowo w różnego typu szkołach, pogłębiacie wiedzę i zdobywacie doświadczenia zawodowe, uzyskujecie kolejne stopnie awansu zawodowego, cieszą Was sukcesy Waszych uczniów i wychowanków. Współczesny nauczyciel to osoba, która jest fachowcem w swojej dziedzinie, ale także sprawnym pedagogiem, psychologiem i wychowawcą. Wykonujecie Państwo wspaniały, ale zarazem niełatwy zawód. Gratuluję dziś wszystkim, którzy podnieśli kwalifikacje zawodowe, uzyskali wyższy stopień awansu zawodowego, zostali wyróżnieni nagrodami Starosty, Burmistrza Wyszkowa i Dyrektorów. Drodzy Państwo, w tym szczególnym dniu życzę Wam radości i satysfakcji z pracy z młodzieżą. Niech codzienne zaangażowanie w życie szkoły znajdzie trwałą wdzięczność uczniów, dumę z wychowanków i z tego, że tworzycie przyszłość i nadzieję na jej lepszy kształt. Życzę, abyście w pamięci wielu pokoleń Polaków pozostali jako ci niezapomniani, ukochani, ciepło wspominani po latach. Dziękuję.”
Z kolei reprezentująca Burmistrza Wyszkowa – zastępca burmistrza Aneta Kowalewska, wspominając swojego dziadka – nauczyciela przekazała jego słowa, że najlepszą nagrodą dla nauczyciela jest uczący się uczeń, że jeśli chce rzeczywiście swoim nauczycielom podziękować, to po prostu powinien pilnie się uczyć. Tego właśnie m.in. życzyła zgromadzonym w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” w Wyszkowie. A kończąc swoją wypowiedź życzyła pedagogom: „…aby nigdy, w żadnych okolicznościach, cienie tego zawodu nie przysłoniły jego blasku, żebyście nigdy nie stracili tego, z czym do tego zawodu przyszliście i co jest jego największą wartością, czyli pasji”. Życzenia złożyli również: Mirosław Grzyb, zastępca dyrektora Delegatury Kuratorium w Ostrołęce oraz prorektor Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica Filia w Wyszkowie Henryk Goryszewski.
Obchody są również okazją do wręczenie aktów mianowania. W bieżącym roku otrzymali je: Jacek Iciak – nauczyciel I LO w Wyszkowie, Alina Wojtaszek – nauczyciel SOSW w Wyszkowie, Marta Pazgier – nauczyciel SOSW w Wyszkowie. Zostały wręczone nagrody Starosty Powiatu Wyszkowskiego oraz Nagrody Burmistrza Wyszkowa. Więcej informacji na stronie internetowej naszej gazety pod artykułem.
W trakcie, a przed wszystkimi nagrodami i wyróżnieniami, wszyscy mieli przyjemność obejrzenia wyjątkowego spektaklu – koncertu pt. „Herbatka u Starszych Panów”, którą zaprezentowali artyści Studia Accantus. Kamil Zięba oraz Anastazja Ziemińska – wykonali utwory z repertuaru jednego z najlepszych polskich powojennych kabaretów „Kabaretu Starszych Panów”, m.in. „Herbatka u Tadka”, „Piosenka jest dobra na wszystko”, „Starsi panowie”, „Przeklnę cię”, „O Romeo”, i wiele innych. Akompaniował Adam Sychowski. 

/J.Cz./

 

542 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Komendant WKU ppłk Leszek Wieczorek zakończył pracę po 15 latach służby i pożegnał Wyszków

Uroczystość zdania obowiązków i pożegnanie z wyszkowskim WKU dotychczasowego Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Wyszkowie ppłk Leszka Wieczorka odbyła się 30...

Zamknij